Sari la conținut
Forum Roportal
Wolfy_san

Convinge-ma ca nu e bine sa iubesc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de ce e iarba verde? de ce nu zboara omul? de ce iubim? de ce uram? de ce avem totul si nimic? de ce ma trezesc totusi dimineata? :spiteful: ajunge? :ermm:

De ce e iarba verde? => de ce dumnezeu a dat culorile acestea?

De ce nu zboara omul? => daca am putea face orice, cu ce ne-am putea surprinde pe noi insine maine?

...

Acum sunt in pana de idei....dar stiu ca stii ce vroiam sa zic :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E bine sa cauti iubire intr-o lume pentru care acest sentiment a ajuns un lux?

Se merita sa iubesti cu tot sufletul, chiar daca simti ca vei fi ranit?

De ce basmele nu sunt reale pentru toti?

E iubirea sentimentul suprem?

. . .

 

Eu nu mai cred in ea, acum! E bine sau nu?

Iubirea nu e lux.E cel mai ieftin sentiment nascator de bine.

Se merita - decat mort mai bine plin de sange.

Nu toti suntem prosti.

Nu exista sentiment suprem.

Crezi in iubire - nu mai crezi in reprocitatatea ei .Nu e bine dar e normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce e iarba verde? => de ce dumnezeu a dat culorile acestea?

De ce nu zboara omul? => daca am putea face orice, cu ce ne-am putea surprinde pe noi insine maine?

...

Acum sunt in pana de idei....dar stiu ca stii ce vroiam sa zic :ermm:

 

 

tu ...in pana de idei ...ma uimesti :spiteful:

 

dap,stiu :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea nu e lux.E cel mai ieftin sentiment nascator de bine.

Se merita - decat mort mai bine plin de sange.

Nu toti suntem prosti.

Nu exista sentiment suprem.

Crezi in iubire - nu mai crezi in reprocitatatea ei .Nu e bine dar e normal.

 

:tease: ... Asa e, dar de ce sa ne resemnam la aceste concluzii? De ce sa nu incepem de fiecare data o iubire de la zero? De ce sa nu ne lasam iar surprinsi pozitiv si negativ? De ce trebuie sa includem iubirea in sfera lucrurilor normale.

App, pt mine, sfera lucrurilor normale contine lucruri care trebuiesc sa ofere lectii pe care omul sa le invete...si sa nu le uite..

Eu consider ca o iubire trebuie mereu inceputa de la zero, pentru a o lasa sa evolueze singura, caci punandu-i niste preconcepte, o ingradim si o conturam cum vrem noi. O iubire ce e ingradita si i se impune un oarecare drum, e deja moarta... parerea mea :spiteful:

 

tu ...in pana de idei ...ma uimesti :ermm:

 

dap,stiu :airkiss:

OFF-TOPIC:

Trebuie sa fac niste teme la facultate si nu prea e loc de filosofie in ele :cheer:) (sunt student la informatica ) ... Da mi-e o silaaaaaaaaaa :spiteful: ...

Editat de Wolfy_san

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: ... Asa e, dar de ce sa ne resemnam la aceste concluzii? De ce sa nu incepem de fiecare data o iubire de la zero?

 

Dragostea

 

Secretul iubirii ? Increderea deplina.

Daca suntem mintiti o singura data insa, noi insine vedem aceasta calitate ca pe un defect si o numim naivitate.

 

Dragostea pura?

Prima oara iubesti ca un copil.

A 2 a oara iubesti ca un adult.

Copilul nu stie sa minta,nu stie ca poate fi mintit.

Adultul poate sa nu minta dar nu se poate gandi ca nu este mintit.

 

Neincrederea este otrava puritatii.

 

 

In viata exista o singura dragoste - valabila daca ai trait doar una.Oamenii din aceasta categorie sunt oamenii care vor refuza viata in urma esecului .

Exista mai multe dar un singura … - valabila daca esti singur sau daca traiesti o "dragoste" in care fugi de singuratate .Oamenii din aceasta categorie sunt cei care trec peste esec mintindu'se singuri.Ei nu vor mai fi fericiti niciodata cu adevarat urmand ca in viitor copiii sa fie cei ce le vor da sens vietii.

Exista mai multe - valabila daca reusesti sa'ti pastrezi naivitatea - a se citi "incredere deplina" si chiar speranta- in urma esecurilor .Nu cred ca exista - prea multi- astfel de oameni.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca ar trebui sa iubim la fel de fiecare data, cu aceeasi naivitate, cu aceeasi pasiune, cu aceleasi vise si dorinte... Si cand zic la fel sau aceleasi, nu ma refer strict la ideeea de identitate ca lor, si la identitatea senetimentelor ce le nasc in noi...

Poate ca sunt naiv :spiteful: , dar iubesc ca un copil... De ce gandesc asa? Pentru ca nu eu caut iubirea, ea ma gaseste pe mine, si de aia cand ma gaseste ii dau tot ce am mai bun :ermm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca putini dintre noi au norocul sa isi intalneasca sufletul pereche.Bineinteles ca putem iubi de multe ori, dar fara sa fim fericiti cu adevarat. Eu ma gandeam daca iubirea adevarata e o chestie care tine de noroc, intamplare sau de ceea ce suntem(poate unii dintre noi meritam sa o intalnim si altii pot doar visa la ea).Viata nu prea iti da sansa sa stai mult pe ganduri...asa mi se pare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Convinge-ma ca nu e bine sa iubesc"

 

 

E in natura noastra sa iubim si sa ne dorim sa fim iubiti. Nu doar ca "e bine", este si necesar sa iubim. Cioran zice o vorba mare si general valabila: "Singurul lucru care-l poate salva pe om este iubirea." Cea mai importanta credinta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E in natura noastra sa iubim si sa ne dorim sa fim iubiti. Nu doar ca "e bine", este si necesar sa iubim. Cioran zice o vorba mare si general valabila: "Singurul lucru care-l poate salva pe om este iubirea." Cea mai importanta credinta...

 

Tot Cioran zicea si "Daca Adam ar fi fost fericit in dragoste,ne-ar fi scutit de existenta istoriei" ;) si ca impotentii sunt norocosi,etc etc

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×