Sari la conținut
Forum Roportal
raluca-maria

Facultatea de drept...

Postări Recomandate

in opinia mea nu poti face nimic in domeniu asta daca nu ai o baza si asta baza se face in fac, reprezinta abecedarul.. si de aici incolo se axeaza fiecare pe ce vrea...deci in fac nu te invata chestii practice pe care o sa le inveti diar lucrand dar nici inutile nu sunt chestiile facute in fac... macar stii unde sa cauti si ai idee despre ce e vb.. clar ca nu poti lucra ca notar sau ca altceva doar cu cunostintele din fac, oricum ca notar mai faci 2 ani de stagiataura unde inveti exact ce tine de notariat, ca si proceduri dar baza materiei se afla in civil.. aste e parerea mea ca fac nu e inutila...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar asa, dupa ce termin facultatea de drept imi pun serios intrebarea care dintre cariere sa o aleg?

Daca platesc un avocat (OARE IN CLUJ CAT CERE UN AVOCAT UNUI STAGIAR?) si dupa 2 ani am sa devin si eu unul, ma cam gandesc daca va intra cineva in biroul meu avand in vedere ca nu am renume...

Daca vreau sa fiu notar... pot de acum sa imi iau gandul intrucat e casta inchisa :( Asta e visul tuturor ca acolo se invart banii adevarati

Ca jurist? oricum dupa 10 ani, ai ceva mai multa experienta si poti fi direct avocat, dar cu oarecare "cunostinte" acumulate. Asa ca asta ar putea fi o varianta...

Si apropo de asta, e valabil zvonul ce l-am auzit ca va intra in vigoare o noua lege conform careia termenul de 10 ani in care profesezi ca jurist sa fie redus la doar 2 pentru a deveni avocat? Ar fi super-tare! ;)

Iar in Politie as putea sa lucrez? fara Academie ma cam indoiesc, iar Scoala de Agenti din Campina/Bucuresti nu suna excelent.

 

Daca cineva a terminat Dreptul aici, mi-ar placea sa ascult ceva pareri :friends:

multumesc! Oricum, nu e facuta doar s-ajungi magistrat, avocat sau notar. Te ajuta si in alte joburi.

 

(INM-ul iese din disutie evident)

Cum sa-ti zic eu tie, facultatea de Drept e ca un liceu teoretic.. In mare parte interesanta s-o studiezi, dar cand o termini incepe "distractia" :doh:

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna..m-ar interesa sa stiu de la absolventii de drept cum s-au descurcat dupa absolvire..si care sunt pasii pentru a fi consilier juridic /jurist si care sunt cei pt judecator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna..m-ar interesa sa stiu de la absolventii de drept cum s-au descurcat dupa absolvire..si care sunt pasii pentru a fi consilier juridic /jurist si care sunt cei pt judecator?

 

e relativ usor sa te faci consilier juridic..multi din colegii mei s-au facut dar e cam naspa. daca vrei judecatorie tre sa dai la institutul superior de magistratura si e greu ca dracu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e relativ usor sa te faci consilier juridic..multi din colegii mei s-au facut dar e cam naspa. daca vrei judecatorie tre sa dai la institutul superior de magistratura si e greu ca dracu :doh:

 

Spune-ne c

Editat de Calico

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la noi,in constanta,zeci de mii de euro. :o: locuri..200 parca,nu mai stiu sigur.candidati destui.numai de la facultatea noastra erau vreo 2000,intr-un an :yahoo: aproape toate,daca nu chiar toate,sunt arendate. :cheer:

What a wonderful life.:P

 

Zi repede unde emigrăm. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
What a wonderful life.:tease:

 

Zi repede unde emigrăm. :rot:

 

In Canada... :doh:

Cu facultatea de drept terminata,poti gasi de lucru imediat.So did I...diferenta e ca eu am facut-o aici facultatea.Dar presupun ca e recunoscuta si cea din Romania sau poate se cer ceva ani in plus sau echivalente.Depinde in ce domeniu al dreptului practici.

 

Get over here.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×