Sari la conținut
Forum Roportal
Mr_joe

Exista Rai sau Iad ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca omul ajunge in iad dupa prima moarte, de ce apostolii mai predicau invierea/judecata de apoi?Sau cand are loc judecata de apoi?

 

 

Isus a fost cel mai drept dintre oameni. El a ajuns in locuinta mortilor."...despre invierea lui Hristos a proorocit si a vorbit el, cand a zis ca sufletul lui nu va fi lasat in Locuinta mortilor, si trupul lui nu va vedea putrezirea." (F.A 2.31)

De asemenea, Isaac spunea ca:"Plangand ma voi pogora la fiul meu in locuinta mortilor." Si plangea astfel pe fiul sau." (Fac.37:35)

Ambii acestia au fost drepti, insa au ajuns in locuinta mortilor si nu in rai cum spui tu.

 

 

 

Dupa cum am aratat cu versete, Isus nu a fost in rai in cele trei zile, ci in locuinta mortilor.Mi se pare normal ca nici talharul sa nu fi fost in rai, pentru ca Isus spune "cu Mine". Totodata talharul spune:"Adu-ti aminte de mine, cand vei veni in imparatia Ta...", ori imparatia lui Hristos nu a fost stabilita atunci, nici macar astazi, ci va fi in viitor.

Doua judecati sunt!

Judecata particulara , care are loc la 40 de zile de la moartea sufletului. Acolo sufletul va afla unde se va duce :ori in iad, ori in Rai. Depinde de faptele pe care le-a facut in timpul vietii.

Judecata de Apoi , care v-a avea loc la sfarsitul lumii.Atunci toate sufletele vor fii judecate din nou , si se va stabilii unde vor ramane pentru totdeauna.

 

Dupa moartea lui Iisus , El s-a pogorat in iad si a scos o totii dreptii care se aflau acolo, pentru ca pana atunci portile Raiului au fost incuiate. Sufletele dreptilor nu se chinuiau acolo , ci il asteptau pe Mantuitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a fost cel mai drept dintre oameni. El a ajuns in locuinta mortilor."...despre invierea lui Hristos a proorocit si a vorbit el, cand a zis ca sufletul lui nu va fi lasat in Locuinta mortilor, si trupul lui nu va vedea putrezirea." (F.A 2.31)

De asemenea, Isaac spunea ca:"Plangand ma voi pogora la fiul meu in locuinta mortilor." Si plangea astfel pe fiul sau." (Fac.37:35)

Ambii acestia au fost drepti, insa au ajuns in locuinta mortilor si nu in rai cum spui tu.

 

Dupa cum am aratat cu versete, Isus nu a fost in rai in cele trei zile, ci in locuinta mortilor.Mi se pare normal ca nici talharul sa nu fi fost in rai, pentru ca Isus spune "cu Mine". Totodata talharul spune:"Adu-ti aminte de mine, cand vei veni in imparatia Ta...", ori imparatia lui Hristos nu a fost stabilita atunci, nici macar astazi, ci va fi in viitor.

Ce traduci tu prin "locuinta mortilor" este acest (acelasi) cuvant pe care ti l-am mai dat:

aidhV

haides

hah'-dace

Pe care dictionarul il traduce astfel: from a - a 1 (as negative particle) and eidw - eido 1492; properly, unseen, i.e. "Hades" or the place (state) of departed souls:--grave, hell

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Judecata particulara , care are loc la 40 de zile de la moartea sufletului. Acolo sufletul va afla unde se va duce :ori in iad, ori in Rai. Depinde de faptele pe care le-a facut in timpul vietii.

Da-mi un vers din biblie, ca sa te cred...altfel...ai auzit de Petre Ispirescu? :doh:

 

Judecata de Apoi , care v-a avea loc la sfarsitul lumii.Atunci toate sufletele vor fii judecate din nou , si se va stabilii unde vor ramane pentru totdeauna.

Inseamna ca judecata intaia e una gresita. Sau de ce mai are rost sa fie o a doua judecata? Este posibil ca Dumnezeu sa se fi inselat? :skull:

 

Dupa moartea lui Iisus , El s-a pogorat in iad si a scos o totii dreptii care se aflau acolo, pentru ca pana atunci portile Raiului au fost incuiate. Sufletele dreptilor nu se chinuiau acolo , ci il asteptau pe Mantuitor.

De asemenea, vreau un vers din biblie. Daca nu ai, astea sunt basme de Petre Ispirescu... :jester:

 

Ce traduci tu prin "locuinta mortilor" este acest (acelasi) cuvant pe care ti l-am mai dat:

OK.

Insa biblia spune clar ca "Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta!Caci, in locuinta mortilor(sheol/hades/iad), in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune! (Ecl.9:10) ".

Cu alte cuvinte o stare de totala inconstienta, departe de a fi ceea ce prezinta ortocatolicii in doctrina iadului lor.

De locuinta mortilor nu scapa nimeni, ci doar acei drepti ce vor fi in viata la venirea lui Isus.Chiar si Isus a fost trei zile in locuinta mortilor/sheol/hades/iad. Insa nu a fost chinuit, ci s-a "odihnit", ca orice alt om care ajunge acolo.

Si abia apoi, mult timp dupa aceea are loc invierea/judecata/rasplata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Altfel spus viaţa veşnică nici nu e viaţă.

Vrei sa fi putin mai teluric?...sa pricep si eu? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×