Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dacă se specifică faptul că programul e pentru studenţi la zi,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu s-a mai postat nimic aici din 2008, dar am niste intrebari legate de viza si plecarea in SUA.

Anul acesta am fost in programul Work & Travel cu viza J1, m-am intors la sfarsitul lui Octombrie pana sa expire viza. La inceputul lui Octombrie insa, impreuna cu niste prieteni, am fost prinsi de politie fumand marijuana. Am fost luati la sectie, ni s-au luat amprentele, ni s-au facut poze si ne-au dat drumul. Am inteles de la politist ca se va intocmi un dosar, se va trimite la procuror, iar dupa ce e revizuit si de un avocat se va decide daca vom fii sau nu acuzati. In cazul in care ne acuza se va trimite scrisoare la domiciliu prin care suntem chemati la tribunal. Politistul mi-a zis ca probabil asta nu se va intampla, mai ales ca nu aveam posesie (in cazul meu) si i-am explicat ca plec din tara si oricum adresa nu va mai fii valabila. Am ajuns in Romania si am dat telefon la sectia de politie intreband daca stie ceva de dosar, daca trebuie sa platesc vreo amenda sau ce sa fac in cazul in care sunt acuzata. Mi-a dat un nr de telefon de la biroul procurorului care se ocupa cu astfel de cazuri. De acolo mi s-a zis ca numele meu nu apare la ei, ca probabil dosarul este in curs de procesare, dar exista si posibilitatea sa nici nu apara numele meu in sistemul lor, ca probabil nu am fost luata la sectie in arest ci doar pentru un fel de identificare. Cu toat astea cand ti se iau amprentele si ti se fac poze se numeste arestare din cate stiu. Parerea mea personala din cate am citit in cazuri similare pe net, dosarul va ajunge la procuror care nu ma va acuza de nimic.

Formularul pentru viza cat si in formularele din avion inainte de intrare in State te intreaba daca ai fost vreodata arestat sau acuzat de ceva. Pt ca intentionez sa plec si anul viitor cu acelasi program (sunt anul 4 si intentionez sa dau la master), vroiam sa intreb daca am vreo sansa sa mi se dea viza. Banuiesc ca daca nu voi fii acuzata de nimic in sistemul de la ambasada nu va aparea arestarea. Cu toate astea nu intentionez sa mint in formular si nicidecum la intrarea in State. Si poate daca mi se da viza, ma vor retine in aeroport sau mai rau, trimite acasa?

Este cam complicat, stiu, dar poate gasesc si aici vre-un raspuns sau un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hy! am aplicat si eu pt un "practical program" si am trebuie sa obtin viza j1 pt a pleca din RO.am trimis actele la firma si am trecut de interviuri.singurul lucru care imi lipseste e facultatea, dar la firma care m-a recrutat am declarat ca o am facuta.cei de la ambasa o sa imi verifice diploma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am aplicat pentru viza J1 cu o companie Work & Travel si am trecut inverviul la ambasada foarte usor chiar daca sora mea este in state. De obicei pentru studentii ca mine li se dau viza pina in septembrie atunci cind se incepe anul universitar dar mie in schimb mi s-a dat viza pentru 5 ani inainte pina in 2016. Nu prea inteleg de ce ... ? In schimb alaturea de viza din pasaport mai am o foaie capsata in care scrie "CERTIFICATE OF ELIGIBILITY FOR EXCHANGE VISITOR J1 STATUS care este in termeni normali adica scrie din mai - septembrie 2011. Sa fie oare o greseala? As putea sa plec pina in 2016 fara aceasta foaie A4 doar ca vizitator?

 

Apropo, am 21 ani, sunt student anul 3 din 4. Sora mea o aplicat acuma pentru green card.

 

Sunt voluntar a unei ONG din 2005. Am lucrat cu citiva americani de la Peace Corps. Oare sa fie din cauza asta ca mi s-a dat viza pina in 2016?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×