Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Paleoastronautica

Postări Recomandate

Enki,aknetaton , vorbesc singura?

Scuze, am iesit din post !

Bun, exista o arhiva vasta (zeci de mii) de harti vechi la nivel mondial, unele chiar de-a dreptul aberante prin reprezentare. Sigur, altele sunt atat de aproape de realitatea cotemporana , incat surprind. Nu iau in discutie cazul Piri Reis, deoarece nu am detin detalii convingatoare despre asta. E o intrebare deschisa si pentru mine. Asta nu inseamna ca putem inghiti orice, doar pentru ca sunt unele similitudini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat si eu pe wikipedia in engleza :cry: la Piri Reis Map, si ofera acolo o explicatie ptr Antarctica, ca cei care faceau hartile pe vremea aceea desenau "din principiu" o bucata de pamant aflata la sud, ca sa contrabalanseze greutatea pamantului din partea nordica, si ca e o trasatura care apare pe multe harti. Deci asa gandeau ei ca ar fi logic sa existe un continent si acolo.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El recunoaste ca in legenda hartii ca nu el a facut masuratorile pentru pentru harta. El recunoaste ca s-a inspirat din anumite surse si doar a desenat harta

De ce am sentimentul ca este inclus in textul tau cheia suspiciunii asupra unui asemenea document ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×