Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

Optimizarea vitezei pentru transferul de date!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!

 

As dori sa aflu de la voi daca aveti conostinte pentru optimizarea vitezei de transfer a datelor (pentru Internet) la Conexiunile de banda larga ("broadband")... adica internet prin cablu...

 

Ca inceput va sfatuiesc sa aruncati o privire pe: http://www.muntealb.com/ConectareCablu-bn.htm

 

Orice informatie e bine-venita! (M-ar interesa in speta cele care mi-ar favoriza downloadul, viteze mai bune, pentru programele de tip DC++ sau oDC).

 

Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viteza nu se prea poate optimiza.

Eventual daca intelegi prin "optimiza" a "mari" atunci trebuie vorbit cu providerul de internet.

In zilele mele de tinerete cand foloseam internetul via dial-up am auzit si eu de asemenea softuri si chiar le-am downlodat si incercat.

Adevarul e ca nu-ti optimizeaza nimic. Sa-ti dau un exemplu:

 

Navighezi pe net si in acelasi timp downlodezi. Poti regla cu ajutorul acelui soft distributia de trafic pentru fiecare aplicatie. Dar, bineneteles daca plusezi mai mult la download automat navigarea iti merge mai lent si invers.

Banuiesc ca la asa ceva te-ai referit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Decat daca tu transferi continut compresabil si ai un tunel cu cumpresie pana la un host "exterior" cu banda mai buna decat a ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat daca tu transferi continut compresabil si ai un tunel cu cumpresie pana la un host "exterior" cu banda mai buna decat a ta...

Wrong. Un tunel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e wrong ? Daca transferi text / html sau alte fisiere care au parte de o rata foarte buna de compresie printr-un tunel o sa ai parte de "o viteza mai mare" (nu e cazul sa explic ghilimelele).

A , vrei sa spui ca daca rata de compresie este nula o sa te "bucuri" doar de overheadul tunelului ... asta e partea a II-a :).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e wrong ? Daca transferi text / html sau alte fisiere care au parte de o rata foarte buna de compresie printr-un tunel o sa ai parte de "o viteza mai mare" (nu e cazul sa explic ghilimelele).

A , vrei sa spui ca daca rata de compresie este nula o sa te "bucuri" doar de overheadul tunelului ... asta e partea a II-a :).

El voia trafic DC++. Pentru text/html, oricum

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×