Sari la conținut
Forum Roportal
KeRenSa

Ipohondria...teama exagerata de boala si simptome imaginare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare

 

Ma numesc Adrian si din greseala. adica tot cautand pe google ...v-am gasit

Si eu am astfel de probleme de genul asta momentan am impresia ca am o problema cu ficatul ..desi am facut testele specifice de 4 ori la 4 spitale diferite

Asta patesc cam de vreo 6 anishori si e exact asa ameteli ,dureri de cap,greata. teama de a iesi din casa teama de nou :P(...am mers la psihiatru si mi sa recomandat xanax si asentra...dar am renuntat la ele ca nu imi faceau bine deloc devenisem leguma:(

Este vreunul dintre voi care a scapat de aceste stari ?!

 

Va pup dragii mei si sanatate

dragul meu eu iau antidepresive....si sincer nu am nimic...din contra cica am prea multa energie..innainte eram o adevarata leguma,dar sa stii ca psihiatru nu are cum sa te ajute prea mult,da ai nevoie de medicamente probabil,dar trebuie asociata cu o psihoterapie....pentru ca in subconstientul tau exista adevara problema pe care tu nu o cunostii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica-mea e ipohondra, tot timpu' moare.

Ma doare capu' . Mor.

Ma doare picioru'. Mor.

Ma doare una si alta. Mor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Moooor ca pierd telenovela cu Jose Armando. Mooor de inima ca pierd Sclava Isaura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la fiecare durere, ma panichez in ideea ca ar putea fi cancer. Si stau mereu cu gandul la cancer, sa nu fac cancer la san, sa nu fac la plamani ca sunt fumatoare, sa nu fac la stomac ca mananc toate tampeniile, sa nu am de col uterin... Ma obsedeaza ideea ca pot face, trebuie sa imi fac mereu teste peste teste, si controale altfel nu ma simt bine.

Desi nimeni din familie nu a avut cancer, eu inca nu pot sa-mi scot din cap ideea ca pot sa fac eu si ma gandesc aproape zilnic la asta....Sunt ipohondra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la fiecare durere, ma panichez in ideea ca ar putea fi cancer. Si stau mereu cu gandul la cancer, sa nu fac cancer la san, sa nu fac la plamani ca sunt fumatoare, sa nu fac la stomac ca mananc toate tampeniile, sa nu am de col uterin... Ma obsedeaza ideea ca pot face, trebuie sa imi fac mereu teste peste teste, si controale altfel nu ma simt bine.

Desi nimeni din familie nu a avut cancer, eu inca nu pot sa-mi scot din cap ideea ca pot sa fac eu si ma gandesc aproape zilnic la asta....Sunt ipohondra?

 

Da, esti. Ai pe cineva dominant in familie care nu e (nu a fost) de acord cu modul tau de viata, cu faptul ca fumezi, ca mananci "tampenii"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunica-mea e ipohondra, tot timpu' moare.

Ma doare capu' . Mor.

Ma doare picioru'. Mor.

Ma doare una si alta. Mor.

 

In cazul asta inseamna ca si ursul e ipohondru...mor,mor,mor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti. Ai pe cineva dominant in familie care nu e (nu a fost) de acord cu modul tau de viata, cu faptul ca fumezi, ca mananci "tampenii"?

Da, parintii mei, de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, parintii mei, de ce?

 

Pai deaia esti asa acum. Daca aveai parte de ACCEPTARE, care inseamna DRAGOSTE NECONDITIONATA, acum fumai linistita. Nu e tarziu nici acum sa renunti la ochiul critic (parental) internalizat si sa-ti acorzi singura permisiunile la bucuriile acestei vieti.

Editat de Big Lebowski
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×