Sari la conținut
Forum Roportal
deea_s

Deism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oameni buni fiti on.Argumentati-va raspunsurile.Sunteti adepti ai deismului?Sunteti de acord cu acest concept?

NU.

 

Eu cred Scriptura, care contrazice acest concept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partial de acord. Acea energie care a dat nastere universului este evident ca nu a mai intervenit dupa in evolutia acestuia. Insa acea energie nu este o persoana, nu este o entitate, nu are vointa, sentimente, care sunt proprii oamenilor, fiintelor... deci nu are cum sa fi intervenit vreodata prin decizie proprie in istoria lumii si a umanitatii...

Acel Dumnezeu in care cred oamenii este unul creat/imaginat de ei tocmai din necesitatea unei explicatii pentru nasterea universului, in lipsa cunostintelor pe care mai apoi le-a adus stiinta. S-a rafinat mai apoi cu imaginea unui ideal spre care sa aspiram, fiinta perfecta, fiinta spirituala intr-o lume spirituala. Este un ghid la care se raporteaza spiritul uman in drumul lui catre perfectiune.

PS: tocmai din acest motiv, Dumnezeul biblic nu are cum sa fie nici unul, nici celalalt.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deismul sustine existenta lui Dumnezeu, dar neaga orice relatie a Sa cu lumea si autorevelarea. Asa cum panteismul accepta imanenta lui Dumnezeu pana la excluderea transcendentei Lui, deismul accepta transcendenta lui Dumnezeu pana la excluderea imanentei Lui. Din punctul de vedere al deismului Dumnezeu este un stapan absent care, dupa ce a facut universul ca pe o vasta masinarie, il lasa sa functioneze dupa legea lui intrinseca, fara a-l mai supraveghea. El pretinde ca orice adevar poate fi descoperit prin ratiune si ca Biblia este numai o carte despre principiile religiei naturale, principii care pot fi descoperite prin lumina naturii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×