Sari la conținut
Forum Roportal
sabinm

Casatorie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare...

Pai problema se pune in felul urmator.. o casatorie atat din punct de vedere religios cat si civil, se poate face intre... eu sunt pentru ea cumnatul verisorului ei primar iar ea pentru mine verisoara primara a cumnatului meu(sa se inteleaga mai clar) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt pentru ea cumnatul verisorului ei primar iar ea pentru mine verisoara primara a cumnatului meu(sa se inteleaga mai clar) ?

 

Ce trebuia să le

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare...

Pai problema se pune in felul urmator.. o casatorie atat din punct de vedere religios cat si civil, se poate face intre... eu sunt pentru ea cumnatul verisorului ei primar iar ea pentru mine verisoara primara a cumnatului meu(sa se inteleaga mai clar) ?

ţi-am mai răspuns pe celălalt forum. nu scrie nimic despre asta. go ahead!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o casatorie atat din punct de vedere religios cat si civil, se poate face intre... eu sunt pentru ea cumnatul verisorului ei primar ?

 

 

in Romania, casatoria civila nu este permisa intre rude cosangvine de pana la gradul 4 inclusiv

adica nu te poti casatori cu

- mama

- matusa

- verisora primara

dar fiica ta s-ar putea casatori cu varul tau primar (rudenie de grad 5)

sau cu baiatul varului tau (rudenie de grad 6)

iar nepoata ta s-ar putea casatori cu fiul varului tau primar, adica cu varul ei de gradul doi (rudenie de grad 7)

 

in Biserica Ortodoxa Romana, nici aceste trei variante nu sunt acceptate

adaugand in plus si ceva ne-consangvinitate considerata "consangvinitate crestina"

prin Botez, fina devine fiica nasului ei si are aceleasi "interdictii" precum fiica natuarala a nasului

asa ca, daca tatal tau nu a botezat-o pe verisoara primara a cumnatului tau, te poti casatori cu ea si in BO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×