Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am probleme la degetele mari de la picioare; doctorul mi-a stabilit un tratament cu ORUNGAL timp de trei luni. Cum am luat-o nu m-am lamurit (nu am fost la pedicura). As vrea sa stiu cum trebuie sa se protejeze familia sau e deja prea tarziu. Multumiri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu aceeasi problema,numai ca eu urmez tratamentul cu TERBISIL si mi- s-a spus ca tratamentul dureaza intre 3 si 9 luni,in functie de gravitate.mie mi s-a spus ca aceasta onicomicoza se poate face si in urma unor lovituri la degete,in urma purtarii unei incaltari inadecvate dar deasemenea este posibil s-o fi luat de la cineva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am gasit un articol la adresa http://www.emedonline.ro/cuprins/afectiuni....article.php/29 si constat ca oricand cu putin ghinion poti face iar ciuperca

tocmai ce am citit si eu acest articol...eu tot ceea ce imi doresc e sa scap odata de aceasta onicomicoza;imi da batai de cap cam de mult timp,plus ca e si cam dureroasa :think: .de cat timp urmezi tratamentul pt onicomicoza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput tratamentul acum 4 zile. Trebuie sa-l fac o saptamina in fiecare luna, timp de trei luni. Dupa trei luni de la incheierea tratamentului ma duc la control si apoi iar peste trei luni la control. Unghiile le curat si le tai pana nu vor mai fi si o sa creasca altele dar abia dupa 6 luni. Ma mai dau odata pe zi cu cotrimazol si trebuie sa dau toti pantofii inauntru cu un spray antimicotic de la Schooll (l-am vazut si la Kaufland). In timpul cand iau pastilele este exclus alcoolul caci pastilele sunt foarte daunatoare ficatului si deci sa nu mai adaug o toxina. De la farmacie mi-a sugerat sa iau silimarina pentru a ajuta ficatul. Eu beau ceai de armurariu zilnic. Deocamdata am inca rabdare caci sunt noua in aceasta boala.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu trebuie sa-l fac zi de zi ,cel putin 3 luni de zile... sunt cam veche in boala asta ;am mai urmat si anul trecut un tratament de 3 luni de zile si nu mi-a trecut iar cand am fost la control doctorita mi-a zis ca trebuie sa continui tratamentul pana la 6 luni si fiind dezamagita de rezultat si de ceea ce mi-a spus doctorita,m-am lasat de tratament.acum am inceput un alt tratament la o alta doctorita,deja sunt la luna a 2-a de tratament iar la control ma duc din 3 in 3 saptamani.

sanatate si sper sa-ti treaca cat mai repede !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri o prietena din America mi-a sugerat un tratament naturist:

In fiecare seara sa ung unghia bolnava cu ulei (extract) din samburi de grapefruit, sa invelesc degetul cu ceva de bumbac. Sa repet tratamentul in fiecare seara timp de doua luni.

Voi cauta la Plafar, daca nu-l gasesc mi-l va aduce ea in toamna cand vine in Romania.

Daca il gasesc o sa adaug si asta la tratamentul care il voi continua oricum cele trei luni indicate de doctorita, dupa care o sa vad la control .

Sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu seara ma dau cu tinctura castelani;solutia o aplic intre unghie si pulpa si ma mai dau si cu o crema preparata din acizi pt ca una din unghii este mai groasa si imi este foarte greu s-o tai(crema o aplic numai pe unghia groasa).o sa caut si eu acel ulei...sunt dispusa sa fac orice pt a scapa de aceasta onicomicoza :doh:

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit extractul de samburi de grapefruit sub numele de CITROSEPT la plafarul de langa Hanul lui Manuc. Pe cutie scrie ca e bactericid si fungicid, care pare bun la toate, de aceea am mari dubii ca e foarte eficient dar o sa incep sa ma dau seara cu el pe cele doua unghii bolnave.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ieri am fost la control si am intrebat medicul daca pot folosi asa ceva si mi-a zis sa nu folosesc pentru ca nu este bine sa le amestec cu ceea ce folosesc eu...

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×