Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca da, depinde insa si de ce se vede pe RMN sau tomografie, cred ca v-au facut asa ceva acolo. In general depinde de cit de mare e fragmentul de disc herniat si unde e sarit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca da, depinde insa si de ce se vede pe RMN sau tomografie, cred ca v-au facut asa ceva acolo. In general depinde de cit de mare e fragmentul de disc herniat si unde e sarit.

 

 

Am avut doua teste RMN, sau MRI cum ii spune aici. Primul test a fost facut acum 2 ani, iar al doilea anul trecut. O sa incerc sa prezint pe scurt rezultatele celui de-al 2-lea test.

 

T11-T12 O usoara descrestere in inaltimea discului. Se vede o iesitura de 2-3 mm

L1-L2 Aici descresterea in inaltimea discului e moderata

L4-L5 O usoara descrestere in inaltimea discului. Se vede o iesitura de 2 mm

L5-S1 Aici e mai grav. 4 mm retrolisthesis ( nu stiu cum se traduce). Se vede o iesitura de 2 mm

 

Acesta ar fi rezultatul in mare, sunt multi termeni medicali care nu stiu cum sa-i traduc din pacate. As aprecia daca ati putea sa-mi spuneti parerea dumneavoastra. Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iesiturile pomenite sint cumva fragmente de disc herniat sau doar deplasarea discului care a ramas intact (asta ar fi mai bine)?

Reducerea inaltimii discului e destul de rea, din fericire nu e foarte mare.

Retrolisteza inseamna ca vertebrele nu mai sint dispuse una peste cealata, una dintre ele fiind deplasata posterior de cele 2 vertebre vecine. Citi ani aveti? Ce munca aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iesiturile pomenite sint cumva fragmente de disc herniat sau doar deplasarea discului care a ramas intact (asta ar fi mai bine)?

Reducerea inaltimii discului e destul de rea, din fericire nu e foarte mare.

Retrolisteza inseamna ca vertebrele nu mai sint dispuse una peste cealata, una dintre ele fiind deplasata posterior de cele 2 vertebre vecine. Citi ani aveti? Ce munca aveti?

 

 

Exista vreo posibilitate sa va scriu pe email, messenger sau chiar sa va dau un tel. ? As vrea sa vorbesc cu dumneavoastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi puteti da mai multe informatii despre cat de mica era hernia de disc si ce sunt acelea diadinamice? Multumesc

 

Hernia de disc era "mica" in sensul ca nu afectase nervi din coloana vertebrala si nici nu aveam picioare amortite...

Doar ma durea spatele in aceasi zona (lombara), periodic...

 

Diadinamice...este o procedura de tratament fizioterapeutic...practic imi puneau in zona lombara doua placi metalice umede in stanga si dreapta coloanei vertebrale. Placile erau conectate la un aparat...in timpul sedintei fizioterapeutice simteam din cand in cand furnicaturi (curenti?) in zona lombara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunoaste cineva un tratament naturist cu plante medicinale, sucuri din legume si fructe sau ce fel de vitamine sunt necesare pentru a stopa degenerarea, sau care ajuta in cazul herniei de disc? Daca a urmat cineva un astfel de tratamnet?Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista vreo posibilitate sa va scriu pe email, messenger sau chiar sa va dau un tel. ? As vrea sa vorbesc cu dumneavoastra.

 

Cautati la comentarii in profil

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L4-L5 O usoara descrestere in inaltimea discului. Se vede o iesitura de 2 mm

L5-S1 Aici e mai grav. 4 mm retrolisthesis ( nu stiu cum se traduce). Se vede o iesitura de 2 mm

 

acelasi diagnostic l-am primit si eu hernie de disc bilaterala L4-L5,L5-S1, hiperlordoza si tendinta de verticalizare a bazinului. am facut fizioterapie(gimnastica,masaj,elesctrostimulare si elongatie) si am avut rezultate pe perioade ffff mici de timp. o prietena mi-a spus k ar fi sa fac si bioenergie, un medic mi-a recomandat acupunctura. nu stiu exact ce sa fac, durerile sunt din ce in ce mai mari. am primit multe recomandari dar nu am vorbit cu cineva care a trecut prin asa ceva...........nu as vrea sa ajung la operatie pt k am doar 20 ani si imi este teama de acest pas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L4-L5 O usoara descrestere in inaltimea discului. Se vede o iesitura de 2 mm

L5-S1 Aici e mai grav. 4 mm retrolisthesis ( nu stiu cum se traduce). Se vede o iesitura de 2 mm

 

acelasi diagnostic l-am primit si eu hernie de disc bilaterala L4-L5,L5-S1, hiperlordoza si tendinta de verticalizare a bazinului. am facut fizioterapie(gimnastica,masaj,elesctrostimulare si elongatie) si am avut rezultate pe perioade ffff mici de timp. o prietena mi-a spus k ar fi sa fac si bioenergie, un medic mi-a recomandat acupunctura. nu stiu exact ce sa fac, durerile sunt din ce in ce mai mari. am primit multe recomandari dar nu am vorbit cu cineva care a trecut prin asa ceva...........nu as vrea sa ajung la operatie pt k am doar 20 ani si imi este teama de acest pas.

 

Eu am incercat si tratament cu bioenergie dar din pacate nu a lucrat. Vreau sa incerc si acupunctura si orice altceva e posibil pentru ca nici eu nu vreau sa ajung la operatie. Cineva mi-a recomandat un anume bioenergetician, Iulian Urziceanu din Craiova. Am pus aici adresa lui de email, tel, adresa daca dorit sa-l contactati. Multa sanatate.

urziceanuiulian@4x.ro

Telefon fix: 0251-597030

Telefon mobil: 0722602293

Adresa: Craiova, B-dul Dacia, bl 63 IV A, sc.1, ap.2, parter (piata Garii, langa Supermetal).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×