Sari la conținut
Forum Roportal
ElenaMz

Cupa menstruala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cati ani trebuie sa ai ca sa folosesti cupa?peste 16?

ideea e sa nu fi virgina ca atunci ii mai greu :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....mie mi-e neclar cum o cureti. ....

 

 

eu o fierb 5 minute intr-un vas, pur si simplu o las acolo 5 minute fara sa o tin de nimic. ea pluteste la suprafata. cand o curat cu apa, nu folosesc sapun, ci doara apa, pentru ca intr-adevar sapunul poate fi nociv daca mai ramane pe cupa.

 

 

Daca alergi sau topai nu se aude ,,fleosc-fleosc"?

 

:D nuuu, in nici un caz!! nu se aude nimic, si eu una nici nu simt nimic.

 

 

 

De stersul cu servetele.... honestly, nu mi se pare deloc igienic. Si cum nu oriunde poti sa o speli .... nu e igienic per total. Mai bine raman la ob-uri

 

Intr-adevar,igiena e foarte importanta. In nici un caz maini murdare, cupa nespalata ok, etc. Pe de alta parte, vaginul are si el protectia lui, de aceea la oburile astea care contin multe chestii nocive totusi le putem suporta in vagin. ( pe langa substantele de inalbire, se mai pote sa ramnana vata de la ob etc.). Asta nu inseamna sa nu pastram igiena thouhg!

 

------------

Eu am cupa de mai bine de una an cred si sunt inca foarte multumita. Mai ales cand am fost plecata prin munti, chit ca nu am avut nevoie, imi era tare la indemana fata de tampoane sau absorbante (nu aveam chef sa umblu cu pungute dupa mine atatea zile :o:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce te faci atunci cand nu ai posibilitatea sa cureti cupa? La munte cum te-ai descurcat? Nu de alta dar in varf de munte sau in mijloc de padure / drum chiar nu imi dau seama cum o poti curata.

 

Vata din cate stiu eu este biodegradabila, vata este de fapt bumbac. La tampoanele interne problema este ca pot provoca rani pe col, si bineinteles riscul de sindromul socului toxic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: persoanele care nu suporta ob-urile, pot purta asa ceva? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..Dar ce te faci atunci cand nu ai posibilitatea sa cureti cupa? La munte cum te-ai descurcat?...

 

Pai daca esti la munte, poti sa o clatesti cu apa. Depinde unde anume la munte si cat de izolata esti de restul lumii :roll: daca nu ai toaleta la dispozitie, unde iti faci "nevoile", in aceleasi locuri poti sa si clatesti cupa. . Mie mi se pare mai ok decat sa arunci absorbantele sau tampoanele prin natura, sau sa le tii cu tine pana ajungi in civilizatie. Sau la toaleta, si mai bine, clatesti cupa cu apa dintr-o sticla de 0.5l. Oricum, trebuie clatita bine si mainile sa fie spalate, pentru a evita neplaceri (cine stie ce bacterii se afla pe mainile nespalate).

 

Vata este intr-adevar biodegradabila, dar absorbantele din magazine contin si alte materiale nebiodegradabile.

 

--------------------------------

Am o intrebare: persoanele care nu suporta ob-urile, pot purta asa ceva? :think:

 

Pai depinde din ce motive nu le suporti. Daca nu te simti comoda cu ceva in tine, atunci exista riscul sa nu iti prea placa nici cupa. Eu de exemplu nu o simt deloc, dar nici cu oburile nu am prea avut probleme.

Daca nu le suporti din alte motive strict legate de ob, atunci probabil nu ai avea probleme cu cupa.

 

Eu am exersat de 2-3 ori si dupa aceea n-am mai avut nici o problema cu "montatul" :roll:

 

cati ani trebuie sa ai ca sa folosesti cupa?peste 16?

 

Nu conteaza cati ani ai. Conteaza daca esti virgina sau nu. Daca esti atunci sunt sanse mari sa se rupa himenul (parerea mea neavizata).

 

Am gasit si aici, pe aceeasi tema, de la mooncup :

 

Hymen--Mooncup

 

sau FAQ--intrebari

 

Informatii si de pe wikipedia. Enjoy.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai depinde din ce motive nu le suporti. Daca nu te simti comoda cu ceva in tine, atunci exista riscul sa nu iti prea placa nici cupa. Eu de exemplu nu o simt deloc, dar nici cu oburile nu am prea avut probleme.

Daca nu le suporti din alte motive strict legate de ob, atunci probabil nu ai avea probleme cu cupa.

 

Eu am exersat de 2-3 ori si dupa aceea n-am mai avut nici o problema cu "montatul" :roll:

Eu nu am suportat niciodata ob-urile, dar nu stiu exact din ce motive. Am incercat unul candva, si chiar nu puteam sta cu el. Habar n-am din ce cauza. :think:

Tocmai de-asta ma intreb daca este o regula, in caz ca esti obisnuita cu ob-urile, te vei obisnui si cu aceasta cupa, sau e posibil sa nu aibe nici o legatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-as comanda cupa menstruala dar am cateva intrebari. Atunci cand stai pe orizontala nu se varsa inauntru si cand o scoti nu te murdaresti pe maini? :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aylin, folosesc de luni de zile cupa menstruala si iti spun sigur ca nu se varsa nimic, poti sa stai cit de comod vrei, nici nu zici ca esti pe stop. Si nici nu te murdaresti pe miini; o sa vezi instructiunile cu care vine cupa si respectindu-le n-o sa ai probleme. Nici nu se compara cu pampersul ala cum stateam inainte :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aylin, folosesc de luni de zile cupa menstruala si iti spun sigur ca nu se varsa nimic, poti sa stai cit de comod vrei, nici nu zici ca esti pe stop. Si nici nu te murdaresti pe miini; o sa vezi instructiunile cu care vine cupa si respectindu-le n-o sa ai probleme. Nici nu se compara cu pampersul ala cum stateam inainte :airkiss:

 

 

de cand am vazut topicul asta, vreau si eu. dar am unele lamuriri : igiena . ok, ok ! o spal eu, poate o si fierb putin. dar daca se intampla sa mai ramana urme de ...chestii (nu sange) pe ea? (scuze, dar acum nu gasesc cuvantul )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×