Sari la conținut
Forum Roportal
joannahart

A citit cineva Cartea egipteana a mortilor?

Postări Recomandate

Cam asa ceva... Chiar in biblia noastra crestina sint amintiti acei prooroci la care evreii apelau adesea si care erau niste oameni sfinti care stapineau canale speciale de comunicare cu divinul, visele premonitorii fiind unul din aceste canale. Probabil ca aveau si egiptenii astfel de oameni, nu doar evreii.

In societatea moderna de azi daca mai exista citiva ori nu-i crede nimeni ori sint bagati direct la balamuc...

E foarte adevarat ce spui tu..... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia baga ca si "invocatie" urmatorul "ritual"...si zi-mi cum te simti dupa...

Si la cateva saptamani dupa ritual...spune-mi cum ti-a "curs" viata...dupa...

 

......

 

as putea sa dau copy-paste si pentru Cartea Egipteana...si pentru Cartea Tibetana...la fel de relevante in "efectul" naspa asupra psihicului "uman"....

 

looolz era vorba ca ma culc!

Am spus ca prefer cartea tibetana ca lectura pentru ca traducerea e mai fidela, dar nu ca practica si am spus clar ca astea doua carti nu se pot aplica de catre crestini pentru ca nu cunosc practicile, zeitatile si simbolurile folosite in aceste carti, si risca sa fie directionati spre destinatii gresite - mai citeste o data textul ala lung pe care l-am postat initial.

Uite, o mai spun inca o data sa nu se creada ca recomand asa ceva : era o cale de evolutie potrivita pentru egiptenii si tibetanii din vechime nu pentru crestinii din ziua de azi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e realy traditia asta, si o poti gasi in toate comunitatile mici si inchise, nu e de gluma...

 

da ce rau poate sa faca carte mortilor unei comunitati asa puternice cum au fost eghiptenii, ca asta nu e prea clar ?

Cine a spus ca "Cartea mortilor" facea rau comunitatii egiptene? (scuza-mi cacofonia, eu doar "te-am citat")

 

cum sa facui invocatii in engleza pentru egipteni..... ? astea se percep in limbaje unuiversale sau in limbi internationale....

 

Scuza-ma, engleza nu e suficient de "internationala", ca nu "pricepui" la ce te referisi ......(n-am nimic cu moldovenii dar accentul zgarie putin, .....poate ca-n engleza nu se simte..... :blink: )

 

 

Infinitus, iti multumesc si tie, chiar daca te -ai contrazis pe-aici cu Florian.....v-am citit la ambii postarile cu placere :lol2:

Dar nu mai da copy paste la cartea egipteana, ca am postat eu linkul unde o poate gasi oricine......

O "legatura" sprea cea tibetana ar fi binevenita :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a spus ca "Cartea mortilor" facea rau comunitatii egiptene? (scuza-mi cacofonia, eu doar "te-am citat")

 

 

 

Scuza-ma, engleza nu e suficient de "internationala", ca nu "pricepui" la ce te referisi ......(n-am nimic cu moldovenii dar accentul zgarie putin, .....poate ca-n engleza nu se simte..... :blink: )

 

 

Infinitus, iti multumesc si tie, chiar daca te -ai contrazis pe-aici cu Florian.....v-am citit la ambii postarile cu placere :lol2:

Dar nu mai da copy paste la cartea egipteana, ca am postat eu linkul unde o poate gasi oricine......

O "legatura" sprea cea tibetana ar fi binevenita :wub:

 

Domnita , ma scuzati, facui ala e prefectu simplu din Oltenia nu de la Moldova...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astea se percep in limbaje unuiversale sau in limbi internationale....

 

 

ai dreptate...textul in original este multtttt mai puternic datorita puterii limbajului egiptean...

 

 

uite un "capitol" in original....

 

 

 

post-101334-1200263060_thumb.jpg

 

 

 

dar si in orice alta limba are putere ... dat fiind ... proprietatea "etherica" a secventelor informationale....

Editat de Infinitus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...cum nu intelegi, ca Domnu Infinit a zis ca daca incantezi textu ala in engleza e de rau...da cum sa inteleaga zeu Ra egiptean incatatii la limba engleza ..? ni-i asa complicat, nu /... ?

 

 

mesaju era pt Domnita Johanahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnita , ma scuzati, facui ala e prefectu simplu din Oltenia nu de la Moldova...

A, inseamna ca ma incurcai eu in "copchilas" si "eghipteni"......si ma opintii in terminatii :blink:

Dar engleza tot limba internationala ramane :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine a spus ca "Cartea mortilor" facea rau comunitatii egiptene? (scuza-mi cacofonia, eu doar "te-am citat")

 

pai asa scrie la titlu, deci la altii face rele da la egipteni nu, da cum se face selectia ....pe adn ?

 

da, daca e limbaj comunitar, ce sa faci !

 

A, inseamna ca ma incurcai eu in "copchilas" si "eghipteni"......si ma opintii in terminatii :blink:

Dar engleza tot limba internationala ramane :lol2:

 

bine, poate ai dreptate, e o combinatie pentru integrare, da sa nu dam atentie mare la lucruri de mana a doua....

 

treaba cu cartile e mai importanta , asa ca nu stiu de ce zice domnu Infinit ca face rele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, in titlu sunt doua interogatii, nicidecum o afirmatie :blink:

 

Iar cei care mi-au raspuns pana acum au inteles lucrul asta. selectia se poate face si pe ADN, dar si pe "cale naturala", in sensul ca indraznesc sa presupun ca egiptenii cunosteau aceste "formule" ......si le citeau, recitau, rosteau in imprejurari potrivite. Eu intrebam ceva de genul "daca ma apuc si citesc cartea mortilor.....nestiind ce contine, se intampla ceva"?

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×