Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

In cit timp credeti ca ne vom teleporta?

Credeti ca ne vom teleporta:  

73 membri au votat

  1. 1. Credeti ca ne vom teleporta:

    • 1) niciodata
      17
    • 2) peste cca. 20 ani
      9
    • 3) peste cca. 50 ani
      7
    • 4) peste cca. 150 ani
      11
    • 5) peste cca. 500 ani
      10
    • 6) problema a fost rezolvata, dar se tine secret ( vezi exp. Philadelphia...)
      19


Postări Recomandate

Nu vreau sa spuni niciodata, pentru ca nu se stie ce tehnologii or sa apara peste nush cate sute de ani! Dar in orice caz nu cred ca teleportarea va fi posibila intr-un viitor apropiat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tot ce cred eu despre teleportare este ca ea deja exista dar nu a fost aratata lumii!

voi ce credeti ? e adevarat?

de ce nu?

la cati hoti exista shi cat a avansat tehnologia de ce nu ar pute trece shi de cel mai sofisticat sistem de securitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Teleportarea devine din ce in ce mai necesara pe masura ce mijloacele de transport se inmultesc. Poluarea fonica si aglomeratia din marile orase este greu de suportat. Odata inventata teleportarea Bucuresti-ul ar fi le fel de linistit ca in secolul XIX.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca se va ajunge la chestia cu teleportatul deoarece in ziua d azi tehnologia avanseaza din ce in ce mai mult,dar totusi ma aflu intr-o mare dilema,nu stiu ce s-ar intampla cu sufletul...si in plus in urm dec polulatia globului va si si mai mare si cred ca faza cu teleportatul va fi o usurare atat pt noi cat pt pamant(deja ca in orasele mari nu se poate circula pe strazii)....si inca o chestie,celelalte planete...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a se evita ingrijorarea filozofica legata pierderea sufletului, ar fi de preferat teleportarea-transport, adica transportul materiei la distanta fie printr-un univers paralel in care nu exista materie, spatiu si timp (daca acest univers exista sau poate fi creat) sau printr-o scurtatura in spatiu (ceva asemanator gaurilor de vierme, daca legile fizicii ne permit).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
teleportarea este reala doar ca noi, oameni, inca nu ne putem teleporta

Mda este reala numai ca noi nu suntem ;)

 

Dumnezeu va opri pe om in a descoperi teleportarea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Daaaaaaaa...D-zeu e mort demult mei ..stiinta la omorat :P

 

Teleportarea devine din ce in ce mai necesara pe masura ce mijloacele de transport se inmultesc. Poluarea fonica si aglomeratia din marile orase este greu de suportat.

Chiar crezi asta

 

Pentru a se evita ingrijorarea filozofica legata pierderea sufletului, ar fi de preferat teleportarea-transport, adica transportul materiei la distanta fie printr-un univers paralel in care nu exista materie, spatiu si timp (daca acest univers exista sau poate fi creat) sau printr-o scurtatura in spatiu (ceva asemanator gaurilor de vierme, daca legile fizicii ne permit).

Ce ne intereseaza sufletul :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru a se evita ingrijorarea filozofica legata pierderea sufletului, ar fi de preferat teleportarea-transport, adica transportul materiei la distanta fie printr-un univers paralel in care nu exista materie, spatiu si timp (daca acest univers exista sau poate fi creat) sau printr-o scurtatura in spatiu (ceva asemanator gaurilor de vierme, daca legile fizicii ne permit).

O teleportare adevarata ar insemna deplasarea unui obiect pe o distanta dx nenula intr-un interval de timp dt=0. Dar ce este timpul?

Timpul este doar o iluzie datorata expansiunii Universului. Noi suntem pe "suprafata" tridimensionala a Universului. Dar sub noi (in sens qudrimensional) se afla trecutul iar deasupra se afla viitorul. Ce caracteristica are aceasta dilatare a Universului? Faptul ca se produce cu viteza luminii, care, este o parere personala este in curs de scadere. Cum putem iesi din timp? Foarte simplu - calatorind mai repede ca lumina. Teoria nu exclude viteze supraluminice, dar asta inseamna iesirea din Universul nostru.

Exista mai multe posibilitati teoretice (deocamdata):

-Transformarile de supersimetrie ar insemna descompunerea unui corp in particule elementare, schimbarea spinului acestora si recompunerea corpului initial. Conform teoriei, aceste schimbari au loc cu deplasarea in spatiu si in timp, din pacate eleator.

-In cazul in care Universul s-ar plia in el insusi, s-ar putea calatori cu viteza infinita trecand de pe un "fald" pe altul.

-Iesind din Univers. Nu ar fi necesar "decat" un dispozitiv care sa realizeze o curbura pozitiva a Universului (de exemplu printr-o antigravitatie puternica). Iesind din Univers calatorim prin timp (spre viitor sau spre trecut) dupa cum realizam o curbura pozitiva sau negativa.

Unii fizicieni au anuntat deja realizarea unei deplasari in timp a unor particule, aceste experiente sunt controversate, dar posibile teoretic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum am fi spus " elicopter" acum 1000 de ani? probabil "moara de vint zburatoare" dar..." telefon"?

vezi Apocalipsa Dupa Ioan (Biblie, si o sa fii surprins de ce scrie acolo... placut chiar)

 

Unii fizicieni au anuntat deja realizarea unei deplasari in timp a unor particule, aceste experiente sunt controversate, dar posibile teoretic.

poate vorbesti despre paradoxul EPR ? ... adica ori ca transmiti materie ori informatie, concluzia e tot aia!

Ideea e ca mesajul ajunge in alta parte in mod practic instantaneu (ex: de la pamant pe marte intr'o clipita) , spatiul nu are nici o treaba cu asta !!!

 

EPR = Einstein, Podolsky, Rosen (ptr necunoscatori)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×