Sari la conținut
Forum Roportal
Venus

telecomanda tv tunner

Postări Recomandate

Am un tv tunner WinFast, iar telecomanda s-a defectat. Am inercat sa cumpar o alta telecomanda dar mi s-a raspuns ca nu se comercializeaza telecomenzi de tv tunner caci nu renteaza.

Stie cineva sa-mi spuna daca e adevarat sau sa mai insist?

 

Tipul telecomenzii:

WinFast

Y0400052

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

senzorul nu functioneaza in aceeasi frecventa ca si la o telecomanda normala? :cheer: in incearca cu cea de televizor.

 

si, da, gandeste-te ca se vand putine tv-tunere .. si foarte putini reusesc sa piarda / strice telecomanda. mai bine vezi daca nu o poate repara cineva pe cea care o ai. ce'a patit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt telecomande universale, cu un spectru destul de larg de frecvente. Ma gandesc ca ar trebui sa mearga si la un tv tuner.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt telecomande universale, cu un spectru destul de larg de frecvente. Ma gandesc ca ar trebui sa mearga si la un tv tuner.

Telecomenzile din ultimii 20 de ani funcţionează cu impusuri modulate

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

There u go, Venus, un raspuns detaliat si competent. Tot ce trebuie sa faci e sa gasesti un pusti cu un pistol de lipit. :cheer:

 

Harald. Stiam ca PCM sta la baza conversiei digitale a semnalului audio. Cum am echipamente audio, m-am intersectat deseori cu notiunea in documentatiile lor. Habar n-aveam de utilizarea in telecomenzi, si m-am pus sa citesc un pic.

 

Din cate inteleg acum, exista doua standarde internationale de codare a semnalului transmis de o telecomanda obisnuita: RC5 si RECS 80:

 

RC5 coding represents each command as a series of "bits", just like the bits used in computers to represent numbers and letters. RC5 has a uniform duration of each "bit" that is

being transmitted, and uses what is caled a "biphase code". In the middle of the duration of a bit, a "0" is encoded by a transition from a high to a low voltage, and a "1" by a

transition from a low to a high voltage.

 

RECS 80 code uses pulse length modulation, where information about the bits to be encoded is contained in the length of each pulse. Each bit to be transmitted is encoded

by sending an initial high level of the duration T, followed by either a low level of duration 2T representing a logical '0', or following the initial level with a 3T to represent a

logical '1'.

 

O telecomanda universala poate transmite/receptiona folosind ambele standarde. Nelamurirea mea e legata de PCM. Din cate inteleg eu, PCM se refera exclusiv la reprezentarea digitala a unui semnal analogic, inclusiv a amplitudinii semnalului analogic. Pe cand in cazul telecomenzilor, semnalul este analogic. Ar fi diferenta dintre PCM si modularea lungimii pulsului, ca in RECS 80:

 

The word pulse in the term Pulse-Code Modulation is somewhat confusing, as there appear to be no "pulses" per se anywhere to be found except in the transmission line. This perhaps is a natural consequence of this technique having evolved alongside two analog methods, Pulse width modulation and Pulse position modulation, in which the information to be encoded is in fact represented by discrete signal pulses of varying width or position, respectively. In this respect, PCM bears little resemblance to these other forms of signal encoding, except that all can be used in time division multiplexing, and the binary numbers of the PCM codes are represented as electrical pulses.

 

Ar rezulta deci ca nu e vorba de PCM la telecomenzile ce transmit pulsuri in infrarosu, ci de modularea lungimii pulsului. Gresesc?

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar rezulta deci ca nu e vorba de PCM la telecomenzile ce transmit pulsuri in infrarosu, ci de modularea lungimii pulsului. Gresesc?

Găseşti aici documentaţia originală de la Philips pentru SAA3010,

exponentul tipic pentru emiţătoarele de telecomandă RC-5.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uhm, practic e acelasi lucru cu citatul meu referitor la RC5. Deci nu e vorba de PCM. Nu te-am intrebat ca sa-ti arat o greseala in folosirea termenilor. :cheer: In fond eu inca credeam ca telecomenzile se diferentiaza prin frecventa semnalului, nu prin modul de codare. :) :cheer: Am fost intrigat doar de faptul ca citisem de PCM in alt context decat cel al transmisiunilor analogice si vroiam sa fiu sigur ca am inteles bine detaliile pe care le-am citit (tot datorita raspunsului tau pe topic).

 

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In fond eu inca credeam ca telecomenzile se diferentiaza prin frecventa semnalului, nu prin modul de codare ...

Poţi să le diferenţiezi şi prin frecvenţa semnalului (purtătoarea de RF) dacă vrei să te distrezi. :cheer:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din ce inteleg eu, PCM este sistemul de reprezentare digitala a semnalului analogic. Codarea pentru transmisiuni a rezultatului nu mai este specifica PCM si se refera la altceva.

Nu. Semnalul analogic (audio sau nu) poate fi transmis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×