Sari la conținut
Forum Roportal
LightHammer

Ce facultate sa-mi aleg?

Postări Recomandate

Care SPIRU? Din Bucuresti? Ca sa stiu si eu ;)

 

Este peste tot...in Cluj, Bucuresti...e ceva.... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care SPIRU? Din Bucuresti? Ca sa stiu si eu ;)

 

Este peste tot...in Cluj, Bucuresti...e ceva.... :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in Brasov ii si anul asta la stat s-a renuntat la lucrarea scrisa din cadrul licentei pentru ca cica sunt in concurenta cu Spiru. Asa mi-a zis coordonatoarea. Anul trecut ne-au ruptttt la licenta, iar la Spiru se dadea doar grila, iar anul asta au renuntat si cei de la stat la scris si a ramas prezentarea cercetarii, la care au trecut toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai te cred si eu ca au un interior mult mai placut si cu comoditati de vreme ce acolo totul se plateste, nu exista locuri fara taxa, deci dispun de un buget mai mare ca sa investeasca si in cladiri, laboratoare etc.Si apoi la particular oarecum e mai mare interesul sa promoveze cat mai multi studenti si inca cu note mai mari, tine de prestigiul lor si de politica de a atrage lumea catre facultatile private. De multe ori cele private nu sunt inca acreditate si iar fac tot posibilul sa promoveze cat mai multi elevi ca sa-si justifice existenta.

 

Imi permit sa te contrazic. Toate facultatile de stat au acum mai multe (muuuuult mai multe) locuri cu taxa, decat fara. Asa ca daca stai sa te gandesti, universitatile de stat primesc bani si de la guvern si de la studenti. Deci, fonduri au, doar ca nu ii duce capul pe rectori, decani etc.

Cand am dat eu acum....multi ani :haha: , la particular taxa era 300 de euro, iar la stat 600. Taxa de inscriere la particular era de 20 de lei, la stat era 60. Nu exagerez. Asa ca am decis sa fac facultatea la particular, cu mai putini bani si nu am fost dezamagita. Am avut multi profesori de la universitatile din Bucuresti (printre care si Pruteanu sau Kuciuk) si s-a invatat carte.

Ce ziceti voi cu "prostii cu diploma" e adevarat. La celelalte facultati, la mine in universitate, se luau examene si pe ochi frumosi, bani multi sau pile. Dar asta se poate face si la stat. Prietenul meu facea cursurile la stat pe vremea aia si isi platea parte din examene. Platea in sensul ca dadea spaga profesorilor. Asta pe langa faptul ca erau obligati sa cumpere cursurile profesorilor lor. Si nu erau deloc carti ieftine.

 

Asa ca fiecare padure isi are uscaturile ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept, si prietenul meu a terminat o facultate particulara anul asta si a luat la licenta 8 (mentionez ca si-a cumparat si lucrarea de diploma chiar de la un profesor). Intr-un fel, il admir, ca pentru lucrarea scrisa a stat si a invatat cateva zile (deci i-a ramas ceva in cap, zic eu). Spun toate astea pentru ca el lucreaza de dimineata pana seara si stiu si eu cum e. E FOARTE greu.

Pe de alta parte, el mai este si la o facultate de stat tot in bucuresti. Si culmea, acolo si-a cumparat mai multe examene decat la particular.

In definitiv, eu sunt de parere ca diploma conteaza. Atat. Pentru ca tot experienta e mai relevanta mai tarziu, iar daca ti se intampla sa intalnesti ceva ce ai invatat in facultate cand lucrezi (deci, putin probabil), macar sa stii unde sa cauti.

Cat despre "prostii cu diploma", aia sunt peste tot (si la stat, si la particular). Eu la particular am colegi care au luat si bursa de studiu (au avut medie peste 9). Deci...

 

P.S.: Nu sunt la Cantemir, in Cluj, sunt la Romano-Americana, in Bucuresti. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmm.... si eu anul asta m-am inscris tot la RAU din mai multe motive... in primul rand eram sigura ca nu as fi intrat la universitatea bucuresti la buget si as fi intrat tot la taxa, deci ar fi fost cam acelasi lucru... si in plus e aceeasi chestie ca si la stat... taxa e aceeasi ca si la universitate... dar depinde de fiecare... desi tatal meu mereu imi zice ca nu conteaza al catelea intri la facultate ci al catelea iesi :resent: si are dreptate.... si cred ca mai conteaza si daca inveti ceva ce iti place, ce te intereseaza... ca daca e asa nu mai conteaza unde faci ca oricum iti vei arata interesul si vei fi preocupat/a sa inveti si chestii din astea... acuma mai depinde si de ce faci acea facultate.... pentru diploma, pentru tine ca iti place acel domeniu, pentru ca ai putea iesi cu o meserie profitabila.... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde acum si ce iti place tie... daca in liceu ai fost la un profil uman sau la unul real... am inteles ca e o lipsa acuta de sociologi, de economisti.... adica din ce mai discutam noi la scoala cu profii, cu cei veniti sa ne prezinte facultati si chestii din astea... noi aveam o relatie apropiata cu proful nostru de engleza si in ultima vreme ne aducea fel de fel de teste din astea pentru aptitudini si pentru alegerea meseriei... ar trebui sa te analizezi pe tine in primul rand... sa vezi cam ce ai vrea tu sa faci, sa ajungi si apoi te gandesti la o facultate care sa duca la asta... :resent:?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La categoria ceva comod, pe parcurs bine platit, cu specializari "din mers", joburi destule si flexibilitate sporita, IT-ul e greu de batut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar ca sa mergi la IT trebuie sa ai ceva cunostinte... eu care am fost la un profil uman nu prea as avea sanse sa ma descurc la IT, nu crezi? ce am facut eu la info sunt cam cunostintele de baza... :resent: nici vorba de probleme sau ce mai faceau prieteni de ai mei care erau la un profil de mate info...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ca sa mergi la IT trebuie sa ai ceva cunostinte... eu care am fost la un profil uman nu prea as avea sanse sa ma descurc la IT, nu crezi? ce am facut eu la info sunt cam cunostintele de baza... :roll: nici vorba de probleme sau ce mai faceau prieteni de ai mei care erau la un profil de mate info...

 

 

Peste tot e nevoie de "ceva cunostinte", ca poti fi loser cu orice diploma. Si oricum, cred ca vorbim de cazul in care iti construiesti o cariera, nu de cel in care arunci o caramida dintr-o mana in alta si te-ntrebi: - Tarnacop? Sau medic? Asta e intrebarea :resent:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×