Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

A citit cineva Cartea egipteana a mortilor?

Postări Recomandate

Am citit o "discutie " pe un forum.....O persoana a cumparat cartea si nu a putut sa o citeasca. Spunea ca simtea nevoia sa se opreasca, ca "simtea" ca nu e bine sa continue.....Nu a citit-o pana la urma a facut-o cadou

 

cum sa o faci cadou daca iti face tie rau.. ? numai daca nu o dai la un dusman .....

 

aici ceva nu e in regula, ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
treaba cu cartile e mai importanta , asa ca nu stiu de ce zice domnu Infinit ca face rele ?

 

 

 

Domunu' "Us/Noi in Infinit"...ca de acia vine "numele"...zice ca face rau/na na ... pentru nu te joci cu "secvente informationale" "scrise" de cei ce cunosc legile energiei...

 

ca doar nu citim ... din "Evenimentul Zilei"... scris de aia care cica ar vrea sa inteleaga subtilitatile scenei politice...dar s-au pierdut pe drum...ca problema ii depaseste si ii controleaza....

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cum nu intelegi, ca Domnu Infinit a zis ca daca incantezi textu ala in engleza e de rau...da cum sa inteleaga zeu Ra egiptean incatatii la limba engleza ..? ni-i asa complicat, nu /... ?

 

 

mesaju era pt Domnita Johanahart

Poate nu te-a inteles, pentru ca ai probleme cu tastatura......sau cu exprimarea :blink:

2. Din moment ce era zeu.....probabil stia si chineza, nu numai engleza :lol2:

 

cum sa o faci cadou daca iti face tie rau.. ? numai daca nu o dai la un dusman .....

 

aici ceva nu e in regula, ...

Da, personana aceea spunea ca a facut-o cadou unei cunostinte care "nu ii era prea draga"

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai asa scrie la titlu, deci la altii face rele da la egipteni nu, da cum se face selectia ....pe adn ?

 

da, daca e limbaj comunitar, ce sa faci !

 

 

 

bine, poate ai dreptate, e o combinatie pentru integrare, da sa nu dam atentie mare la lucruri de mana a doua....

 

treaba cu cartile e mai importanta , asa ca nu stiu de ce zice domnu Infinit ca face rele ?

De acord....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate nu te-a inteles, pentru ca ai probleme cu tastatura......sau cu exprimarea :blink:

2. Din moment ce era zeu.....probabil stia si chineza, nu numai engleza :lol2:

 

 

Da, personana aceea spunea ca a facut-o cadou unei cunostinte care "nu ii era prea draga"

 

 

da, e o tastatura in greaca si se exprima greu ...

 

... zeii aia nu-s universali, aia-s pe zone geografiice...

 

pai , sa spuneti unde gasim cartile alea ca poate avem si noi preteni buni ca si voi, ...

 

Domunu' "Us/Noi in Infinit"...ca de acia vine "numele"...zice ca face rau/na na ... pentru nu te joci cu "secvente informationale" "scrise" de cei ce cunosc legile energiei...

 

ca doar nu citim ... din "Evenimentul Zilei"... scris de aia care cica ar vrea sa inteleaga subtilitatile scenei politice...dar s-au pierdut pe drum...ca problema ii depaseste si ii controleaza....

 

bine, ma scuzati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

I fly, I alight like a hawk with a back of seven cubits, and the wings of which are like unto the mother-of-emerald of the South.

 

 

 

Cei 7 cubiti sunt intr-adevar cele 7 chakre...dar ei nu sunt folositi aiurea ca si "cuvant"...pentru ca "un cubit nu are 45cm" si sunt mai multi...

Cubitii cunoasterii egiptene sunt de fapt "lungimile NETER"...sau principalele "secvente electro-magnetice" pe baza carora este creata dimensiunea a 3-a...si in cazul de fata "dimensiunile exacte" ale "sirului chakrelot" in coloana vertebrala/tubul pranic/chi....

 

Aceiasi cubiti sau lungimi neter sunt aplicabile Nilului deoarece Nilul curge de-a lungul unei "complex energetic" natural asemanator chakrelor umane...

 

 

 

 

Ti-am zis ca in principiu sint de acord cu tine dar ca ai tendinta de a exagera si imi mentin parerea. Sorry! (sper sa n-o iei in nume personal)

Daca vrei cu orice pret sa stabilesti analogii fortate gasesti ezoterism si-n "Alba ca Zapada si cei 7 pitici" - nu gasesti tu nici un motiv pentru care piticii erau 7?

In ceea ce priveste enigmaticul "cubit" acesta e un cuvint din limba engleza care reprezinta o unitate de masura anglosaxona (din aceeasi grupa cu piciorul) si care era folosita in special la masuratul stofelor, era de fapt distanta de la virful palmei pina la cot, avea in sistem metric valoarea de 45 de cm. Echivalentul lui in limba romana este cotul (un cot /doi coti) veche unitate de masura pe care o mai folosesc si astazi unii croitori romani la masuratul stofelor , de exemplu trei coti de stamba. Cotul variaza ca valoare in functie de lungimea miinii celui care masoara, dar ca valoare prestabilita are 45 de centimetri. Cuvintul "cubit" nu exista in limba romana. Cel mai apropiat cuvint romanesc este "cubitus" care provine din latina, este un termen medical si reprezinta unul din oasele antebratului. Deci consider in continuare ca termenul anglosaxon "cubit" e folosit impropriu in traducere, neputindu-se aplica sub forma de unitate de masura nici soimului, nici coloanei vertebrale si nici lungimii Nilului.

Sorry again!Please dont hate me!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

i don't hate you...doar ca am "subliniat" faptul ca "asa zisul cubit" ... este de fapt o "lungime Neter"/"lungimi Neter"...

cand am zis asta...e clar ca am trecut dincolo de etimologia cuvantului "cubit"...

 

 

NETER - "To the great and supreme power which made the earth, the heavens, the sea, the sky, men and women, animals, birds, and creeping things, all that is and all that shall be, the Egyptians gave the name neter."

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, e o tastatura in greaca si se exprima greu ...

 

... zeii aia nu-s universali, aia-s pe zone geografiice...

 

pai , sa spuneti unde gasim cartile alea ca poate avem si noi preteni buni ca si voi, ...

 

 

 

bine, ma scuzati

Sorry Rosi......azi am avut ceva :blink: cred. De obicei nu sunt virulenta, nu stiu ce m-a apucat. Nu tu trebuie sa-ti ceri scuze ci eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sorry Rosi......azi am avut ceva :blink: cred. De obicei nu sunt virulenta, nu stiu ce m-a apucat. Nu tu trebuie sa-ti ceri scuze ci eu.

 

nu-i problema, suntem oameni intelepti.....

sa vorbim da cartile astea faine............eghiptene...

sunt o groaza de papirusuri ciudate ratacite ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei cu orice pret sa stabilesti analogii fortate gasesti ezoterism si-n "Alba ca Zapada si cei 7 pitici" - nu gasesti tu nici un motiv pentru care piticii erau 7?

Deci zici ca, exista ezoterism in Alba ca zapada... :blink:

Chiar..pana la urma, de ce erau 7 pitici..??

Cred ca ar trebui deschis topic separat. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×