Sari la conținut
Forum Roportal
holy fire

Care este biserica ce urmează standardul Bibliei ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Biserica catolica. cea intemeiata pe stanca lui Petru "Pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea....si puterea celui rau nu o va birui"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica catolica. cea intemeiata pe stanca lui Petru "Pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea....si puterea celui rau nu o va birui"

 

.........apar imediat 2 intrebari.......urmeaza componentii ei indeosebi cei

de ,, frunte ,, Modelul care este Hristos.?........

........oare sunt succesorii apostolilor ?....apostoli persecutati de cezarii romani......sau

sunt succesorii cezarilor care au vazut ca se pot folosi de ,, religie ,, ca sa

,, conduca ,, masele ..?.....ce spun documentele istorice .?......nu cumva

sunt succesorii cezarului c-tin cel mare care a doar a oprit persecutiile contra

crestinilor........

........nimeni nu contesta ca sunt oameni ,, de treaba ,, in orice biserica - vezi de

ex. maica tereza - insa a spune ca esti succesorul lui Petru doar pt. ca acesta a

murit in ,, ograda ,, ta.....e o chestiune departe de invatatura scripturii......

.......sa ne ,, laudam ,, deci cu faptele cele bune izvorate din umblarea cu Hristos.....

si sa lasam in grija Pastorului Ceresc ,, nominalizarea ,, bisericii Sale.........pt. ca

la judecata nu va intreba pe nimeni in ce biserica a fost........de fapt lista acestor

,,altfel,, de intrebari e data deja in scriptura.......ne intereseaza oare care sunt intrebarile ?.....

si care tot la fel si tot aceleasi vor fi si la sfarsit .?.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica catolica. cea intemeiata pe stanca lui Petru "Pe aceasta piatra voi zidi Biserica mea....si puterea celui rau nu o va birui"

Piatra nu este Petre, ci Hristos, care este Cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm, ce font enervant ...

 

. Există o biserică sau grupare religioasă la nivel național sau mondial care să aparțină lui Dumnezeu, care să urmeze modelul apostolic? Oare care să fie? Pe care să o alegem, pe care să o urmăm? Bănuiesc că toți cei care sunt sinceri vor să fie
Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.........apar imediat 2 intrebari.......urmeaza componentii ei indeosebi cei

de ,, frunte ,, Modelul care este Hristos.?........

........oare sunt succesorii apostolilor ?....apostoli persecutati de cezarii romani......sau

sunt succesorii cezarilor care au vazut ca se pot folosi de ,, religie ,, ca sa

,, conduca ,, masele ..?.....ce spun documentele istorice .?......nu cumva

sunt succesorii cezarului c-tin cel mare care a doar a oprit persecutiile contra

crestinilor........

........nimeni nu contesta ca sunt oameni ,, de treaba ,, in orice biserica - vezi de

ex. maica tereza - insa a spune ca esti succesorul lui Petru doar pt. ca acesta a

murit in ,, ograda ,, ta.....e o chestiune departe de invatatura scripturii......

.......sa ne ,, laudam ,, deci cu faptele cele bune izvorate din umblarea cu Hristos.....

si sa lasam in grija Pastorului Ceresc ,, nominalizarea ,, bisericii Sale.........pt. ca

la judecata nu va intreba pe nimeni in ce biserica a fost........de fapt lista acestor

,,altfel,, de intrebari e data deja in scriptura.......ne intereseaza oare care sunt intrebarile ?.....

si care tot la fel si tot aceleasi vor fi si la sfarsit .?.........

 

asa e cum zici tu....ma intreb cum de Maica tereza s-a inselat, si a trait si a murit in religia Catolica, si era si maica, o persoana care si-a dedicat viata slujirii lui Dumnezeu alegand sa faca asta sub ascultarea Bisericii Catolice....mai tare ma intreb cum de nu au reusit cei din "fruntea" Bisericii Catolice sa o faca sa dispara, ba chiar au reusit sa fie in aceasta Biserica martirizati in secolul XX un numar deloc neglijabil de credinciosi....

spune-mi si mie un papa eretic...unul care a ajuns la apostazie, care a negat adevaruri de credinta....

Constantin a cazut in Arianism....Papii nu

iar daca Biserica a considerat pe Cristos drept regele ei, regele Universului, cu ce agresit?

ori nu merita Cristos nici macar onorurile pe care le primea imparatul?

de aceea fastul de la curtea regala a fost imprumutat in Biserici, pentru a fi slavit Cristos, prin persoana Episcopului, a preotului mai apoi......

Sigur, la sfarsitul vietii noastre vom fi judecati despre iubire, despre cat am iubit....dar cine iti garanteaza tie ca iubesti ce trebuie?

daca spui Biblia, da, sunt de acord, atat vreau sa stiu....care Biblie? cate carti are ea si cine le-a fixat numarul...apoi mai discutam..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar textele care le-ai dat tu nu contrazic textul din Evanghelie....apoi e adevarat...Cristos e piatra din capul unghiului...Petru e cea de la Temelie..... :spiteful: apoi, personajul central al Bibliei este Cristos, si te rog sa-mi zici unde a spus Cristos, ca el e Piatra pe care va fi zidita Biserica...in schimb i-a zis lui Petru...si vezi si rolul lui Petru apoi in viata Bisericii primare, si apoi apostolice si subapostolice...

Știu doctrina ta, foarte bine. Și știam că te prind, tot cu Scriptură:

 

1 Corinteni 3

 

10După harul lui Dumnezeu, care mi -a fost dat, eu, ca un meşter-zidar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×