Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Introducere

Postări Recomandate

Din ce in ce mai multi sunt cei afectati de "melanomul malign" sau cancerul de piele ca rezultat al evolutiei "nesanatoase" a alunitelor (sau nevilor).

Multi sunt cei care-si pun intrebari si cauta raspunsuri.

Sper ca macar o parte din intrebarile voastre isi vor gasi raspunsul in informatiile pe care le voi posta pe acest forum. :hi:

 

Care sunt intrebarile cele mai importante pe care ar trebui sa si le puna orice persoana care se confrunta cu un melanom diagnosticat:

 

* Care sunt factorii de risc pentru a dezvolta un melanom?

* Ce tip de melanom am?

* Cat de departe sa-a raspundit melanomul in profunzimea pielii?

* Care este grosimea in adancime a melanomului?

* Care este stadiul melanomului?

* Care este localizarea melanomului primar?

* In ce masura stadiul si localizarea acestui cancer afecteaza sansele de a fi tratat?

* Care sunt testele de diagnoza cerute? Mai sunt si altele?

* Ce optiuni de tratament am? De ce imi sunt recomandate tocmai acestea?

* Care sunt riscurile si efectele secundare asociate optiunilor de tratament si cum vor afecta ele calitatea vietii mele?

* Ce ar trebui sa fac pentru a fi pregatit pentru tratament, sa minimizez efectele secundare si sa grabesc recuperarea?

* Care sunt sansele ca urmand un anumit tratament cancerul sa se reintoarca?

* A fost indepartat tot melanomul prin operatie?

* Cand voi fi in masura sa ma intorc la activitatile mele normale?

* Ar trebui sa continui sa merg la medic pentru a tine sub observatie evolutia post operatorie si pentru a inlatura sansele nefaste ale aparitiei unui nou cancer?

 

Acestea de mai sus precum si multe altele sunt intrebari ce apar in mod normal Si carora ar trebui sa li se acorde importanta meritata.

 

Ce este de fapt melanomul?

Melanomul este unul din tipurile de cancer de piele. Celulele care pot produce melanomul se numesc "melanocite" si se gasesc situate intre epiderm si derm. Functia lor este de a produce pigmentul (numit melanina) care da culoarea bruna a pielii protejand-o impotriva ultravioletelor.

Ce ironie! am putea spune. tocmai aceste celule care ar trebui sa ne protejeze ne dau asa mari batai de cap.

:tease: Totul are o explicatie insa. Cu cat expunerea la ultraviolete este mai de lunga durata, cu atat aceste celule sunt determinate sa secrete mai mult pigment. In mod normal spunem ca "ne bronzam".

Totusi, se poate intampla ca acest pigment sa se acumuleze mai mult intr-un anume loc. Se formeaza deci nevii sau alunitele cum suntem noi obisnuiti sa le spunem.

Totul este normal pana aici.

 

Pentru a putea merge mai departe, pentru cei care nu stiu, le voi defini ce se intelege de fapt prin cancer. (Cea mai simpla definitie care poate fi data.)

 

Cancerul nu este altceva decat inmultirea necontrolata, haotica a unor celule , inmultire determinata de diferiti factori externi sau interni.

In cazul melanomului, vorbim despre inmultirea haotica a melanocitelor determinata de "bombardamentul" cu ultraviolete datorita expunerii indelungate la soare.

 

Pentru a va ajuta sa va faceti o imagine mai clara despre locul unde sunt situate aceste melanocite voi atasa doua desene care descriu structura anatomica a pielii.

Mentionez doar ca pielea noastra este alcatuita din trei straturi. foarte sumar:

* epidermul -la exterior

* dermul - situat imediat sub epiderm

Intre cele doua se gasesc situate melanocitele

* hipodermul (subcutis)- stratul cel mai profund.

post-146-1119775177.jpg

post-146-1119775208_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×