Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

Cruzime fara limita

Postări Recomandate

Am primit lincaul mai demult de la o prietena, la micul dejun. Va dati seama ce dejun am fost si ce cuvinte i-am rezervat...

Parerea mea e ca lucrurile astea se intampla de cand lumea si vor continua, atat doar ca acum sunt filmate. Se ia si pielea de pe alte animale, se jupoaie de vii, stiti ritualul de ucidere al porcului la romani... asa ca nu ar trebui sa va socati prea mult.

Eu doar nu am tinut sa vad asa ceva si nu cred in fraze imperative de genul -TREBUIE sa vedeti asa ceva!'. E dezgustator si nu va schimba prea multe... la fel ca si cum am privi decapitarile din Iraca.

Haideti sa pastram o nota optimista si sa luam parte la actiunile ecologice, nu doar sa le constientizam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e intradevar foarte trist.unii oameni sunt cruzi.la fel se intampla(desi suna ciudat) si cu gainile.nu radeti ca e adevarat! parca sunt din desene animate. dar chiar sunt puse pe chestia aia rulanta , iar cineva le ia si le arunca intr-un vas dupa ce le fac o multime de chestii oribile.e pur si simplu revoltator!

viata e un loc trist, dar din nefericire exista oameni rai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
viata e un loc trist, dar din nefericire exista oameni rai.

[snapbacca]50229[/snapbacca]

 

si vor exista mult de acum inainte... :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am uitat la filmulete si nici nu voi avea de gand... pentru ca stiu cao sa mi se faca rau si o sa plang.... nu imi plac deloc blanurile.... si chiar daca mi-ar place... as putea sa ma abtin... decat sa stiu ca omor nus cate animale pentru acea blana.... ce am putea noi a face? o intrebare... care pare sa nu aibe un raspuns.... nu avem chiar absolut nicaa de facut... poate o greva sau nsuh... chiar nu stiu..... e foarte greu de gasit o rezolvare la aceasta problema pentru ca nu numai in Romania se practica... si pentru a opri toate astea... mai ales toate firmele cele mai mari de pe glob.... ne-ar trebui multa munca... multi bani.... si cred ca la noi asa ceva e imposibil..am putea macar in Romania sa facem ceva... doar fiecare suntem din alte orase... so...ar fi o sansa...dar este cam mult de lucru... daca chiar vreti sa impiedicam aceasta.... nici nus cuym sa o numesc.... am putea... totul e sa vrem... dar ar mai fi ceva.... la noi mai multe blanuri vin din strainatate... acestea nus cum le-am mai impiedica... nu? nus ce sa zic... astept vreo idee sau mai multe din partea voastra... so... i-ll waiting....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trist ca se intampla asa ceva... recunosc imi plac blanurile dar nu as purta ,in plus exista blanuri artificiale care dupa cum spun si unele artiste seamana perfect cu alea naturale...dar cum cucoanele vor originale...

Saracutele animalute ce o fi in sufletelul lor ; cum mai pot oamenii aia sa doarma noaptea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am vazut filmuletul inca dar am de gand sa il vad...imi imaginez la ce torturi sunt supuse animalele, nu sunt adepta a violentei fata de animale iar daca cineva vrea neaprat blanuri sa puna mana si sa-si ia blanuri artificiale...

dar asta e...nu prea avem ce face...si la noi in romania a existat un mic conflict cu UE in pragul craciunului in legatura cu taierea porcului, sau chiar a mieilor de pasti...cand am avut 5 ani am fost la o stana si am vazut despre ce e vorba, nu stiu ce era prin capul meu atunci in legatura cu taierea mieilor, oricum a fost oribil... :yahoo:

stiti ce se zice, ce nu te distruge te intareste, acum m-am mai obisnuit cu imagini violente...

Editat de Takada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca am citit mesajul inainte de a da click. Nu suport astfel de imagini.

Cu riscul de a parea dura si de a fi catalogata drept insensibila - probabil ca majoritatea mancati carne de porc, de vita, de miel, de pui. Ganditi-va ca si acele animale sunt ucise mai mult sau mai putin brutal. Le mancam si chiar ne place gustul carnii. Nu este acest lucru scarbos oare?! Oare ce o fi in sufletele animalutelor? Oare nu ar trebui sa plangem cand sunt taiate?

Stiati ca vitele sunt ucise prin electrocutare? Sau prin lovire urmata de pierderea cunostintei? Stiati ca porcii sunt sacrificati prin expunere la dioxid de carbon?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine ca am citit mesajul inainte de a da click. Nu suport astfel de imagini.

Cu riscul de a parea dura si de a fi catalogata drept insensibila - probabil ca majoritatea mancati carne de porc, de vita, de miel, de pui. Ganditi-va ca si acele animale sunt ucise mai mult sau mai putin brutal. Le mancam si chiar ne place gustul carnii. Nu este acest lucru scarbos oare?! Oare ce o fi in sufletele animalutelor? Oare nu ar trebui sa plangem cand sunt taiate?

Stiati ca vitele sunt ucise prin electrocutare? Sau prin lovire urmata de pierderea cunostintei? Stiati ca porcii sunt sacrificati prin expunere la dioxid de carbon?

cel putin nu sunt toturate precum animalele crescute pt blana..

si totusi este o diferenta intre uciderea animalelor pt fabricarea hainelor si pt consum alimentar...

consider un moft o haina din blana 100% naturala, te poti lipsi de ea pt una din blana artificiala, daca mergi la o firma de calitate poti gasi blanuri artificiale la fel de bune si frumoase ca si cele naturale...what's the big deal??pe cand carnea...nu toti se pot lipsi de ea(not me :yahoo: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salz!M-am uitat si eu la filmuletz :yahoo: :o: ;) chiar nu se poate face nik in legatura cu situatia asta? ;) Nu pot crede ca cineva ar avea o inima atat de rece incat sa ucida in asa fel animalutele acelea! :P ;) :P :P Mi-e mila de ele mai ales ca am si eu un animalutz de companie la care tin enorm! ;) GATA!Dea cum inainte nu mai port nik facut din blana! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca o sa par dur dar singura realista de pe acest topic este ariana2006.

Care este diferenta, pentru un animal, ca este sacrificat pentru blana sau pentru carne ?

Probabil ca toti cei care au afirmat aici cat sunt de iubitori de animale sunt bine intentionati insa uita ca se folosesc permanent de tot felul de produse obtinute de la animale.

S-a pus problema blanurilor. E adevarat, putem trai fara ele. Dar carnea, pielea, parul, oasele si tot ceea ce se obtine din animal ?. Cati din cei care spun ca nu ar purta blana au pantofi din piele ? Cati mananca zilnic carne ? Cati folosesc curele din piele ? Cati folosesc genti sau posete din piele ?

Este la moda acum sa afirmi ca esti iubitor de animale. Unii chiar sunt insa putini cu adevarat. Cand o sa renuntati la absolut toate produsele animale si nu doar la blanuri o sa puteti spune ca iubiti animalele. Pana atunci insa, toate sunt vorbe goale, menite sa epateze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×