Sari la conținut
Forum Roportal
MaxJuve

razboiul din IRAK

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai să mergem după logica ta. De ce Statele Unite nu invadează Norvegia? De ce nu invadează Arabia Saudită?

 

Nu isi permit, Irak, Serbia au avut regimurile de asa natura incat le-au oferit cadrul legitim (cum ii zici tu :crazy:), pentru o actiune in forta. In realitate nu a fost decat principul "scopul scuza mijloacele". Eliberarea poporului de sub un regim totalitar, indepartarea tiranului si perspectiva unui viitor stralucit. Suna frumos nu? Dar realitatea este opusa de fiecare data. Daca ar in invaziile lor ar fi avut la baza un scop nobil nu cred ca ar fi zis cineva ceva, dar atata timp cat ei isi testeaza armele si fac miliarde de $ pe spinarea unei populatii care si asa a indurat demult, nu valoreaza nici cat o ceapa degerata.

 

Greseala a fost inca de la inceput atunci cand colonisizatorii englezi in frunte cu Lawrence nu au decupat din hartile arabilor ...zonele petroliere!

 

Mentalitate tipica de invadator. Franta a inceput sa plateasca deja tribut fostelor colonii. Acum sunt invadati de negri, musulmani si nu au ce sa le faca ca sunt de cetatenie franceza. Au ajuns sa aiba cartiere in care nici politia nu intra, si nu cred ca o sa m'ai treaca mult pana vine si randul englezilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu isi permit, Irak, Serbia au avut regimurile de asa natura incat le-au oferit cadrul legitim (cum ii zici tu :crazy:), pentru o actiune in forta. In realitate nu a fost decat principul "scopul scuza mijloacele". Eliberarea poporului de sub un regim totalitar, indepartarea tiranului si perspectiva unui viitor stralucit. Suna frumos nu? Dar realitatea este opusa de fiecare data. Daca ar in invaziile lor ar fi avut la baza un scop nobil nu cred ca ar fi zis cineva ceva ...

Nici tu nu crezi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La noi romanii asumarea responsabilitatii a ocupat intotdeauna ultimul loc. Nu stiu daca ai observat, dar la noi in tara nu exista nici un vinovat. Toti sunt curati ca lacrima. Daca poporul roman a fost indeajuns de inapt incat sa traiasca 20 de ani sub ceausescu atunci isi merita soarta cu varf si indesat. Scuza cu alte vremuri nu tine. Harald, tu daca iti bati nevasta si iti violezi fiica eu am dreptul sa vin si sa te omor?

Nu e nici o scuză cu "alte vremuri", de acolo provin ideile tale, asta

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dintr-o discuţie desfăşurată

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce era de făcut, s-a făcut deja, iar trupele americane se vor retrage, mai devreme sau mai t
Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Americanii se vor retrage doar daca sunt invinsi sau pierderile depasesc beneficiile pe care le asteapta in urma unui outcome pozitiv. In caz de victorie vor continua sa ocupe Irakul, ca "aliati".

La evoluţia situaţiei actuale din Irak, nu are de ce să mai existe "victorie" sau "

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×