Sari la conținut
Forum Roportal
Simi_d

Banca la care imi primesc salariul, impusa de angajator?

Postări Recomandate

Buna ziua, lucrez pentru acelasi angajator de aproape 5 ani. In tot acest timp mi-am primit salariul intr-un cont deschis inaintea angajarii la actualul loc de munca. Recent, ne-a venit o directiva de la coducere ca toti angajatii sa-si deschida conturi pt salarii la una din bancile x,y si z, pana la o anumita data. Banca la care sunt clienta nu apare intre cele enumerate. Mentionez ca si eu, ca tot omul, am un credit de nevoi personale si un overdraft la banca mea, plus ca toate facturile la utilitati care pot fi achitate online, sunt setate a fi platite prin direct debit, ca sa-mi usurez viata... Intrebarea mea este: au dreptul legal sa ma oblige sa-mi deschid un alt cont? Ce pot face sa-mi pastrez o singura relatie persoana fizica-banca?

Multumesc!

Editat de Simi_d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intimpla asemenea lucruri dar asta nu incurca creditul tau sau ceva, poti avea cate conturi vrei daca le folosesti corect, cu cat mai multe conturi ai, cu atit ti-e mai bine!

Nu vad nici o inconvenienta, doar comfortul tau si poate nu esti prea familiar cu folosirea acestori conturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent, ne-a venit o directiva de la coducere ca toti angajatii sa-si deschida conturi pt salarii la una din bancile x,y si z, pana la o anumita data. Banca la care sunt clienta nu apare intre cele enumerate. ...

 

 

 

Deschizi un cont si la o banca indicata de angajator pentru salariu si redirectionezi banii dintr-un cont in altul - adica din contul unde se plateste salariul in contul tau de unde faci platile si restul operatinilor bancare. Transferul bancar se realizeaza in 24 de ore si se face automat - nu este necesar sa te deplasezi la banca de fiecare data.

Deschiderea contului este gratuita la majoritatea bancilor.

 

De obligat nu te pot obliga dar probabil acele banci le ofera comisioane mai mici la tranzactiile bancare si de aceea le prefera.

Editat de Indigo 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deschizi un cont si la o banca indicata de angajator pentru salariu si redirectionezi banii dintr-un cont in altul ....

 

Asta se face si pe cell phone de plictiseala in timpul mincii ca banii intra in cont de obicei la miezul noptii, pe dimineata deja poti jongla cu ei!!! Am citit azi ca in desertul careva in Mongolia sau Nepal celularul coste de 100 de ori mai ieftin decat o mireasa si nu e bun de vorbit ca nu sint statii, doar de facut poze si ascultat muzica, le incarca cu baterii solare, ca n-au nici curent electric acolo pe varf de munte ca locuiesc intr-un barlog/grota in timp de iarna sa fie in siguranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, lucrez pentru acelasi angajator de aproape 5 ani. In tot acest timp mi-am primit salariul intr-un cont deschis inaintea angajarii la actualul loc de munca. Recent, ne-a venit o directiva de la coducere ca toti angajatii sa-si deschida conturi pt salarii la una din bancile x,y si z, pana la o anumita data. Banca la care sunt clienta nu apare intre cele enumerate. Mentionez ca si eu, ca tot omul, am un credit de nevoi personale si un overdraft la banca mea, plus ca toate facturile la utilitati care pot fi achitate online, sunt setate a fi platite prin direct debit, ca sa-mi usurez viata... Intrebarea mea este: au dreptul legal sa ma oblige sa-mi deschid un alt cont? Ce pot face sa-mi pastrez o singura relatie persoana fizica-banca?

Multumesc!

 

Evident ca nu au dreptul sa te oblige sa-ti deschizi un cont.

1. Asigura-te ca la angajare nu ti s-au pus in vedere aceste aspecte si ca tu nu le-ai semnat.

2. Ii spui angajatorului ca nu esti de acord si de ce, iar daca in continuare te obliga, poti face o sesizare la Inspectoratul Teritorial de Munca.

 

Ar fi bine daca v-ati strange mai multi angajati cu aceeasi problema.

 

 

Deschizi un cont si la o banca indicata de angajator pentru salariu si redirectionezi banii dintr-un cont in altul - adica din contul unde se plateste salariul in contul tau de unde faci platile si restul operatinilor bancare. Transferul bancar se realizeaza in 24 de ore si se face automat - nu este necesar sa te deplasezi la banca de fiecare data.

 

Da, numai ca de multe ori asta implica niste comisioane suplimentare.

Editat de Tigi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea este: au dreptul legal sa ma oblige sa-mi deschid un alt cont? Ce pot face sa-mi pastrez o singura relatie persoana fizica-banca?

 

Fie ca au dreptul sau nu, fiind vorba de o conventie de salarizare, ca si angajat vei beneficia de comisioane negociate pentru operatiuni si dobanzi preferentiale la credite, posibil scoring diferit.

 

In ceea ce priveste OVD-ul si creditul tau de nevoi personale, poti face o refinantare la noua banca. In plus, majoritatea bancilor au serviciul de internet banking sau direct debit pentru plata utilitatilor.

 

Studiaza ofertele celor 3 banci, fa o comparatie :o:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intimpla asemenea lucruri dar asta nu incurca creditul tau sau ceva, poti avea cate conturi vrei daca le folosesti corect, cu cat mai multe conturi ai, cu atit ti-e mai bine!

 

Asa o fi la tine acolo. Aici, cu cat ai mai multe conturi, cu atat platesti mai multe comisioane si le e mai bine BANCILOR, nu tie. Nu am inteles niciodata de ce, daca esti un simplu salariat, ai nevoie de cinspe mii de conturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun.

Legal nu pot sa te oblige.Ba chiar ai posibilitatea sa soliciti plata cash daca asa doresc muschii tai si sa fi singurul angajat cu o asa dorinta.O singura conditie.Sa nu existe o clauza,nota ,memo sau ceva de genul,in contractul colectiv de munca,individual, aditional, ce aveti voi acolo.

Problema se pune insa altfel:Chiar merita sa te certi cu angajatorul, sa te contrezi cu sefii pentru asa problema? Cu ce te ajuta sa faci valuri? Te incurca asa mult contul acela nou? Din contra, as spune ca iti da posibilitatea unui alt overdraft daca doresti si conditii preferentiale la o refinantare , imprumut de nevoi personale,etc.

Bine , acuma depinde cat de mult ne plac bancile fiecaruia.In cazul meu cat mai multe cu atat mai bine,sunt dator la toate, de 20 de ani tot ce fac fac pe credit.Nu sunt foarte stresat de dobanzi si comisioane pentru ca stiu sigur, fara acele credite , cu banul jos nu reuseam in veci sa fac ceva.Nu ma pricep sa economisesc singur,cati am atatia cheltui.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×