Sari la conținut
Forum Roportal
LianaC

Depresie Anxioasa

Postări Recomandate

Am trecut prin mai multe perioade depresive.Abia atunci cand am inceput un regim lactovegetarian,cu foarte multe cruditati,starile depresive au disparut.te sfatuiesc sa incercati acelasi lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca cel mai bine ar fi sa incepi tu o psihoterapie care sa te ajute sa intelegi ce se intampla cu tine, sotul tau, fiicele, soacra, etc.

 

 

Crezi ca eu chiar am nevoie de asa ceva? Eu reusesc sa-mi cistig detasarea dupa o perioada de chin, nu ma las doborita, iar pe soacra-mea o stiu cam de cind e diagnosticata, de sotul meu fiind deja al 5-lea ce vrei sa mai cred, incerc o ultima sansa la psiholog cu el, si daca nici asta nu merge, pun definitiv stampila ca e cronica sau poate chiar o bipolara intr-o forma mai domoala pentru ca e mai tinar. Ce vrei sa inteleg? Eu zic ca fac tot ce pot eu, pentru ca cei implicati sa le fie bine, de restul nu ma intereseaza, si incerc sa-mi pastrez echilibrul personal, pentru ca eu am copii de crescut fie cu tata sau fara si macar eu sa ramin intreaga la minte, dar ... sa nu crezi ca daca va fi cazul ca asta sa ma salveze nu o voi face, numai ca atitea cheltuieli nu pot suporta, asa cu rabdare si putin cite putin vom avansa catre directia buna, in plus eu sunt optimista si oarecum practica mai tot timpul.

Credeam ca poti spune mai multe despre ceea ce ti-am povestit, dar ori personalitatea nu ti-o permine ori si tu esti destul de nestiutor, oricum cred ca mi-a ajuns ce am auzit, te rog sa nu mai scrii pe forum.(Valabil pentru Elandi)

 

salutari si o zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dorii sa stiu daca ma poate ajuta cu un sfat sau o directie pentru sotul meu ce se afla de 5 ani in depresie anxioasa.

O directie ti-a dat. Ti-a recomandat psihoterapie. Iar psihoterapie nu se poate poate face pe un forum.

 

Cred ca o alta directie mai folositoare pentru sotul tau si pentru familie (ca de ei vorbeai nu?) nu vei gasi pe-aici.

Editat de Floricik_'84

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O directie ti-a dat. Ti-a recomandat psihoterapie. Iar psihoterapie nu se poate poate face pe un forum.

 

Cred ca o alta directie mai folositoare pentru sotul tau si pentru familie (ca de ei vorbeai nu?) nu vei gasi pe-aici.

 

Nu mi-a zis nimic in plus fata de ce stiam, dar cred ca asteptam sa vad ce experiente au avut altii, probabil ca psihoterapie pentru sotul meu nu se face pe forum, dar poate pentru mine foloseste.

Si dupa cum am spus poate intr-o forma mai eleganta, nu pot pune baza 100% la ceea ce se vorbeste pe forum (habar n-ai cine iti scrie si daca e de incredere, sau doar isi da cu parerea un neavizat venit sa se distreze pe seama altora, ca e posibil si asta), in plus de aia am cap pe umar ca sa gindesc cu el si sa-mi dau seama ce merita luat in seama si ce nu.

 

Oricum am mai citit pe forum la depresie destule situatii, credeam ca depresia cu anxietatea poate fi un alt topic, dar se pare ca depresia se asociaza si cu anxietatea si panica samd.

 

Floricij_84, nu vad de ce esti asa agresiva, daca nu-ti placea topicul nu trebuia sa scrii, de asta avem libertate de exprimare, iar daca t-i s-a parut ca ma lamentez cumva te inseli, ceea ce fac este sa ma informez, experientele altora pe mine ma ajuta in a imi da seama ca nu sunt singura care trebuie sa faca fata genului asta de situatii, si nu ca sa-mi pling de mila, pentru ca mie nu-mi place sa-mi pling de mila, recunosc ca mi-e greu dar nu cred ca altora le e mai usor, toti avem probleme mai mici sau mai mari. Si cu toate astea avem si momentele noastre de fericire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu stiai de episoadele lui depresive inainte sa te casatoresti cu el? Daca stiai de ce te-ai mai casatorit?

 

Da vad ca s-a creat o confuzie, sau o neintelegere, el are episoade depresive de 5 ani dar noi suntem casatoriti de cu mult timp inainte, ce stiam dinainte de casatorie este doar de boala mamei lui, la care parintii mei m-au avertizat ca e posibil sa fie mostenita, dar cine poate spune ca asculta de parinti cind iubesti un om, sa-mi spuna si mie, ca eu nu cred chestia asta.

Si nici acum cind stiu ca e bolnav nu vreau sa divortez, pina la urma parca era "la bine si la rau".

Dar niciodata nu se stie cind te ajunge neajunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credeam ca poti spune mai multe despre ceea ce ti-am povestit, dar ori personalitatea nu ti-o permine ori si tu esti destul de nestiutor, oricum cred ca mi-a ajuns ce am auzit, te rog sa nu mai scrii pe forum.(Valabil pentru Elandi)

Am spus ceva ce tu vroiai sa tii secret si fata de care sa adopti politica strutului.

Te interesau grupurile de terapie si ti-am spus ca se gasesc la psihiatrie. Nu spui nici in ce oras esti, daca vrei mai multe informatii.

Daca nu-ti place ce scriu, nu mai citi! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am spus ceva ce tu vroiai sa tii secret si fata de care sa adopti politica strutului.

Te interesau grupurile de terapie si ti-am spus ca se gasesc la psihiatrie. Nu spui nici in ce oras esti, daca vrei mai multe informatii.

Daca nu-ti place ce scriu, nu mai citi! :pardon:

 

Hai ca poate am fost cam malitioasa si le-am luat intr-un sens prea personal, da vroiam sa stiu de terapie de grup, si suntem din Bucuresti.

Totusi ce vroiam sa tin secret nu stiu, am scris tot puteam scrie la modul concis.

Nu e un secret nici pentru mine nici pentru cei ce ne inconjoara, eu vorbesc despre ce m-i se intimpla mie, cu cine vrea sa ma asculte pentru ca stiu ca mie imi face bine, le descarc partial, in rest imi caut detasarea, le privesc din afara, sau imi zic sunt lucruri mai rele in lumea asta, sigur nu m-i se intimpla numai mie, in plus, am totusi parte si de vreme buna din partea sotului meu, deci nu este tot anul in aceeasi stare, ca o fi tratamentul de vina, ca o fi tipicul bolii nici nu mai conteaza, ceea ce imi doresc eu cel mai mult pentru el, si implicit si pentru mine, este ca el sa invete sa faca singur fata problemelor lui, sa s-i le gestioneze intr-o masura sau alta ca sa-i fie lui bine. Daca lui e bine si mie si fetelor ne va fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gramatica nu e asa importanta. E bine ca putem continua discutia. :pardon:

Cum priveste sotul tau problema? In functie de atitudinea lui poti folosi o varianta sau alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×