Sari la conținut
Forum Roportal
virus

Barbatii au treaba cu gatitul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sal, nene admin! :dee  

 

semipreparatele sunt o bomba autentica pentru sanatatea noastra din toate punctele de vedere. Eu prefer mancarea gatita in casa, chiar daca iti ia ceva mai mult timp.  :razz:

:( Salut Spider,

 

Ai dreptate din pacate lipsa timpului te obliga sa manaci si asa ceva.

Ce sa mai vorbin de fastfood-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce pacat ca pe la noi nu sunt salate si figuri! Junca-fast foodul e groaznic!

 

Uite, nu ca as face reclama, eu cand merg in Bucuresti mananc la Spring time cate o salata - au cam multa maioneza unele, dar macar eu si verdeata, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pacat ca pe la noi nu sunt salate si figuri! Junca-fast foodul e groaznic!

 

Uite, nu ca as face reclama, eu cand merg in Bucuresti mananc la Spring time cate o salata - au cam multa maioneza unele, dar macar eu si verdeata, nu?

 

In Timisoara avem 3F care are mancare destul de ieftina (cel din complex) si o gramada de salate. Problema e ca in cele mai multe cazuri sunt bune, ai ghinionul sa nimeresti si zile proaste / salate statute. Nu cred ca iti convine sa mananci salate drese cu otet :(

In timpul zilei nu prea sunt probleme, ca mai umbla garda, dar noaptea sa te astepti sa gasesti 'gunoaie' pe acolo.

 

Stiu, pentru ca in sesiune noaptea mancam acolo. acum nici nu ma mai chinui sa stau treaz sa invat :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca in cele mai multe cazuri sunt bune, ai ghinionul sa nimeresti si zile proaste / salate statute. Nu cred ca iti convine sa mananci salate drese cu otet :(

In timpul zilei nu prea sunt probleme, ca mai umbla garda, dar noaptea sa te astepti sa gasesti 'gunoaie' pe acolo.

 

Stiu, pentru ca in sesiune noaptea mancam acolo. acum nici nu ma mai chinui sa stau treaz sa invat :)

 

Re:

1. Nu mananc salate drese cu otet pentru ca imi cad blana si mustatile :) (de fapt nici nu ar trebui sa pap salate deloc :) ). NASOL!

 

2 Chestia cu invatatul fara sa fii treaz mi se pare un concept interesant, se poate aplica pe scara larga sau este o tehnica speciala, numai a ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut recent o emisiune pe realitatea (cred) in care erau discutate temele de memorare si odihna. Pe scurt:

- nu se invata noaptea, ever; dormitul este si el o activitate, pentru ca atunci creierul sorteaza informatiile acumulate pentru a fi mai usor regasite

- ca si la orice sport, inainte de invatat mintea trebuie incalzita; deci nu merge conceptul 'la noapte invat totul fara sa fi citit macar o data' (ma rog, la mine merge ceva)

- somnul este cel mai important, 8 ore inainte de examen cel putin; pentru ca la examen mintea este oricum solicitata, asa ca dupa o noapte nedormita trebuie sa depuna un efort dublu

- cei care nu se conformeaza sufera de o asa numita oboseala cronica = trezitul greu dimineata de dimineata; se rezolva f usor cu somn inainte de ora 12 :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot off-topic:

Nu exista cazuri de 'memorie slaba', 'nu reusesc sa tin minte', etc. De cele mai multe ori e vorba de un deficit de atentie sau concentrare. Asa ca daca te trezesti ca dupa 5 pagini citite nu ai retinut nimic, modalitatea de studiu e neadecvata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal, ca vad ca esti on-line.

 

Glumeam si eu un pic!!!

 

In faculta nu am invatat noaptea pentru ca de obicei sforaiam de zor, stii, pisicile trebuie sa doarma mai mult decat oamenii!! :dee

 

Oricum, merci de tip: Daca ma duc in TM nu o sa mananc salata noaptea!

 

Ciao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

WHY NOT???DE CE SE SPUNE CA CEI MAI GROZAVI BUCATARI SUNT BARBATII???SI SA FIM SERIOSI...ADICA FEMEILE SA STEA LA CRATITA SI BARBATII SA STEA PE TERASA LA O BERE,NU???O SA VINA O VREME CAND SE VOR INVERSA ROLURILE...SI-APOI..."RADE CIOB DE OALA SPARTA",NU...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine, gatitul este aproape un hobby. De aceea imi place sa fac singur toata treaba, fara imixtiuni din afara... bucatariei. Eu pregatesc, eu prepar, eu fac ordine si tot eu chem clanul la masa.

Cat despre treaba cu terasa si berile, nu cred ca are vreo legatura cu gatitul sau spalatul vaselor. Sunt deasemenea impotriva trimiterii femeilor, cu orice pret, la cratita. Atitudini de genul celei din Parlamentul Romaniei, cand majoritatea PSD-ista o trimetea pe Mona Musca acasa sa prepare grisul pentru nepoti, sunt exacerbari grotesti ale masculilor "feroci" din societatea romaneasca. Exista femei cu vocatii mult mai inalte decat cratita si ar fi o mare nedreptate ca noi, barbatii sa le negam dreptul de a renunta la cratita si de a-si urma vocatia. Problema o reprezinta cei si cele care nu sunt buni nici la cratita si nici la altceva. Aceste personaje, in viata, vor incerca intotdeauna sa dribleze pe ceilalti... Dar asta este o alta discutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×