Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiti cand se dau cei 2000 $? Sper ca dupa ce iei viza!

Si aceste agentii iti dau vreo asigurare ca ceea ce se incheie aici e valabil si acolo? De ex o fata a mers anul trecut si cand a ajuns acolo angajatorul o vroia doar 4 ore pe zi(nu 8 cu era stabilit) si a scazut pretul pe ora de munca. A trebuit sa plece si sa-si gaseasca alt job pe cont propriu.

 

Va rog, cei care au avut parte de aceasta experienta, impartasiti-ne si noua! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns printr-un program asemanator numa ca ma costat nitel peste 2000$.

O chestie care nu ti se spune e ca daca ti se da 7,5$ pe ora pe aia ti se ia si impozit ca asa e aici, nu ca in ro..deci ramai cu mai putin. Si e posibil sa lucrezi doar 4 ore pe zi cateodata.. Dar de obicei poti sa iti iei si alceva de lucru. Iti trebe putin timp sa vezi cum merge treaba. Bani se pot face da muncesti pe bune.. nu ca in ro, dar nu mori. Plus ca e interesant sa vezi si alt mod de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Ma numesc Loredana, si ma aflu in SUA de aproape un an. Statutul meu este J-1, Internship program. Probabil multi dintre cei care vor citi acest mesaj se vor fi regasit la un moment dat in statutul de J-1. Din pacate sunt subiect al restricitiei de 2 ani. Incerc sa inlatur aceasta restrictie pe baza "No objection" letter si m-ar fi interesat daca exista cineva care a trecut prin aceasta experienta si daca au un sfat privind compunerea scrisorii catre Dept de Stat american care sa argumenteze motivul prelungirii sederii in SUA.

 

As aprecia orice sfat sau ajutor in aceasta privinta! Multumesc anticipat, Loredana!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"ma aflu in SUA de aproape un an. Statutul meu este J-1, Internship program.

 

Probabil multi dintre cei care vor citi acest mesaj se vor fi regasit la un moment dat in statutul de J-1. Din pacate sunt subiect al restricitiei de 2 ani. Incerc sa inlatur aceasta restrictie pe baza "No objection" letter si m-ar fi interesat daca exista cineva care a trecut prin aceasta experienta si daca au un sfat privind compunerea scrisorii catre Dept de Stat american care sa argumenteze motivul prelungirii sederii in SUA.

 

As aprecia orice sfat sau ajutor in aceasta privinta! Multumesc anticipat, Loredana!

 

Loredana, in orasul respectiv si la locul unde faci internship n-ai pe cine intreba sau la Human Resources Dept.???

Mai sint in oras niste birouri de intocmit CV/Resume si cover lettres la nivel inalt, eu zic sa treci pe la una si sa-i dai detalii dar si unui avocat de emigrare e bine sa-i ceri sfatul. Trebuie sa cuprinda ceva cuvint cheie sa aiba efect !!!

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreodata doriti sa participati la un asemenea program nu alegeti ca sponsor INTRAX si nici partenerul lor aici ZIPTRAVEL (WWW>ZIPTRAVEL>RO),sunt incredibil de incompetenti,daca cineva vrea detalii sa ma contacteze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la vara am sa ajung SUA a doua oara cu viza J1 pe 4luni ...si as vrea sa aflu cum pot ramane acolo aplicand la o facultate , vreau sa studiez in america... daca stie cine daca mai cunoaste cazuri similare ...orice info e binevenita !

Multumesc anticipat !:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti trebuie noroc!

serios vorbind e neaparat nevoie sa ai sposor,avocat care sa aplice pt tine ca sa nu gresesti actele. sponsorul declara scris in fata notarului ca-ti ofera cazare si masa+alte chelt de intretinere. tu sau sponsorul constituit intr-un cont bancar depozit garantie in jur de aprox 25000$ in functie de universitatea pe care vrei s-o urmezi. studiile aici sunt f costisitoare. va trebui sa si urmezi cursurile caci uscis poate cere informatii la scoala daca te duci sau nu la cursuri.

vrei sa "inveti" ca sa poti munci in continuare sa castigi un ban?

vrei sa inveti pe bune si ai atat de multi bani cat sa-ti platesti scoala ?

iti doresc sa reusesti

 

sa nu gandesti ca este imposibil!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la vara am sa ajung SUA a doua oara cu viza J1 pe 4luni ...si as vrea sa aflu cum pot ramane acolo aplicand la o facultate , vreau sa studiez in america... daca stie cine daca mai cunoaste cazuri similare ...orice info e binevenita !

Multumesc anticipat !:airkiss:

 

Nu-i o idee grozava. Stiu cateva cazuri asa - au ramas acolo, au lucrat la negru, si in timp si-au rezolvat actele cu un avocat. Unei fete pe care o cunosc i-a luat 5 ani, in felul asta, sa-si reglementeze situatia si sa-si termine studiile (pentru un bachelor's). Pur si simplu nu merita.

 

Termina-ti facultatea in Romania si cauta-ti o bursa de masterat in SUA. E mult mai usor si mai practic asa. Daca mergi a doua oara acolo inseamna (banuiesc) ca nu vei avea probleme cu engleza la terminarea facultei. Ori burse de masterat (si mai sus) sunt mult mai multe pentru straini decat bursele la nivel de undergrad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut sunt stundent in anul 4 la o facultate da sunt sa fara frecventa pot sa merg in america cu viza j1?stiu k normal programul e pentru stundeti la zi dar am vazut k la diferite firme se cer diferite acte d la scoala.oare verifica cineva dak duc o adeverita de la scoala?se prind d faza k eu sunt l fara frecventa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce idee buna ti-a venit!!! normal k poti sa mergi in state cu viza aia. eu zic sa te apuci sa strangi actele de care ai nevoie shi vezi shi tu poate vorbesti cu secretara de la fac sa iti dea o adeverinta k lumea, fiindk nu controleaza nimeni oricum, si nici nu cred ca se prind d faza cu fara frecventa.

 

succes, sa ne tii la curent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×