Sari la conținut
Forum Roportal
copil-in-anonimat

Tiganii - cum ii judecam?

Tiganii  

46 membri au votat

  1. 1. Ce parere aveti despre tigani?

    • Am o parere destul de buna.
      12
    • Proasta.
      34


Postări Recomandate

Sa taci ,ca n-am intrat sa polemizez cu tine.

 

Gigele, tu vorbesti serios? Adica n-am voie sa zic ce vreau pe forumu' asta? Sa tac ca vrei tu?

Unde ai fi fost tu acum 20 de ani, in care Directie a Securitatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

IN GENERAL ... nu imi plac tiganii deloc (miros urat, vb urat, sunt violenti)... dar sunt si exceptii si chiar pe unii ii admir .... dar sunt asa de putini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii dintre ei sunt hoti si nimic mai mult.

Dar mai sunt printre ei si oameni cinstiti, muncitori, pentru care am tot respectul.

 

de ce nu ar fi mai simplu sa zicem...'sint oameni cinstiti , muncitori, pentru care am tot respecul...dar unii din ei sint hoti si nimic mai mult'?

 

amu , io stiu ca focurile de artificii ies in general la vedere de obicei si ca avem obiceiul sa concluzionam dupa ce ne loveste privirea ...dar nu e chiar atat de simplu

 

cei mai multi tigani pe care ii cunosc eu sint oameni cu griji si necazuri ca si noi , care au renuntat de mult la vagabondajul in carute si ...mai stiu eu ce faceau...si care s-au angajat salahori pe la o firma sau alta pentru a pune pe masa o paine copilului lor.E drept ca in sat e cunoscut mult mai bine si chiar de toata lumea - Anghel tiganul- care de fapt nu bas fura decat atunci cand nu are unde lucra...

 

e , ce ma doare pe mine e faptul ca eu am aflat ca sint tigani dupa ce a trecut mult timp de cand ii cunosteam...cata durere , frustrare tre' sa fie in sufletul cuiva sa ascunda ceea ce este fiindca altfel nu ar mai gasi de lucru , sau fiindca in jurul lui toata lumea ar fi cu mainile in buzunare...inainte de a mai privi omul ala in ochi?

 

si ce ma doare si mai tare...e gandul care-mi trece uneori prin cap...cand ma enervez( har Domnului ca limba mi-o pot inca stapani)...'bai , ce tigan e ala'...stiu ca gandind la rece nu cu un tigan din cei pe care ii stiu eu l-as compara ...dar frazele astea...repetate la infinit ...ajung sa se imprime la un moment dat....si e o porcarie...nu mai vedem padurea de copaci...si ne si invatam copiii sa faca la fel...

 

cat despre miros...fiecare rasa are unul specific ( ca sa nu vorbim ca de fapt difera de la om la om...)...si noi olfactiv...aparem tare prost in ...nasul unui asiatic...

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine sunt eu sa-i judec????

Cu ce sunt eu mai buna ca ei???

Chiar daca sunt mai buna am eu dreptul sa-i judec???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faza e ca sunt si ei oameni ca si noi.Unii mai rai si altii mai buni.

Unii sunt de dispretuit(pe considerente de comportament nu de rasa).Altii sunt la locul lor si isi vad de treaba lor.

Pe mine ma deranjeaza doar cei care nu-si vad de treaba lor.

Atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost o lunga perioada in care le luam apararea .."ca-s si ei oameni, ca nu toti sunt la fel" etc. Cu toti pe care i-am cunoscut am plecat de la premisa ca sunt cu adevarat Oameni. Numai ca n-au fost, nici unul. Acum nu mai plec de la aceeasi premisa pentru ca nu ii mai suport in nici un fel.

Or mai fi si oameni printre ei, dar eu nu ii cunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voievodul tiganilor - roman, opereta (?)

Tiganiada - epopee - I. Budai-Delenu

Satra - film - distins cu Marale premiu Scoica de aur la festivalul de la San Sebastian in 1976

Mica Tiganiada - muzica, Phoenix

Ternipe - formatie de muzica

Gipsy Kings...

.........................................

exemple romantice, NU SINGULARE, dar, din pacate cred eu, prea putine... Daca as scrie si exemple neagative stim cum s-ar inclina balanta.

 

Any68... eu cred ca TREBUIE sa judecam... totul, nu numai pe tigani... nu cred insa ca avem dreptul sa condamnam aprioric.

 

Cunosc o familie de tigani cu 3 copii, foarte ok cu totii.

 

Reticenta, intoleranta, prejudecati, suntem mai atenti, vigilenti, in prezenta lor. As spune ca m-au dezamagit in viata mult mai multi romani decat tigani, dar tocmai pentru ca "nu m-am amestecat" cu tiganii, i-am ignorat, marginalizat, intr-un fel...

Mult rau se intampla atunci cand ne prefacem ca nu vedem, "nu ma priveste - nu ma implic". Fiecare, la nivel de individ are optiuni, parghii, traieste mai mult sau mai putin impacat cu aceasta etnie... Situatia insa a degenerat, prapastia intre "+" si "-" e prea mare, iar cei care trebuie sa faca ceva nu stiu, nu pot, nu vor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si totusi toate proverbele romanesti sunt adevarate, tiganul tot tigan ramane si in ziua de paste

in curte am ajut mereu tigani care ma ajutau , aveam o mica gradina cu flori si ceva rosii, poate nici 100 mp, si le dadeam si bani si bautura si haine, dar nu zdrente, si ce imi cereu si cand imi cereau, dar era imosibil sa nu isi ia si fara sa vad cate ceva, desi tot timpul le spuneam ca daca au nevoie de ceva sa-mi ceara, asa ca... lipsa plus ca fac multa galagie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt extrem de violenti, rai, injura, miros, nu se spala.. cum te vad ca le dai atentie vin cu cersitul, scuipa, sunt peste tot, iti e frica sa-ti scoti telefonul in preajma lor, nu am intalnit pana acum tigani prietenosi care sa nu vorbeasca urat si sa nu ameninte in caz ca nu faci ca ei, sau sa se dea curcani ca te iau la bataie.

personal imi e frica de ei si nu-mi plac!!!!! :D

posibil sunt si exceptii, care confirma regula... dar eu nu le-am vazut! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×