Sari la conținut
Forum Roportal
kelly

Aveti puterea de a recunoaste cand gresiti?

Postări Recomandate

Si o sa-ti fie dor de batuta lui la cap cum imi este dor mie de scortoasa de sora a mea! :blinca: :soc: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand gresesc, da recunosc usor, nu-mi trebuie prea multa putere pentru a o face! In functie de gresala imi cer scuze sau iertare!

Imi este greu sa accept o gresala(facuta de mine sau nu) care are repercursiuni directe asupra vietii mele...(o alegere proasta, o decizie...etc)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte incapatanat si nu recunosc greseala nu imi cer scuze/iertare decat daca am prea multa stima pentru persoana aceea de iertat iert dar nu uit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt unele persoane carora nu merita sa le cer scuze in cazul in care am gresit pentru ca ei nu inteleg asta si o iau ca pe un mijloc de "a ma avea la mana" pe viitor. In fata astora niciodata nu voi recunoaste o eventuala greseala. La capatul opus sunt persoanele care imi smulg scuzele chiar daca nu am gresit eu... pur si simplu... din respect si afectiune cred. Nu stiu sigur de ce|? Cat despre a ierta... nici nu astept ca cineva sa isi ceara scuze fata de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vad motivul pentru care cineva nu ar putea sa-si ierte un prieten nici in ruptul capului asa cum spui tu. Insa te cred. Stii ce? Daca nu i-ai gresit cu ceva capital si ti-ai cerut iertare din suflet si el/ea stie asta si totusi nu te iarta, eu zic sa-ti vezi de drumul tau pentru ca prietenia voastra nu a contat decat pentru tine nu si pentru cealalta persoana.

Poopicei.

[snapbacca]42303[/snapbacca]

 

 

Buna la toata lumea, ...

Pentru mine nu a fost niciodata o dificultate in a-mi cere scuze atunci cand am gresit; dupa caz recunosc greseala si cer iertare; iar de iertat imi este usor, pentru ca sustin vorba " a gresi e omenesc" si mereu incerc sa ma pun in locul celui care a gresit, sa inteleg de ce a facut-o ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste

puterea de a recunoaste o greseala reprezinta un pas in remedierea acelei greseli si o cale de a face ca aceasta greseala sa nu se mai repete

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu recunosc cand gresesc. asa mi se pare firesc.nu sunt atat de orgolioasa incat sa nu-mi recunosc greseala si sa nu-mi cer iertare. consider ca o greseala recunoscuta este pe jumatate iertata.este normal sa gresesti,cu intentie sau fara,pentru. ca suntem oameni si....asta e,se poate intampla.dar este si mai important sa-ti dai seama ca ai gresit si sa recunosti,implicit sa-ti ceri iertare.cam asta e parerea mea.va pup.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
: am un prieten fata de care am gresit si care nu vrea sa ma ierte nici in ruptul capului. :good:

[snapbacca]42299[/snapbacca]

Am vesti bune...ne-am impacat ieri..adica totul a venit de la sine ...am intrat pe el pe yahoo mes si mi-a rasp la salut si am inceput sa povestim iar ca inainte :good: i`m happy :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vesti bune...ne-am impacat ieri..adica totul a venit de la sine ...am intrat pe el pe yahoo mes si mi-a rasp la salut si am inceput sa povestim iar ca inainte  :good: i`m happy :-

[snapbacca]46286[/snapbacca]

Ma bucur sa aud asta mai deiut. Nimic mai adevarat decat...."timpul le vindeca pe toate" :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa parerea mea cel ce poate recunoaste ca a gresit merita sa iti scoti palaria in fata lui......eu de exemplu am momente ca nu pot spune :' da am gresit ,imi pare rau-.....voi?

[snapbacca]42267[/snapbacca]

Da. Bineinteles, ca doar nu-sa robot sa nu gresesc. Mai rau iesi daca nu recunosti. Toti facem greseli multe, doar ca de marea lor majoritate nu pasa nimanui si nu esti tras la raspundere...Fac totusi mentiunea ca in anumite situatii ( incidente, proces, anchete) este bine sa fii atent la formulari cind te-ai hotarit sa-ti recunosti greseala, deoarece prin intermediul limitarilor de inteles si expresie a limbajului fonetic pot da nastere la interpretari care sa te puna in situatia in care sa platesti mult peste necesar pentru vina pe care o porti. In astfel de situatii MARE ATENTIE LA FIECARE DETALIU, LA FIECARE EXPRESIE.. Dumnezeu te iarta, oamenii-niciodata! Sfatul meu este sa stii sa-ti alegi momentul cind sa recunosti, dar daca asta poate sa aduca prejudicii grave, fii "diplomat" si amina momentul...Probabil te referi la cei ce ar recunoaste voluntar, ca multi din teribilism se incarca cu fapte care constituie greseli, poate neadevarate, care le povestesc prietenilor, dar in fata unui organ de ancheta n-ar face-o...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×