Sari la conținut
Forum Roportal
New Task

Sfaturi utile pentru pregatirea unei nunti

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va prezentam ordinea in care trebuie sa programati evenimentele care preced nunta:

4. Cu 2 luni inainte: trimiteti invitatiile

 

 

Cu mult mai mult se trimit aceste plicuri!!! ca si invitatii au o viata de trait si planificat, poate vor sa mearga in vacanta mai departe de casa si o invitatie primita in ultimul moment este neplacut de refuzat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se face si inainte cu doi ani, in unele cazuri, nu mai e ceva ciudat.

 

da, daca tii sa faci "distractia" la un anumita locatie ! ce sa intampla oare daca intre timp te razgandesti si nu mai vrei sa te insori/ mariti?

vinzi rezervarea ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca intre timp te razgandesti ... vinzi rezervarea ? :o:

 

Doar cu partea pe care l-ai platit poti jongla, sa-l vinzi cu ceva pe deasupra ca nici tu n-ai paltit full price la rezervare!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un mic sfat, cum stii data nuntii incepe sa gasesti deacum totul pentru nunta. Nu lasa pe ultimul timp, cat mai mult timp pentru pregatire ai, cu atat mai bine vei organiza totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nunta prea organizata nu-mi place, ma simt ca o piesa pe tabla de sah, ma ia de aici si ma pune dincolo sa acomodeze pe altcineva mai primordial la o masa mai frontala sau langa bufetul autoservire sau langa usa wc-ului si din astea, nu-mi place sa nu ma pot misca de la masa ca n-am loc!!! n-am voie ca deranjez pe ala care zice glume sau canta ...

Pe muzica buna n-ai voie sa dansezi ca vrei si te simti in forma!!! strict interzis, ai de asteptat sa danseze mireasa si candva pe urma pe muzica aleasa de mireasa cand ei iti spune atunci dansezi. E o coşonărie afacerea asta de multe ori. Eu nu prea ma mai duc la formalitati din astea sa ma aplec in toate partile dupa altii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va prezentam ordinea in care trebuie sa programati evenimentele care preced nunta:

1. Cu 10-12 luni inainte:

 

ar fi bine sa aveti o agenda in care sa va notati informatiile si planificarile necesare

 

prima rezervare pe care trebuie sa o faceti este la restaurant. Trebuie sa va grabiti pentru ca locurile se ocupa cu mult timp inainte

mergeti la biserica dorita, vorbiti cu preotul paroh, achitati un eventual avans si verificati ca in data respectiva sa se faca nunti.

alegeti nasii si stabiliti cu ei detaliile nuntii

contactati muzicantii si cameramanul

 

2. Cu 6-7 luni inainte:

 

alcatuiti o lista a invitatilor

planificati luna de miere (in cazul plecarii in strainatate verificati-va pasapoartele)

alegeti rochia de mireasa

 

contactati fotograful

 

3. Cu 3-4 luni inainte:

 

comandati invitatiile

 

comandati verighetele

 

faceti o proba pentru coafat si machiaj

 

cumparati celelalte accesorii pentru mireasa

4. Cu 2 luni inainte:

 

trimiteti invitatiile

cumparati costumul si accesoriile mirelui

comandati toaletele pentru cununia civila

 

5. Cu 2 saptamani inainte:

 

depuneti actele pentru cununia civila

comandati buchetele, aranjamentele si florile pentru invitati

strangeti confirmarile de la invitati

faceti programarea la coafat si machiaj

comandati tortul

 

probati hainele (in cazul in care au nevoie de transformari)

stabiliti detaliile cu fotograful, cameramanul si muzicantii

6. Cu 1 saptamana inainte:

 

confirmati la restaurant numarul de persoane

stabiliti asezarea la masa a invitatilor

faceti-va manichiura si pedichiura

stabiliti ultimele detalii referitoare la luna de miere

programati persoanele care se vor ocupa de detalii in ziua nuntii(luatul florilor, transportul invitatilor, etc)

 

cu o zi inainte dati o masa cu parintii si nasii ..............................

 

Parerea mea este ca prima data si prima data trebuie stabilita data nuntii si facuta o lista principala a invitatilor, pentru ca in functie de lista pot fi stabilite si celelate aspecte, iar dupa ce este stabilita lista invitatilor, cu cel putin un an inainte trebuie trimise si invitatiile ca sa stie lumea sa se pregateasca pentru eveniment.

 

Ideal ar fi ceva de genul, azi 20.04.2013 stabilim ca ne casatorim pe 4 octombrie 2014 sau in 16 mai 2015, asa ca ne apucam sa ne promovam nunta si sa demaram procedurile necesare, sa nu luam lumea pe nepregatite.

 

Printre pregatiri se numara si strangerea legaturilor cu persoanele invitate, sa nu se simta obligate.

 

Daca marea majoritate a persoanelor nu sunt disponibile, amanam evenimentul pentru 17 octombrie 2015 sau toamna anului 2015.

Ideal ar fi ca mai intai populatia care urmeaza a fi invitata sa afle mai intai ca vrem sa ne casatorim, dar nu am stabilit inca data si dupa aia sa-i anuntam, ca sa se obisnuiasca oamenii cu evenimentul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×