Sari la conținut
Forum Roportal
pestisor

Hepatita B: acuta sau cronica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

draga pestisor. imi plce sa-ti spun asa. am vb cu prietena mea de la chicago si mi-a spus cum se numeste orasul unde am fost in california. se numeste san bernardino si e la 10 km de riverside.mi-a placut mult acolo dar pacat ca am stat numai o zi.draga claudia, sa trecem la lucruri mai serioase.eu pot sa-ti dau un sfat prietenesc nu sunt dr dar sfatul meu e sa astepti sa te faci bine si tu si sotul.daca nu va fi ok vei avea mustrari de constiinta.iti inteleg nerabdarea si dorinta arzatoare de a fi mama dar trebuie sa te gindesti si la riscuri. acum exista o durere ca nu esti mama dar gindestete la durerea ce va fi ca DOAMNE fereste sa dai nastere la un bebit cu probleme. mai ai rabdare sa termini tratamentul apoi poate o sa-ti indeplinesti si aceasta dorinta. apoi, daca nu va fi si nu va fi ,sa poti avea un bebit al tau exista si alte solutii, de ex. sa infiezi un copil. sotul meu e infiat si-si iubeste mult mama adoptiva.si respeca memoria tatalui adoptiv. am o prietena care creste un baietel infiat pe care il iubeste ff mult si daca il vezi juri ca este al ei deoarece copii infiati imprumuta asemanarea si caracterul parintilor adoptivi.eu sincera sa fiu daca eram mai tinara si nu puteam sa dau nastere infiam cu placere un copil.in speranta ca sfatul meu iti va fi de folos te pup si iti urez sanatate.ela60

 

uitam sa-ti mai spun ceva apropo de copii infiati. am un sofer a carui sotie este infiata si la virsta de 17 ani s-a dus sa-si cunoasca mama naturala care nu a vrut sa o cunoasca.cind vorbesc cu ea spune despre mama adoptiva ca mama ei este cea mai buna mama din LUME. vezi? solutii sunt!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga ele60, iti multumesc din suflet ptr. sfatul tau, exact asta am sa fac, am sa incep tratamentul saptamana viitoare, si Domnul sa ne ajute. da, riverside este la distanta de san bernardino de vreo 25 de minute cu masina, si noi avem prieteni care stau in san bernardino. acolo, este o zona care este c-am impartita, o parte este de oameni mai saraci, mai dubiosi, nu prea placuta, si alta parte care sunt numai case faine , de oameni mai instariti, nu stiu in care parte ai fost tu. poate cand mai vii in State, treci si pe la mine, m-as bucura, poate ne putem cunoaste si personal, de ce nu? eu cu sotul meu vom de veni cred de pasti acasa, pana atunci vine mama la mine de craciun, si sunt foarte fericita. cat despre biopsy, am renuntat la ea, deocamdata, fiindca astia de aici, imi cer 900 $, , de fapt se stie ca America este cea mai scumpa din punct de vedere medical. iar cand voi veni in romania , o voi face acolo, desii nu stiu cat costa acolo? , poate ai tu vre-o idee?? . acum te las, sunt obosita, toata ziua am stat pe leptop, o sa ma odihnesc un pic. te pup si mai vorbim. bye FERICIRE

 

Buna danadea, iti multumesc ptr. sfat, il primesc din suflet, si exact asta am sa fac, adica voi face tratamentul intai , cat despre biosy, o voi amana pana voi venii in RO, ca astia vor 900 $ , si nu am de gand sa dau atata, dar miercuri am ora la dr. si de saptamana viitoare incep tratamentul. tu cum mai esti ?, esti ok? , mai scrie-mi cum esti. eu am intrbat pe dr. daca am nevoie de o dieta anume , si a spus ca nu, adica pot manca ce vreau. dar eu mananc sanatos, fara..., fara..., stii tu , dar nu pot sa renunt la cafea si la ciocolata. asta e..........., sanatate, si mai vorbim, te pup. FERICIRE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, ma bucur pentru tine , poate scapi mai repede de chirias! :beee: Sa-mi spui si mie cum se numeste medicamentul tau, sunt curioasa daca o fi si la noi in tara.

Am vorbit la tel. cu doctorul meu si m-a chemat miercurea viitoare la spital. Sa vad ce-oi mai face , cum mi-or mai iesi analizele! :roll: Nu stiu daca voi continua tratamentul asta sau mi-l va schimba, insa cred ca e prea devreme sa se vada rezultatele lamivudinei (si totusi, de ce au crescut transaminazele in timpul tratamentului???) Daca o sa-mi recomande punctia hepatica sunt hotarata sa o fac!! :beee: In rest, sunt binisor, cateodata optimista, altadata pesimista!Nu stiu ce am ,dar as manca ca tampita dulciuri de tot felul...stiu ca nu prea sunt indicate dar nu ma pot abtine!! Cu restul regimului, n-am treaba , e ok.

Mai vorbim! te pup si sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna draga pestisor!nu ai mai scris de pe 8 noi. ce faci? esti ok? iti multumesc ca mi-ai apreciat sfatul. daca vii de pasti in Rmania neaparat trebuie sa ne cunoastem. noi intetionam sa venim de anul nou in usa, dar nu suntem inca siguri. in ceea ce prveste biopsia in romania cred ca ar costa putin dar poate nu e cazul sa o faci din moment ce ai o viremie scazuta.dar cu anticorpii cum stai?astept sa ne scrii. intre timp am luat legatura pe mess cu dana, e o fata draguta.merita tot binele din lume, ca si tine de altfel. va urez sanatate maxima si viata lunga linga cei dragi. ela60.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, chiar asa, ce-i cu tine? Sa stii ca ne lipsesti!! :spiteful:

 

Care mai e viata ta?Ai fost la dr? Ti-a dat tratament?

 

Eu astept pe miercuri rezultatele analizelor,sper sa iasa macar ca ultima data,nu mai mari!!! In functie de analize vad daca este nevoie sa fac punctia.

Aah, am citit ca punctia ar costa la particular cam un milion!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hello , dragele mele, ela si danadea, am revenit din nou, ma bucur ca imi simtiti lipsa. trebe sa va spun ca am fost plecata cu sotul cu tirul prin America, ( la lucru binenteles), stiu asta nu e scuza, am leptopul cu mine, dar am fost asa de obosita, seara picam frinta. deci imi cer scuz, stiu ca se accepta :P , voi sunteti niste dragute :cheer: chiar mi-a fost dor sa mai vorbesc cu voi. despre mine ce sa va spun, ultima data cand am vorbit, a fost vorba ca ma duc la doctor, dar inainte sa ies pe usa cu 10 minute ma sunat asistenta si mi-a spus ca dr. are o urgenta. si asa s-a reprogramat pe saptamana viitoare inainte de sarbatoarea de thanks giving, si apoi v-am vedea ce mai zice indianu. voi cum va mai simtiti? sunteti ok?.., aveti grija de voi. acum ma duc sa ma culc ca aici este tarziu. va pup ................... FERICIRE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-am inchipuit ca esti plecata. anul trecut cind am fost in usa am vazut in parcari multe familii care erau cu tirul. conduceau si femeile. am vz. pe cineva care aveau si un caine cu ei.apropo conduci si tu? sotul tau e roman sau american?despre mine pot sa-ti spun ca sunt bine dar tot din motive de bisnis tot amin plecarea la bucuresti pt a face viremia.eu iau hepato protectoare si tin regim.dupa rezultatul de la viremie o sa hotarasc ce o sa mai fac in continuare.ma bucur ca ai revenit printre noi.cu dana vb pe mess.e o draguta. iti doresc sanatate maxima si ai grija de tine!!! ela60.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai revenit, Claudia! :o: Chiar ne-ai lipsit!!! Cu ela am discutat diverse si ne-am vazut pe mess. E o bunica foarte tanara si draguta! Poate cand vei veni in tara ne vom intalni toate trei la un pahar de vorba!!

Ai grija de tine, e foarte important sa te odihnesti!

Si, ai mai uitat de probleme cat ai fost plecata in voiaj?

Eu sunt binisor, am emotii cu analizele astea! Miercuri vb cu dr. Sper sa fie bine!! :jester:

Te pup! Sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: , buna danadea, si eu ma bucur ca am reusit sa va scriu , sunt cam tot timpul obosita, din cauza calatoriilor , nu din cauza bolii, si doar cand ajung acasa, mai pot sa ma odihnesc. sa stii ca iti tin pumnii ptr. analize, si sper din tot sufletul meu sa fie bine :blink: . ma bucur si pentru faptul ca tu si ela60 vorbiti pe mess, consider ca este o chestie extraordinara; sa se poate vedea oamenii din diferite colturi ale lumii, a avansat foarte mult stiinta, avand in vedere situatia sa zicem de acum 100 de ani. eu daca ar fi dupa mine as sta toata ziua sa-i vad pe ai mei, dar din pacate ei nici nu au internet , si nici nu se pricep, ( ma refer la parintii mei), dar noroc ca vorbesc toata ziua la telefon. in fine este o situatie nu chiar usoara ptr. mine , fiindca eu sunt foarte mamoasa, si acuma sunt fetita lui mamii :hi: . astept cu nerabdare sa vad cum ti-au iesit analizele, Domnul sa faca sa iasa bine. te pup si mai vorbim. bye FERICIRE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna claudia! Imi inchipui ca iar esti cu sotul tau prin state de nu ai mai dat tu nici un semn de viata!

Sunt bucuroasa ca mi-au iesit mai bune analizele, au scazut transaminazele la 59! :)

Continui tratamentul si ma mai duc la doctor in februarie.

Tu ce ai mai facut, ti-a dat indianu tratament???? Cum te mai simti, esti bine?

Te pup si ai grija de tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×