Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

In cit timp credeti ca ne vom teleporta?

Credeti ca ne vom teleporta:  

73 membri au votat

  1. 1. Credeti ca ne vom teleporta:

    • 1) niciodata
      17
    • 2) peste cca. 20 ani
      9
    • 3) peste cca. 50 ani
      7
    • 4) peste cca. 150 ani
      11
    • 5) peste cca. 500 ani
      10
    • 6) problema a fost rezolvata, dar se tine secret ( vezi exp. Philadelphia...)
      19


Postări Recomandate

Se stie cit de fanteziste erau cu ceva timp inainte realizarile tehnologice de astazi. Sa ne imaginam ce-ar fi spus Decebal per Scorillo sa fi vazut un telefon mobil, un computer, un televizor sau un...elicopter! Parintii nostri greu se descurca cu telefoanele mobile si cu calculatoarele, iar noi daca nu dorim sa patim la fel trebuie sa fim deschisi si sa ne tinem intr-una la curent cu noutatile. Dezvoltarea tehnologica- determina o dezvoltare a limbajului- Cum am fi spus " elicopter" acum 1000 de ani? probabil "moara de vint zburatoare" dar..." telefon"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dap...as vrea si eu teleportare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dap...as vrea si eu teleportare..

[snapbacca]55770[/snapbacca]

As vrea sa traiesc sa-apuc si eu sa vad cum e sa te teleportezi...sau sa calatoresti prin cablu....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

teleportarea presupune descompunerea unui corp in molecule... de fapt in ceva mult mai mic decat si celulele fotonice... si repunerea lor in aceeasi ordine in alt loc... ma indoiesc ca omul ar ajunge vreo data acolo... sau daca ar ajunge o teleportare ar dura foarte mult.. avem tehnologia necesara dar este mult prea riscant sa o testezi pe o fiinta vie.. cal putin sa faci publica chestia... eu nu cred ca o sa ajunge vreo data sa ne teleportam.. am putea ajunge ficatul in loc de creier si multe alte anomalii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu pesimist si sa opresc in vre-un fel asccensiunea tehnologica de azi...dar cine are cunostinte de chimie..elementara..stia ca asa ceva este practic imbosibil. ca sa distrugi o particula si sa o faci sa apara in alt loc este imbosibil.. si ok...sa spunem ca reuseste cineva sa faca un foton "sa dispara" (*asa cum se zice ca s-a reusit acum 2 ani...cred un japonez) prin descompunerea unui atom...realizezi o reactie nucleara...ditamai energia..sa o faci din nou la locul und vrei sa apra persoana teleportata..etc.. HAI SA NU NE JUCAM DE-A DUMNEZEU PANA NU SUNTEM SIGURI CA EXISTA!!! P.S.: storm...unde ai auzit de celule fotonice? mai documenteaza-te inainte sa postezi ceva...scz ptr rautate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau daca ar ajunge o teleportare ar dura foarte mult.
nu uitati de legea lui Moore :P eu unu ma mai gandesc ca teleportarea daca va fi posibila ar fi si foarte costisitoare si nu o jucarie

 

 

am putea ajunge ficatul in loc de creier shi multe alte anomalii...

 

cand copiezi un film de pe retea de ce nu se incurca fazele intre ele ? ce-i drept mai sunt si erori de aceea eu cred ca in eventulaitatea posibilitatii teleortatii va fi mai mult folosita pentru marfa, sau alte chestii neriscante

 

 

imi imaginez ca va fi ceva de genul transferului de imagini:

 

1) scannerul vede imaginea

2) o transforma in format digital

2.1) eventual o stocheaza

3) o transfera altui computer

4) merge la imprimanta

 

"si aci trebe de gandit" cum zicea profu' de filosofie

 

dupa incheierea procesului rezulta doua imagini (aproximativ) perfect egale, deci sursa trebuie distrusa nu ?

 

* un posibil aparat de teleportare dupa ce ar trimite informatiile unui alt aparat trebuie sa distrauga sursa !!! si creeata alta identica in locul ales de noi

 

* sau alta buba daca intercepteaza cineva "transferul" ? si in urma unei teleportari Washinton - Bucuresti ma trezesc in Afganistan ???

 

 

* sau cum ar fi sa teleportez un lingou de aur in doua locuri diferite ? sau sa "hackeresc" aparatul sa-l fac sa uite sa mai distruga sursa

 

* a si era sa uit: eu am propus o tehnologie de "digitalizare" a materiei, chestia ca informatiile digitale se pot si stoca.... oare s-ar putea stoca oamenii ca si mp3-urile ? sau ca si jpg-urile ? ce simpla ar fi atunci calatoria in spatiu !!!

 

 

hai ca (v-)am inebunit destul

 

Computer teleporteaza-ma inapoi pe Enterprise

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi imaginez ca va fi ceva de genul transferului de imagini:

 

1) scannerul vede imaginea

2) o transforma in format digital

2.1) eventual o stocheaza

3) o transfera altui computer

4) merge la imprimanta

 

nu zice nimeni sa nu visam...dar hai sa analizam...

1.2.3. sa zicem ca ar merge ...

 

dar ajungem la 4. si ramanem acolo....si ma intreb ..."cu ce functioneaza imprimanta?"

 

am mai zis odata: din nimic...facem un obiect..o persoana? hai sa fim seriosi... mai realizam un big-bang...?? sau il chemam un pic p Dumnezeu sa ne ajute???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
teleportarea presupune descompunerea unui corp in molecule... de fapt in ceva mult mai mic decat si celulele fotonice... si repunerea lor in aceeasi ordine in alt loc...

Sa nu uitam ca pana acum n-a fost "construita" vreodata o celula din molecule. Ori corpul uman e compus din miliarde si miliarde de celule! Va dati seama ce ar presupune asa ceva - sa formezi dintr-un numar incalculabil de molecule (a caror creare ar presupune si ea probleme peste probleme) nu-stiu-cate miliarde de miliarde de celule vii... de-apai sa le mai si repozitionezi in mod identic!

 

In plus fata de asta, se neglijeaza un fapt: e foarte posibil ca omul sa aiba si o chestie mai deosebita, numita suflet. Pai... presupunand prin absurd ca trupul ar fi distrus si mutat altundeva, ce s-ar alege cu sufletul? :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu zice nimeni sa nu visam...dar hai sa analizam...

1.2.3. sa zicem ca ar merge ...

 

dar ajungem la 4. si ramanem acolo....si ma intreb ..."cu ce functioneaza imprimanta?"

 

am mai zis odata: din nimic...facem un obiect..o persoana? hai sa fim seriosi... mai realizam un big-bang...?? sau il chemam un pic p Dumnezeu sa ne ajute???

cata dreptate.. :D

sa imi reiau ideea... (ca mi-au dat astia offtopic...)

nop, teleportare in nici un caz. dar daca ne-am deplasa fff rapid, si am ajunge de la new york la paris in 0,00001 secunde nu am putea zice ca am ajuns instantaneu, ca un fel de teleportare?

deci inca odata un NU mare de tot teleportarii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In chestionar exista decat optiunea peste cca. 500 de ani . De ce s-au oprit optiunile aici? :pardon:

Cred ca corecta era optiunea peste cca. 2000 de ani .... Sa fim seriosi, teleportarea este ceva riscant. Si in plus este aproape imposibil sa teleportezi o fiinta umana. Dar totusi, avem dreptul de a visa si de a ne uita la filme gen La limita imposibilului .... :D

Editat de heidy_2005

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×