Sari la conținut
Forum Roportal
da_nu

Iubire sau o simpla prietenie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cunoscut-o suficient de bine..in limitele posibilului,pentru ca stii exista vorba aia : nu pot cunoaste un om nici dupa 40 de ani. In toata perioada in care am fost prieteni nu a existat zi in care sa nu stam ore intregi impreuna,de multe ori numai noi 2.Mancam impreuna,ne plimbam impreuna ba chiar si dormeam impreuna.Ne intalneam la imediat cum ne trezeam,venea ea la mine pe la 10.30 si stateam pana la 11,12 noaptea..

 

Ce frumos.Nu stiu cati pot sa spuna ca au avut o asa stransa prietenie cu o persoana de sex opus fara sa se ajunga si la altele.

 

Auzi,dar tie nu ti-a trecut niciodata prin cap vreun gand?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce frumos.Nu stiu cati pot sa spuna ca au avut o asa stransa prietenie cu o persoana de sex opus fara sa se ajunga si la altele.

 

Eu pot sa spun :D . Am avut si eu o astfel de relatie de prietenie. Dormea la mine,dormeam la el, ne plimbam noaptea pe strazi si prin cafenele pana in zori ,mergeam impreuna la cumparaturi,la alergat....la 4 dimineata ne urcam in masina si mergeam pana in Constanta doar sa bem un suc si veneam inapoi...aveam o gramada de amintiri impreuna,pana cand ... mi-a spus ca s-a indragostit de mine :cheer: Si asa s-a terminat tot :good:

Sunt rare relatiile in care nu se ajunge la nimic...dar sunt. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce frumos.Nu stiu cati pot sa spuna ca au avut o asa stransa prietenie cu o persoana de sex opus fara sa se ajunga si la altele.

 

Auzi,dar tie nu ti-a trecut niciodata prin cap vreun gand?

 

Nu mi-a trecut niciodata prin minte altceva pentru ca parea atat de..inocenta.Stiu,poate pentru unii ar putea parea ca o minciuna gogonata insa numai eu stiu ce simteam in momentele respective.

De gasit nu am cum sa o gasesc si nici nu am cum sa vorbesc cu ea pentru ca din cate am auzit ultima data despre ea se stabilise in Bucuresti,nu prea a mai venit in orasul natal,mai ales dupa ce a murit mama ei.Eu de aproape 2 ani de zile sunt plecat in strainatate.Ultima data cand am vazut-o era la nunta varului ei,insotita de un baiat cu care ulterior am aflat ca s-a casatorit.Si eu la fel,m-am casatorit cu fata cu care eram atunci impreuna.Cand m-am apropiat de ea in prima instanta nu cred ca m-a recunoscut.Ma mai schimbasem un pic fata de 'aiuritul' care eram in facultate.Si ea se schimbase mult.Cand am vauzt ca e insotita doar am salutat-o si m-am departat de ea,m-am gandit ca poate o voi face sa se simta prost in fata partenerului ei mai ales ca nu prea sunt simpatizat de catre barbati..Am iesit apoi repede afara sa fumez o tigara,a venit dupa mine dar nu am apucat sa stam de vorba pentru ca a venit prietenul ei si a luat-o. Am considerat ca nu mai are rost sa mai stau acolo asa ca in momentul in care tocmai paraseam a venit iar dupa mine incercand sa ma convinga sa stau dar deja simteam ca incep sa se trezeasca ceva in mine asa ca am plecat..De atunci nu am mai vazut-o,dar anul trecut cand am vorbit cu varul ei la telefon mi-a spus ca ea s-a casatorit.Dupa 2 luni m-am casatorit si eu..

Nu vreau sa o caut,imi iubesc sotia,sunt sigura ca si ea la fel isi iubeste sotul,insa vreau doar sa imi potolesc o data pentru totdeauna demonii in legatura cu ea..

Editat de da_nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ales ca nu prea sunt simpatizat de catre barbati..

 

adica....cum? :salut: de ce?

 

 

Dupa 2 luni m-am casatorit si eu..

Nu vreau sa o caut,imi iubesc sotia,sunt sigura ca si ea la fel isi iubeste sotul,insa vreau doar sa imi potolesc o data pentru totdeauna demonii in legatura cu ea..

 

Foarte frumos.Parca-i dintr-un film. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica....cum? :salut: de ce?

 

 

 

 

Foarte frumos.Parca-i dintr-un film. :-

 

Adica... nu am vrut sa ma laud sa spun ca barbatii sunt gelosi un pic pe mine,pentru ca in general sunt agreat de catre sexul frumos.Oricum incepuse sa se uite urat la mine.Nu am vrut sa se simta stingheriti din cauza mea.

Editat de da_nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poti sa iti dai seama daca a fost iubire sau o simpa relatie de prietenie? Trebuie neaparat sa includa o relatie fizica sau sa implice ceva cu tenta sexuala? Iubirea poate fi pura,sau asta e valabila doar la 12 ani? Vi s-a intamplat sa iubiti pe cineva,sa dormiti in acelasi pat,sa simtiti ca o iubiti foarte mult si sa nu faceti nimic? Exista asa ceva sau doar ma amagesc punand in locul iubirii o relatie de prietenie?

A existat in trecut,nu s-ar mai putea schimba nimic acum dar stau si ma intreb...a existat atunci ceva sau au fost sentimente fraterne,prietenesti ..?doar mi s-a parut mie? Cate fete si cat baieti au iubit pur platonic ? Ce a fost atunci intre noi oare a fost numai din partea mea sau a fost un sentiment reciproc?

 

Nu am dormit impreuna,insa am avut o asemenea relatie platonica.Era o legatura atat de puternica incat oamenii din jur chiar isi imaginau altceva.Parca ne-ar fi inconjurat o ...aura...Comunicam aproape telepatic.Au fost chiar si momente in care ne-a trecut prin cap ca poate ar fi altceva...dar nu am dat glas gandurilor niciunul,tocmai pentru a nu strica ceea ce aveam.

Au trecut ceva ani de atunci ...Am ramas buni prieteni,insa nu ne vedem...Ne despart teritorii vaste si responsabilitati multe.Ne scriem uneori.Si exista senzatia aceea ciudata ca,orice ai face,oricat de mult ai gresi,sau oricat de fericit ai fi...e undeva cineva care intelege.E cumva....ca fratele pe care nu l-am avut niciodata si ma gandesc daca nu are o legatura cu acele suflete -surori despre care se vorbeste in stiintele ezoterice.Adevarul este ca am invatat foarte multe de la el.

E vorba tot despre iubire...dar despre un sentiment aflat la alt nivel.Ideal ar fi ca acest sentiment sa existe si intre partenerii dintr-un cuplu,pe langa pasiunea care-i leaga.Cred ca dupa asa ceva tanjim majoritatea.

Editat de Lara_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica... nu am vrut sa ma laud sa spun ca barbatii sunt gelosi un pic pe mine,pentru ca in general sunt agreat de catre sexul frumos.Oricum incepuse sa se uite urat la mine.Nu am vrut sa se simta stingheriti din cauza mea.

 

Ah...:- Priceput-am :doh:

 

Si pan` la urma cum crezi tu ca o "sa-ti potolesti demonii in legatura cu ea"? :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah...:- Priceput-am :doh:

 

Si pan` la urma cum crezi tu ca o "sa-ti potolesti demonii in legatura cu ea"? :salut:

 

Nu stiu.

 

Daca as fi stiut vreo modalitate as fi aplicat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu.

 

Daca as fi stiut vreo modalitate as fi aplicat-o.

Evita orice legatura cu ea, evita orice stimul extern care fac ''demonii'' sa reapara in mintea ta. Poti face o clasificare a acestor stimuli, ii poti scrie pe o foaie de hartie, iar apoi incearca sa ii eviti.

Teoretic ar trebui sa functioneze, practic inca nu sunt sigur 100%, dar merita incercat daca vrei sa innlaturi anumite ganduri care... in fine, reactia fiecaruia este diferita in functie de caracter.

 

Succes ..

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×