Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Ce ai face daca Dumnezeu ar abdica si ti-ar oferi tie TRONUL?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba te gandesti la el, te gandesti ca ar fi meritat sa aiba o viata frumoasa [sau nu] , te gandesti ca ar fi meritat sa vada apusul si rasaritul, te gandesti ca poate ar fi fost fericit... inainte de toate te gandesti la cel care pleaca, nu la durerea ta.

Dar bineinteles ca nici aceasta nu ar fi de neglijat...

 

Repet, as sterge suferinta de pe lista.

 

De acord cu tine, Ruxi, dar asta numai daca punem viata asta pe un plan superior. E doar ceva trecator, la fel ca si suferinta. Ce te face sa crezi ca acel copil nu e fericit? Ce te face sa crezi ca doar aici exista fericire?

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un copil care moare la nastere nu poarta nici o vina.Probabil nu ia placut de mama,familie sau tara in care sa nascut si sa intors inapoi de unde a venit.

si daca toti oamenii formam un Univers, si daca totul parca are un loc anume si un scop anume in intregirea lui...ce scop ar avea acel copil..doar sa se nasca si sa moara?

nu ar atinge lumea practic cu nimic

sau poate ca...o face..cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca acel copil nu e fericit? Ce te face sa crezi ca doar aici exista fericire?

Nu cred ca acolo nu e fericit, dar ce ar fi fost daca ar fi cunoscut fericirea pe care o are acolo, dupa ce ar fi cunoscut-o pe cea de aici?

 

Se spune ca un copil plateste greselile parintilor. Asa sa fie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si atunci ce ai schimba tu in structura oamenilor, daca ai putea?

 

Sunt atat de multe lucruri care ar trebui schimbate...incat nu cred ca nominalizam unul singur ar rezolva ceva. Parerea mea e ca rautatea si nepasarea naste monstri, insa, sunt tot om, am aceeasi structura, mi-e cat de cat greu sa realizez ce ar trebui schimbat pentru ca lucrurile sa fie altfel. Daca o puteam face, schimbam. Cel putin la mine.

Editat de Khristine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt atat de multe lucruri care ar trebui schimbate...incat nu cred ca nominalizam unul singur ar rezolva ceva. Parerea mea e ca rautatea si nepasarea naste monstri, insa, sunt tot om, am aceeasi structura, mi-e cat de cat greu sa realizez ce ar trebui schimbat pentru ca lucrurile sa fie altfel. Daca o puteam face, schimbam. Cel putin la mine.

sa inteleg ca nici macar nu mai speri ca din monstrii sa redevenim..ce?

 

Nu cred ca acolo nu e fericit, dar ce ar fi fost daca ar fi cunoscut fericirea pe care o are acolo, dupa ce ar fi cunoscut-o pe cea de aici?

 

Se spune ca un copil plateste greselile parintilor. Asa sa fie?

eu mi-as da viata pentru parintele meu.

daca m-ar fi intrebat cineva daca sa sufar pt ca parintelui meu sa ii fie mai bine, as fi primit.

oare Dumnezeu nu ne citeste sufletele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca acolo nu e fericit, dar ce ar fi fost daca ar fi cunoscut fericirea pe care o are acolo, dupa ce ar fi cunoscut-o pe cea de aici?

 

Se spune ca un copil plateste greselile parintilor. Asa sa fie?

 

Depinde ce interpretare ii dai. Se mai spune si ca dupa Botez, copilul e absolvit de pacatele parintilor. Eu nu cred. Dumnezeu nu te face sa platesti, nu in sensul in care gandim noi, ar insemna sa fie razbunator. Toate se intampla cu un scop, fiecare lectie trebuie invatata, chiar daca lectia aia noi o numim `suferinta`. Viata pe pamant nu e sfarsitul sufletului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Einstein si cum iti explici copii carora nu le place mama, familia sau tara in care se naste, dar totusi traieste?

 

Dupa cum scrii pe forum banuiesc ca faci parte din categoria asta.Te simti pierdut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa inteleg ca nici macar nu mai speri ca din monstrii sa redevenim..ce?

 

 

Nu, nu mai sper. Din generatie in generatie, amprenta rautatii umane e din ce in ce mai vizibila. Si aici nu putem da vina pe Dumnezeu, sunt ipocriti cei ce o fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu mai sper. Din generatie in generatie, amprenta rautatii umane e din ce in ce mai vizibila. Si aici nu putem da vina pe Dumnezeu, sunt ipocriti cei ce o fac.

Pai Dumnezeu nu ar trebui sa fie mai mult decat un CREATOR?

nu ar trebui veghea asupra echilibrului si armoniei din lume?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca acolo nu e fericit, dar ce ar fi fost daca ar fi cunoscut fericirea pe care o are acolo, dupa ce ar fi cunoscut-o pe cea de aici?

 

Se spune ca un copil plateste greselile parintilor. Asa sa fie?

 

Un copil nu plateste greselile parintilor decat daca repeta la randul lui aceleasi greseli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×