Sari la conținut
Forum Roportal
Ciumpy

FreedomByHim

Postări Recomandate

Filmul este un penibil esec al unei incercari de propaganda religioasa ... care pentru "a prinde" mai bine la prostime a fost amestecata cu sirop stricat cu exprimare cautat "poetica"!...

 

Filmul al doilea in schimb are miez de adevar ...deci e bun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai stiu acum pe moment,nu se mai publica dar am gasit o trimitere dintr-o carte ''Viata condusa de scopuri'' de Rick Warren referitoare la cartea asta, si am gasit ceva pe net.O sa mai caut si cum gasesc o sa te anunt.

 

Rick Warren e baiet de treaba.... am vazut filmuletul de la TED 2006...

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-3521673112633537787

 

si desigur si cealalta fata a monedei:Dan Dennett 8)

 

Atat Rick Warren cat si Mos Craciun de mai sus sunt baieti de treaba... ;)

 

 

Filmul este un penibil esec al unei incercari de propaganda religioasa ... care pentru "a prinde" mai bine la prostime a fost amestecata cu sirop stricat cu exprimare cautat "poetica"!...Filmul al doilea in schimb are miez de adevar ...deci e bun!

 

Ambele sunt bune... doar audienta tinta e diferita... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate ca amandoi sunt baieti de treaba, atat Rick Warren cat si Mos Craciun :P avand in vedere faptul ca toti cautam raspunsuri la intrebari esentiale iar ei incearca sa gaseasca acele raspunsuri.. Rick Warren a gasit adevarul in God, pe cand Dan Dennett in Selectia naturala...dar totusi cata veridicitate are si aceasta Selectie naturala?care sunt statisticile dupa care este demonstrata?... Anyway el face un fel de analiza pe cartea lui Rick, si pe religii in general ...oricum e interesant sa ii asculti pe amandoi :bataita:

Filmul este un penibil esec al unei incercari de propaganda religioasa ... care pentru "a prinde" mai bine la prostime a fost amestecata cu sirop stricat cu exprimare cautat "poetica"!...Filmul al doilea in schimb are miez de adevar ...deci e bun!
Sa inteleg ca la expresiile si cuvintele de mai sus nu ai alergie? :P bun, am inteles - nu-ti place!dar nici nu avea cum avand in vedere ca tu ai alte credinte(nu ma refer numai religioase) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu vorbim de mine si de ceea ce cred eu (mai ales despre religiosi) si mai bine sa discutam despre credinta mea ... adica despre Dumnezeul care nu a fost niciodata cuprins in religie sau prezent in Biserica ...dat omniprezent in inima fiecaruia din noi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa nu vorbim de mine si de ceea ce cred eu (mai ales despre religiosi) si mai bine sa discutam despre credinta mea ... adica despre Dumnezeul care nu a fost niciodata cuprins in religie sau prezent in Biserica ...dat omniprezent in inima fiecaruia din noi!

Ce ti-a dat de inteles ca as dori sa vorbesc despre tine,cu atat mai putin despre credinta ta.

Da ..esti un exemplu perfect al unui om care il are pe Dumnezeu in inima, tot inainte... :roll:

cum poti sa spui asta si totusi sa faci niste comentari atat de detasate de tot ceea ce reprezinta El.In filmul postat de mine nici macar nu este vorba de religii sau de biserica ci de El, si daca tot il consideri atat de omniprezent in inima ta cum poti sa spui ca Iisus Fiul Lui, este de fapt satan.Dumnezeu il prezinta prin cuv Sau pe Iisus ca fiind Fiul Sau.Din moment ce il iubesti pe Dumnezeu si esti de acord cu El cum poti sa ai idei contradictorii Lui, sau nu crezi nici in Cuvantul Lui, daca nu, atunci cum ti-ai conturat tu o imagine despre Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

May ...tu chiar nu intelegi!

 

Dumnezeul pe care il are fiecare om in inima sa ...nu este Dumnezeul imaginat intr-o carte plagiata si nici biserica institutia care foloseste un mit ptr a-si urmari propriile interese materiale sau setea de putere.

 

Isus nu a fost decat un om si atat.

Ceea ce a fost el inainte de a se naste sau dupa ce a murit ...nu are nimeni cum sa le afle.

La fel de Dumnezei nascuti din Dumnezei ca si Isus suntem fiecare dintre noi iar ideea Dumnezeirii Omului trebuie inteleasa altfel decat o vede biserica .... si anume modern .... Omul este o finta inzestrata cu inteligenta superioara si creativitate, datorita acestui fapt el, Omul dar neaparat cu O mare, a devenit singurul Dumnezeu adevarat din sistemul nostru solar.

 

Deci Dumnezeul imaginat de tine si de religia crestina ...nu este decat aberatie ...dar nici macar aia originala din moment ce "cuvantul lui" nu este decat un plagiat ordinar al unei alte scripturi .... apartinand unei alte religii!

 

e

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
May ...tu chiar nu intelegi!

nu-i nimic, o sa-mi explici mai bine :flowers:

Dumnezeul pe care il are fiecare om in inima sa ..

.. Omul este o finta inzestrata cu inteligenta superioara si creativitate, datorita acestui fapt el, Omul dar neaparat cu O mare, a devenit singurul Dumnezeu adevarat din sistemul nostru solar.

:yes: adica noi toti suntem proprii nostri dumnezei?...aa sau nu,noi suntem toti un singur Dumnezeu adica -Omul( cu o mare)care e in inimile fiecaruia dintre noi...

sau poate interpretez gresit cu vintele tale si apoi iar imi spui ca nu inteleg...be my guest:ce reprezinta Dumnezeu pentru tine?

Deci Dumnezeul imaginat de tine si de religia crestina

N-ai de ce sa inchei cu ''deci'' pentru ca n-ai terminat nici o premisa care sa aibe ca rezultat ultima idee..

...nu este decat aberatie ...dar nici macar aia originala

aberatiile sunt menite sa fie originale?...haha poate doar in cazul tau...si ai dreptate nici macar asa nu sunt.

din moment ce "cuvantul lui" nu este decat un plagiat ordinar al unei alte scripturi .... apartinand unei alte religii!

De cand '''cuvantul Lui'' tine de o anumita religie?...lol esti confuz rau.si care ar fii acea religie plagiata?...n-as vrea sa mor neinformata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
adica noi toti suntem proprii nostri dumnezei?..
Vad ca ai inteles corect...noi suntem singurii nostri Mantuitori ... si argument ...cand esti bolnav si suferi ...te duci totusi la spital sa te ajute oamenii si nu la popa sa iti cante cantari dumnezeiesti!E adevarat ca unii o fac si pe asta ...dar acestia au privilegiul sa se intalneasca rapid cu Isus in imparatia lui de pe lumea aialalta!
ce reprezinta Dumnezeu pentru tine?
Viata!Iar ptr mine Isus ... este ce recunoaste el ca este ...adica MOARTEA ...si culmea coincidentei ...in imparatia lui ajungi prin moarte ...si "viata " ca si mort ...este intradevar VESNICA !
De cand '''cuvantul Lui'' tine de o anumita religie?...lol esti confuz rau.si care ar fii acea religie plagiata?...n-as vrea sa mor neinformata.
Da tine clar de o religie !Nu se poate ca intr-o religie sa spuna si sa pretinda un lucru ...si acelasi Dumnezeu in cealalta religie unde tot el e rolul principal ...sa spuna si sa pretinda exact contrariul!Undeva la mijloc este ... o minciuna ...ca doar Dumnezeu nu e prostu satului sa se contrazica .... si unde crezi tu ca ar fi ea ...acolo in religia pe care a inspirat-o direct ...sau in religia inventata pe aceleasi scripturi prin traducerea si modificarea lor ????Ia ghici!Ptr conformitate ...iata primele legi impuse de Yahwe prin scriptura inspirata de el :1. Cred ca Dumnezeu este unic si nu exista nici o alta unitate sau unicitate care sa se asemene cu a Lui.2. Cred ca Dumnezeu nu are corp si nici o descriere de ordin fizic care I s-ar putea asocia.3 Eu s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×