Sari la conținut
Forum Roportal
LightHammer

Ce facultate sa-mi aleg?

Postări Recomandate

Am aflat, prea tarziu, ca trebuia sa ma fac actrita - ce stea as fi fost! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur, daca a fost o eroare de test si nu esti IEI atunci tot ce am zis nu se potriveste. :huggles:

 

ba.. eu cred ca da.. :blink:

 

M-am gandit si eu la pshihologie.. insa vreau detalii.. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti face o facultate de psihologie, limbi straine... dar sa te gandesti si ce poti face dupa ce termini o facultate. Nu stiu daca ai vrea sa devii profesoara, psiholog... dar daca faci limbi straine poti opta pentru o sectie de traducatori, traducatori-interpreti, se castiga bine din traduceri... dar nu stiu daca poti face numai asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti face o facultate de psihologie, limbi straine... dar sa te gandesti si ce poti face dupa ce termini o facultate. Nu stiu daca ai vrea sa devii profesoara, psiholog... dar daca faci limbi straine poti opta pentru o sectie de traducatori, traducatori-interpreti, se castiga bine din traduceri... dar nu stiu daca poti face numai asta...

 

Majoritatea tranzactiilor care se fac in societate folosesc "banii" ca mijloc de schimb DAR banii nu sunt moneda finala.

 

Moneda finala e fericirea!

 

Daca ai milioane de euro si nu esti fericita, degeaba ai banii aia! DEGEABA!

 

Daca o persoana se intreaba "DE CE?" suficient de des si de insistent... va descoperii ca motivul adevarat pentru care vrea mai multi bani, o masina mai buna, o casa mai mare, mai multi prieteni, respectul celor din jur, etc.... este pentru ca astfel percepe ca ar deveni fericit.... Deci toate aceste "monede" ajung sa fie schimbate in fericire!

 

Daca in schimb analizezi tot ce faci DIRECT in moneda finala.... descoperi ca nu ai nevoie de milione, recunoastere mondiala sau faima de alt fel.... poti fi fericit si fara.

 

Fericirea cere totusi CURAJ! Curajul de a-ti asculta inima nu opinia celor din jur.

 

De asemenea, un om fericit e un om foarte eficient, un om ce-si urmeaza pasiunile ajunge foarte bun in ceea ce face. Daca ajunge foarte bun ajunge sa aduca un serviciu foarte mare celor din jur. Daca aduce un serviciu foarte mare celor din jur.... ajunge si bogat si de succes.

 

Multi dintre cei faimosi si bogati nu sunt fericiti pentru ca sunt faimosi si bogati ci sunt faimosi si bogati pentru ca au ales sa-si urmeze pasiunile, au ales mai intai fericirea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, bine. Dar io cred ca in primul rand ar trebui sa faca o scoala care sa-i permita, pentru inceput, sa prinda un job din care sa se intretina. Ca nu se mai poarta sa te tina tata si dupa ce termini faculta...pana iti gasesti vocatia si menirea.

Suna prozaic, dar sincer, asta cred ca ar trebui sa aiba in vedere, sarumana.

Amu` nu am luat in discutie varianta in care se marita cu un grangur bogat care-i poate deschide casa de moda, atelier de pictura si sa-i cumpere cate AMG-uri vrea pentru mersul la cumparaturi..... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@ Cavalerul Jedi.. ai tu dreptate :D

Eu vreau ceva ce sa imi placa.. nu ceva banos, da' pe care il fac cu sila.. :)

 

@Somesh.. gresesti persoana.. Mie nu-mi plac cumparaturile si nici "grangurii" astia bogati.. Eu zic ca suflteul e mai important .. Daca iubesti o persoana atunci sa fi cu ea.. Daca nu.. eu chiat nu pot intelege genu' asta de persoane.. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa vina omu` cu Q.E.D...... :)

 

Asa sa faci...cum vrei tu, scumpisorule.... :D

 

Q.E.D? ;)

what's that? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×