Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Dupa aproape 4 ani petrecuti cu PC'ul actual, incep sa ma gandesc la un upgrade. As dori sa schimb MOBO, Procesor, RAM, placa video, HDD. As vrea sa ma incadrez in MAXIM 2200 -2300RON). Uitati ce idee am eu:

 

Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ Windsor, socket AM2, box

686,73 Ron

Placa de baza Gigabyte M61PM-S2, socket AM2

212,91 Ron

Kit Dual Channel Corsair TWIN2X 2x1024MB DDR2, 667MHz

297,64 Ron

Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce 7950GT 512MB, 256Bit, TV-Out

833,67 Ron

HDD Western Digital Caviar SE16, 250GB, SATA 300 MB/s

236,91 Ron

 

As dori, mai intai, sa imi ziceti daca m-am orientat bine (cred ca MOBO si RAMii nu prea i-am ales bine pt ca nu prea ma pricep), si, odata cu trecerea vremii (sistemul il voi schimba cel devreme la sfarsitul anului), sa schimbam componentele cu altele mai bune (la acelasi pret).

 

Sistemul va fi folosit pt. gaming ocazional, dar de calitate (Test Drive Unlimited, Half Life 2, Flight Simulator X etc.), filme, muzica, surf web

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa aproape 4 ani petrecuti cu PC'ul actual, incep sa ma gandesc la un upgrade. As dori sa schimb MOBO, Procesor, RAM, placa video, HDD. As vrea sa ma incadrez in MAXIM 2200 -2300RON). Uitati ce idee am eu:

 

Procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5600+ Windsor, socket AM2, box

686,73 Ron

Placa de baza Gigabyte M61PM-S2, socket AM2

212,91 Ron

Kit Dual Channel Corsair TWIN2X 2x1024MB DDR2, 667MHz

297,64 Ron

Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce 7950GT 512MB, 256Bit, TV-Out

833,67 Ron

HDD Western Digital Caviar SE16, 250GB, SATA 300 MB/s

236,91 Ron

 

As dori, mai intai, sa imi ziceti daca m-am orientat bine (cred ca MOBO si RAMii nu prea i-am ales bine pt ca nu prea ma pricep), si, odata cu trecerea vremii (sistemul il voi schimba cel devreme la sfarsitul anului), sa schimbam componentele cu altele mai bune (la acelasi pret).

 

Sistemul va fi folosit pt. gaming ocazional, dar de calitate (Test Drive Unlimited, Half Life 2, Flight Simulator X etc.), filme, muzica, surf web

 

La bugetul asta treci pe Intel. Mai pui cateva sute de mii de lei si iti iei Dual Core 6600, care "prajeste" AMD-ul ala. Iar placa de baza sa fie Asus/MSI/Abit, sau ceva similar, 6600 se overclock'eaza super (daca esti cu d-astea).

 

In rest e bine :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La bugetul asta treci pe Intel. Mai pui cateva sute de mii de lei si iti iei Dual Core 6600, care "prajeste" AMD-ul ala. Iar placa de baza sa fie Asus/MSI/Abit, sau ceva similar, 6600 se overclock'eaza super (daca esti cu d-astea).

 

In rest e bine :jester:

 

Merci de ajutor! Am auzit si eu ca E6600 e foarte bun, dar, DEOCAMDATA (mai zic odata, sistemul il voi cumpara CEL DEVREME la sfarsitul anului), un sistem care sa il cuprinda ar depasi putin suma de care dispun. Exemplu de configuratie:

 

Placa de baza Abit IL9 PRO, Socket 775, FSB 1066

281,55 Ron

Procesor Intel Core 2 Duo E6600 2.40GHz, FSB1066, 4MB, socket 775

788,68 Ron

Kit Dual Channel Corsair TWIN2X 2x1024MB DDR2, 667MHz

297,64 Ron

Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce 7950GT 512MB, 256Bit, TV-Out

833,67 Ron

HDD Western Digital Caviar SE16, 250GB, SATA 300 MB/s

236,91 Ron

 

Later Edit: Nu voi face OC, sunt destul de sigur

Editat de DJ EU:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ouch, la sfarsitul anului? :jester: Pai se va schimba tot pana atunci, n-are rost sa-ti faci vreun calcul acum. Piata e foarte volatila, cu quad-core'urile in asteptare, cu fuzionarea AMD - ATI, s.a.m.d. Planurile concrete pe componente pentru achizitia unui calculator nu ai de ce sa le faci cu mai mult de o luna (si atat e mult) inainte de achizitia propriu-zisa.

 

Banuiesc ca esti foarte nerabdator si de asta... te joci cu configuratiile. Insa nu are nici o valoare concreta pentru ce vei face peste 6 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

peste 6 luni preturile vor scadea, nu semnificativ, da va fi o diferenta. pana at incearca sa te hotarasti cam ce ai vrea, si urmareste evolutia preturilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La bugetul asta treci pe Intel. Mai pui cateva sute de mii de lei si iti iei Dual Core 6600, care "prajeste" AMD-ul ala. Iar placa de baza sa fie Asus/MSI/Abit, sau ceva similar, 6600 se overclock'eaza super (daca esti cu d-astea).

 

In rest e bine :yes:

 

6600 e mai scump...si e ca un 6000+ de la AMD.

 

Si eu ma gandesc sa fac un upgrade...ma gandeam sa iau un 6700...e cam cu 3 milioane mai mult...dar este destul de aproape de x6800 care este dublu la bani fata de 6700. :stars:

 

Preturile or sa scada mereu...acum am un a64 3000...si am pus vista pe el...si merge ORIBIL !!!!!!!!!!!!

 

Merci de ajutor! Am auzit si eu ca E6600 e foarte bun, dar, DEOCAMDATA (mai zic odata, sistemul il voi cumpara CEL DEVREME la sfarsitul anului), un sistem care sa il cuprinda ar depasi putin suma de care dispun. Exemplu de configuratie:

 

Placa de baza Abit IL9 PRO, Socket 775, FSB 1066

281,55 Ron

Procesor Intel Core 2 Duo E6600 2.40GHz, FSB1066, 4MB, socket 775

788,68 Ron

Kit Dual Channel Corsair TWIN2X 2x1024MB DDR2, 667MHz

297,64 Ron

Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce 7950GT 512MB, 256Bit, TV-Out

833,67 Ron

HDD Western Digital Caviar SE16, 250GB, SATA 300 MB/s

236,91 Ron

 

Later Edit: Nu voi face OC, sunt destul de sigur

 

Super semnatura ta :crazy: O sa pun si eu una la fel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

yo zik sa intri pe www.pczoom.ro ... gasesti aici oferte de la mai multe firme, o sa observi si diferentze mari de preturi la aceleasi produse, dar, de la distribuitori diferitzi .... sper sa-ti fie de ajutor .... si la 2200-2300 ron ... o sa-ti faci ceva destul de bun, sa-l stapanesti sanatos(atunci knd o sa-l ai) :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu ai bani multi ... poti urma cateva reguli:

 

Placa de baza este cea mai importanta componenta din sistem - - - - overclock (uneori cele mai bune componente sunt cele ce pot fi overclock'ate f mult)

 

Apoi este CPU'ul si RAM'ul

 

HDD'ul este componenta ce induce intarzieri masive in sistem, mai ales daca faci ceva ce impune scrieri si citiri de pe HDD (jocuri si incarcarea de programe sau noi nivele ale "aplicatiei")

 

Placa video trebuie sa fie aleasa functie de necesitati. Daca joci ceva sau folosesti procesarea video masiv, trebuie sa alegi o placa ce are implementat hardware o parte din functii.

 

Sistemul de operare poate fi ales sa optimizeze timpii de procesare.

 

Recomandare pt cei ce vor sa faca un upgrade la sistem... puneti SO pe un HDD (Primary master pe C: ) si pe alt HDD SWAP'ul (momoria virtuala) fiecare HDD sa fie pe fise (cabluri/sloturi) separate.

 

Functie de placa de baza, uneori 2,4 placute RAM mici si ieftine sunt mai bune ca una mare, scumpa si rapida.

 

sper sa fie util...

Editat de HandShake

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6600 e mai scump...si e ca un 6000+ de la AMD.

 

Si eu ma gandesc sa fac un upgrade...ma gandeam sa iau un 6700...e cam cu 3 milioane mai mult...dar este destul de aproape de x6800 care este dublu la bani fata de 6700. :o:

 

Preturile or sa scada mereu...acum am un a64 3000...si am pus vista pe el...si merge ORIBIL !!!!!!!!!!!!

Super semnatura ta :flowers: O sa pun si eu una la fel...

 

 

6600 il gasesti cu 731 de RON, adica nu e cu nimic mai scump de "cateva sute de mii" in plus fata de ce vrea el. In plus, 6000+ e considerabil mai scump, si chiar daca performantele sunt asemanatoare, e pe o arhitectura inferioara (K8) - adica produce mai multa caldura si consuma mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6600 il gasesti cu 731 de RON, adica nu e cu nimic mai scump de "cateva sute de mii" in plus fata de ce vrea el. In plus, 6000+ e considerabil mai scump, si chiar daca performantele sunt asemanatoare, e pe o arhitectura inferioara (K8) - adica produce mai multa caldura si consuma mai mult.

 

Era diferenta intre 6600 si 5600+ de la AMD. Si nu sunt "cateva sute de mii". :cry:

 

Oricum si eu vreau sa fac un upgrade...dar nu stiu daca acum sau sa astept pana la toamna cand or sa pice iar toate preturile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×