Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Femeia este supusa prostiei?

Postări Recomandate

Misoginismul...Surplusul de testosteron la barbat face ca acesta sa para mai rational,mai calm,mai practic, mai cerebral.S-a demonstrat stiintific,genetic ca femeile care au mai mult tesosteron decat media genarala a femeilor sunt ...mai rationale,mai calme,mai practice ,mai cerebrale.(Vezi si cazul femeilor -genii,care nu au fost atat de putine,ci mai putin mediatizate).

Pe bune? -eu credeam ca e fix pe dos...adica aia testosteronati mai tare sunt dovedit mai agresivi...De ce credeai ca barbatii sunt mai agresivi decat femeile...din pricina hormonului (ii chinuie :spiteful: )

Poate ca femeile cu mai mult testosteron sunt mai echilibrate...ca si barbatii cu mai mult estrogen...dar sa sti ca,suntem in mod obisnuit numiti ,,gay''... :lol2:

Misoginismul e reactia agresiva a unor complexati care nu-si pot accepta latura feminina(care exista in toti,ca si cea masculina)si isi exteriorizeaza intoleranta,proiectand-o asupra femeilor.Cine oare,ar fi capabil sa accepte,sa tolereze la ceilalti,ceea ce respinge si dispretuieste la el...Daca (in ciuda egoismului)nu se poate ,,ierta'' pe sine,sa exprime anumite trasaturi din interior,nu e de mirare ca le respinge si dispretuieste in exterior.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe bune? -eu credeam ca e fix pe dos...adica aia testosteronati mai tare sunt dovedit mai agresivi...De ce credeai ca barbatii sunt mai agresivi decat femeile...din pricina hormonului (ii chinuie :spiteful: )

Poate ca femeile cu mai mult testosteron sunt mai echilibrate...ca si barbatii cu mai mult estrogen...dar sa sti ca,suntem in mod obisnuit numiti ,,gay''... :lol2:

Misoginismul e reactia agresiva a unor complexati care nu-si pot accepta latura feminina(care exista in toti,ca si cea masculina)si isi exteriorizeaza intoleranta,proiectand-o asupra femeilor.Cine oare,ar fi capabil sa accepte,sa tolereze la ceilalti,ceea ce respinge si dispretuieste la el...Daca (in ciuda egoismului)nu se poate ,,ierta'' pe sine,sa exprime anumite trasaturi din interior,nu e de mirare ca le respinge si dispretuieste in exterior.

Ai mare dreptate in tot ce spui,

[n-am stiut insa ca esti gay...nu e un soc sau poate este...Te sustin si te inteleg,sper psihic si moral ca fizic...n-am ajuns pana acolo.Dar ai mare dreptate.Nimic nu conteaza cand iubesti(sex,rasa religie) ...si daca biserica a acceptat extraterestrii nu vad de ce n-ar accepta gayii(stiu ca suna a blasfemie) cei buni,mai ales ca unii poarta titlu de preoti...]

Exista insa si femei violente si gay violenti sa nu generalizam.

pentru ca esti un arhanghel si te vad asa serafic...toate le-a lasat Dumnezeu asa...nu hormonul e de vina ci constructia fiziologica .Toate se completeaza.Poate ca Evele sunt pedepsite...

Nu doar complexatii sunt misogini,sunt si oameni puternici si inteligenti pe care intr-adevar mandria(cel mai mare pacat) si invidia ii orbeste si distrug ...

Off topic :Mihail sau Gavril?

 

Totusi..

Ceea ce am vrut sa spun.Barbatii desi sunt mai belicosi)cu spirit razboinic) sunt mai calmi in argumentare ,in sustinerea punctului de vedere.Nu se pierd in amanunte fara rost,trec direct la subiect.Asta voiam sa zic cand am spus ca pe femeie testosteronul le face mai rationale si mai razboinice(vezi amazoanele).Estrogenul te face gracil/gracila dar si nesigur/a(SPM,menopauza,probleme)Interpretrarea e cvasi-stiintifica si pseudo-ipotetica...

Miss -Take ne cere pareri filosofice.Dar filosofia aduna pareri din toate domeniile.

Misoginismul si homofobia se incadreaza cumva la deviatii comportamentale.. (catre sociopatie).Fiecare isi alege sa traiasca asa cum vrea si cum simte,iar cei care resping femeile sau gayii o fac din subcultura si lipsa de(auto) educatie care ii caracterizeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dune, daca ai ceva de zis, te rog sa fii on-topic. Am mai rugat asta o data.

 

Topicul asta era inchis azi dimi :spiteful:

 

Aaaaaa, se pare ca tema ..... :lol2:

L-am redeschis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dune, daca ai ceva de zis, te rog sa fii on-topic. Am mai rugat asta o data.

 

 

L-am redeschis.

 

cred ca e doar o coincidenta intre tema asta redeschisa si reaparitia spectaculoasa, nu ? :lol2:

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta era inchis azi dimi :spiteful:

 

Aaaaaa, se pare ca tema ..... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totul pleaca de la ..creier,ca sa ma exprim in sabloane.Nu alegem cum sa ne nastem,putem sa ne nastem cu un creier de femeie in corpul unui barbat si invers.(Si sa fim sau nu gay,aceasta este o optiune.)Nu echilibrul de care vorbeai,Arcangelo ne face mai umani ci intelegerea.empatia.Nu religia a injosit femeia de-a lungul veacurilor ,ci barbatii prin forta.dar toate au un scop,numai Dumnezeu stie.

De cate ori n-ati privit cu dispret o femeie sau n-ati ascultat ce spune?

Recunosc,sunt vinovat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa discutam, din punct de vedere filozofic, cu argumente, despre acest lucru.

 

Uite aici e prima greseala. Fiecare sex are o parere buna despre el si proasta despre sexul opus, si asta strict subiectiv, fara argumente. Femeile sint la fel de misandre ca si barbatii de misogini, nu-i acuzati numai pe ei.

 

Dupa parerea mea, instinctul matern si cel de perpetuare al speciei le fac pe femei mai prozaice. Acelasi instinct de perpetuare a speciei se manifesta insa diferit la barbati, obligindu-i la o competitie acerba unul cu altul.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Schopenhauer. Ti se si face mila de el cand citesti cum scrie despre femeie :spiteful:.

 

Pana una-alta, care este definitia prostiei? Dar a inteligentei? (nu m-as arunca la DEX, este irelevant) Sunt inteligenta si prostia antagonice? Daca da, unde am incadra intelepciunea? Este adevarat ca exista oameni inteligenti (ne referim la IQ) insa fara un gram de intelepciune? Etc... Faptul ca o femeie nu stie sa citeasca o harta nu este neaparat relevant decat pentru femeia in sine; daca cunosc un barbat care nu stie sa-si lege sireturile sau sa prajeasca un ou inseamna ca toti barbatii sunt fara speranta?

Daca exista mai putine femei filosof sau om de stiinta, de exemplu, poate ar trebui sa ne reamintim de cateva secole de ingustime a vederilor cu privire la drepturile sociale egale ale celor doua sexe, si asa mai departe. Si totusi mi se pare prea putin edificator sa cuantizam aceste lucruri atata timp ca barbatul si femeia sunt precum cele doua emisfere cerebrale, reactioneaza si actioneaza precum acestea si nu uita nimeni ca acestea sunt complementare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi mi se pare prea putin edificator sa cuantizam aceste lucruri atata timp ca barbatul si femeia sunt precum cele doua emisfere cerebrale, reactioneaza si actioneaza precum acestea si nu uita nimeni ca acestea sunt complementare.

 

Ei, uite vezi d-asta o sa-mi deschid eu agentie matrimoniala si n-o sa am odihna pina nu-si gaseste fiecare sufletul pereche! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca un filozof sau altul a fost misogin nu face acest subiect tratabil din punct de vedere filozofic.

 

Pana acum am vazut afimatii despre barbati..femei, misoginism, misandrism... fara nici o referire insa la interpretarea filozofica. Sunt din ce in ce mai curioasa.. oare unde in filozofie putem incadra o astfel de tema?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×