Sari la conținut
Forum Roportal
da_nu

Iubire sau o simpla prietenie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum poti sa iti dai seama daca a fost iubire sau o simpa relatie de prietenie? Trebuie neaparat sa includa o relatie fizica sau sa implice ceva cu tenta sexuala? Iubirea poate fi pura,sau asta e valabila doar la 12 ani? Vi s-a intamplat sa iubiti pe cineva,sa dormiti in acelasi pat,sa simtiti ca o iubiti foarte mult si sa nu faceti nimic? Exista asa ceva sau doar ma amagesc punand in locul iubirii o relatie de prietenie?

A existat in trecut,nu s-ar mai putea schimba nimic acum dar stau si ma intreb...a existat atunci ceva sau au fost sentimente fraterne,prietenesti ..?doar mi s-a parut mie? Cate fete si cat baieti au iubit pur platonic ? Ce a fost atunci intre noi oare a fost numai din partea mea sau a fost un sentiment reciproc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
numai tu stii ce a fost ,numai tu stii si ai simtit, intensitatea sentimentului ,iar eu cred ca o iubire nu trebuie sa aibe finalitate sau mai bine zis ...actul sexual nu are asa mare relevanta....poti face sex si fara sa iubesti si poti la fel de bine sa nu faci ,desi iubesti ....iubirea nu se masoara in intensitatea actului sexual ....parerea mea :cheer:

 

Din cand in cand revine in mintea mea si ma obsedeaza imaginea ei desi nu ne-am mai vazut de aproximativ 3 ani...si atunci ne-am revazut intamplator ,in fuga.As vrea totusi sa scap de fantasma ei..multi imi spun ca daca faptul s-ar fi consumat nu m-ar mai fi dat peste cap amintirea ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numai tu stii ce a fost ,numai tu stii si ai simtit, intensitatea sentimentului ,iar eu cred ca o iubire nu trebuie sa aibe finalitate sau mai bine zis ...actul sexual nu are asa mare relevanta....poti face sex si fara sa iubesti si poti la fel de bine sa nu faci ,desi iubesti ....iubirea nu se masoara in intensitatea actului sexual ....parerea mea :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cand in cand revine in mintea mea si ma obsedeaza imaginea ei desi nu ne-am mai vazut de aproximativ 3 ani...si atunci ne-am revazut intamplator ,in fuga.As vrea totusi sa scap de fantasma ei..multi imi spun ca daca faptul s-ar fi consumat nu m-ar mai fi dat peste cap amintirea ei.

 

 

daca "faptul" s-ar fi consumat ...ea s-ar fi ...consumat,s-ar fi evaporat? pe tine te consuma ...ea ...si gandul ca ea nu a stiut niciodata ceea ce ai simtit pentru ea ....ar trebui sa-i spui ...

am iubit odata un tip ...nu a stiut ....eram nedespartiti pe terenul de joaca ,aveam doar 15 ani :D el 17...dar nu a stiut atunci ce simteam ....nu a fost nimic intre noi ..decat prietenie ....drumurile noastre s-au despartit ...dupa un timp ne-am intalnit ,recunosc ..ma gandeam destul de des la el ,deci ne-am intalnit ...i-am spus ca am fost indragostita de el ..el a spus .." si eu de tine " :cheer: si asta a fost ..am ramas amici ,dar ceea ce am simtit atunci ...cand eram doar tovarasi de joaca ...a ramas doar o amintire placuta

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cand in cand revine in mintea mea si ma obsedeaza imaginea ei desi nu ne-am mai vazut de aproximativ 3 ani...si atunci ne-am revazut intamplator ,in fuga.As vrea totusi sa scap de fantasma ei..multi imi spun ca daca faptul s-ar fi consumat nu m-ar mai fi dat peste cap amintirea ei.

probabil ca se refera la faptu ca neavand o relatie certa, nu ati avut nici 'conflictele' uzuale unei relatii si de aceea in mintea ta ai pastrat doar prima parte a unei iubiri: partea platonica, si nu neaparat platonica..ci poate linistea dinaintea furtunii..

dar nu neaparat ca ti-ar fi fost mai usor daca ati fi mers mai departe atunci..poate ar fi fost mai greu..nu ai de unde sa stii insa iti poti convinge propria constiinta ca e mai bine asa..sau poate ca e un semnal de alarma ca nu iti e bine acum, poate in relatia curenta in care esti..si de aceea cauti ,subconstient, ceva de care sa e legi..ceva ce nu a fost ntinat niciodata - dar nu uita, nici macar nu a avunt sansa sa fie sau nu intinat..nu te lasa pacalit..e doar o iluzie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chestia e ca tu nu prea o cunosti si a ramas in minte doar misterul ala cu care o femeie te poate invalui. Dar sa stii ca nu tot ce zboara se mananca iar prima impresie te-nseala mereu. Cu cat cunosti un om mai mult, cu-atata incepi sa-ti dai seama ca e diferit de cum l-ai vazut prima oara. Pentru tine poate totul s-a transformat intr-o provocare...ai grija sa nu devina obsesie... :cheer:

Editat de made4me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca "faptul" s-ar fi consumat ...ea s-ar fi ...consumat,s-ar fi evaporat? pe tine te consuma ...ea ...si gandul ca ea nu a stiut niciodata ceea ce ai simtit pentru ea ....ar trebui sa-i spui ...

am iubit odata un tip ...nu a stiut ....eram nedespartiti pe terenul de joaca ,aveam doar 15 ani :D el 17...dar nu a stiut atunci ce simteam ....nu a fost nimic intre noi ..decat prietenie ....drumurile noastre s-au despartit ...dupa un timp ne-am intalnit ,recunosc ..ma gandeam destul de des la el ,deci ne-am intalnit ...i-am spus ca am fost indragostita de el ..el a spus .." si eu de tine " :cheer: si asta a fost ..am ramas amici ,dar ceea ce am simtit atunci ...cand eram doar tovarasi de joaca ...a ramas doar o amintire placuta

 

Noi nu eram chiar atat de mici. Cel putin eu nu eram : aveam 21 de ani ,eram student la facultatea de medicina,iar ea avea 17 ani,tocmai trecuse in clasa a 12-a cand ne-am cunoscut. Nu eram chiar colegi de joaca dar eram in permanenta impreuna. Initial ne-am apropiat pentru ca eram prieten cu varul ei..asa am descoperit ca eram vecini cu ea..in ultimul timp deja incepusem sa iesim fara sa il mai iau pe varul ei sau pe ceilalti prieteni din grup..incepuse sa vina pe la mine pe acasa..si asa a ramas..eu am plecat definitiv din localitate,ea la fel..a plecat cu facultatea si nu ne-am mai vazut decat o data..5 minute.

Cand m-a vazut a amutit..nu a putut sa scoata nici 2 cuvinte.Am crezut ca nu m-a recunoscut atunci cand am vazut ca nu imi raspunde la salut..M-am strecurat si am plecat incet de langa ea dupa care a venit ea dupa mine si mi-a spus ca nu se astepta sa ma vada..m-am departat fulgerator de ea mai ales ca nici ea nici eu nu eram singuri..de atunci nu mai stiu nimic de ea..sau ma rog,aproape nimic.

 

 

probabil ca se refera la faptu ca neavand o relatie certa, nu ati avut nici 'conflictele' uzuale unei relatii si de aceea in mintea ta ai pastrat doar prima parte a unei iubiri: partea platonica, si nu neaparat platonica..ci poate linistea dinaintea furtunii..

dar nu neaparat ca ti-ar fi fost mai usor daca ati fi mers mai departe atunci..poate ar fi fost mai greu..nu ai de unde sa stii insa iti poti convinge propria constiinta ca e mai bine asa..sau poate ca e un semnal de alarma ca nu iti e bine acum, poate in relatia curenta in care esti..si de aceea cauti ,subconstient, ceva de care sa e legi..ceva ce nu a fost ntinat niciodata - dar nu uita, nici macar nu a avunt sansa sa fie sau nu intinat..nu te lasa pacalit..e doar o iluzie.

 

Nu ma mai gandisem la ea de mult,nu am nici un fel de probleme in momentul de fata,insa probabil subconstientul meu si-a amintit de ea(sau poate ca nu o uitase niciodata) , pentru ca am visat-o acum 2 nopti si de atunci iar sunt dat peste cap.

 

chestia e ca tu nu prea o cunosti si a ramas in minte doar misterul ala cu care o femeie te poate invalui. Dar sa stii ca nu tot ce zboara se mananca iar prima impresie te-nseala mereu. Cu cat cunosti un om mai mult, cu-atata incepi sa-ti dai seama ca e diferit de cum l-ai vazut prima oara. Pentru tine poate totul s-a transformat intr-o provocare...ai grija sa nu devina obsesie... 8)

 

Am cunoscut-o suficient de bine..in limitele posibilului,pentru ca stii exista vorba aia : nu pot cunoaste un om nici dupa 40 de ani. In toata perioada in care am fost prieteni nu a existat zi in care sa nu stam ore intregi impreuna,de multe ori numai noi 2.Mancam impreuna,ne plimbam impreuna ba chiar si dormeam impreuna.Ne intalneam la imediat cum ne trezeam,venea ea la mine pe la 10.30 si stateam pana la 11,12 noaptea..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca SIMTI ca e ceva cu ea..eu cred ca asta e. cred ca 2 persoane care au creat o leagatura atat de stransa in trecut, ajung sa SIMTA..si de la distanta..de ce nu cauti sa dai cumva de ea..sa mergeti la o cafea..intreaba pe varul ei ce mai stie de ea..

pare ca deja e o bariera in calea linistii tale si trebuie eliminata pana vorba lui madam, nu devine o obsesie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu e ....sa stati de vorba ..nu numai 5 minute ,sa-i spui ce ai simtit pentru ea si ...cred ca in functie de intensitatea si de trairile din acel moment ...sunt convinsa ca vei sti ce sa faci ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×