Sari la conținut
Forum Roportal
SelenaN

Camera copilului!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mi-au placut si mie teribil piticii

cand eram mica aveam o prietena care a vea amenajata camera ca in basme.

pe pereti erau personaje din desene animate dar erau pe carton si puteai sa le faci sa-si miste picioarele, mainile, ratoiul Donald, veveritele Cip si Dale etc

acuma cred ca le-ar trebui la copii Spiderman, Power Rangers, Forta mistica, masinuta Fulger etc

pe mine ca parinte m-ar preocupa sa fie vopsele nontoxice, daca sunt toxice,atunci sa fie facute mai sus.

iar pe copii i-as incuraja sa deseneze si sa-si faca de cap si ei intr-un perimetru special determinat, tot pe perete, cum sunt benzile alea adezive, se pot pune la nivelul lor.

am vazut si tabla de desenat dar ia din efect pt ca e neagra si nu li se pare asa interesant ca direct pe perete.

Sunt frumos executate astea din imagini, poate ar trebui copiii sa comande, poate fi un cadou pt ei de ziua lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, Fulgule, mare, mare dreptate ai cu lasatul copiilor sa deseneze pe pereti asa cum le tuna.

 

daca ar fi putin atenti, parintii ar observa exact ce e in mintea copiilor, ce viseaza, ce feluri de cosmaruri au, ce stari in sufletele lor micute , sau mai corect, infinit mai mari ca ale nostre, ce tendinte au etc etc.

 

io cand eram mica ma luam cu sor-mea si faceam concurs de lins peretii. si p-orma desenam case, multe case si ne suiam pe scaune sa facem fumu de la cos pana unde reuseam de sus.

 

p-orma din scaune faceam trenuri si urlam ca nebunele, sa anuntam calatorii din gara.

 

asa si-a dat seama maica-mea ca ne trebuie calciu si ca ne place sa mergem cu trenu. mult de tot.

 

daca m-as apuca de povestit cate nazbatii faceam.......dar desenatu pe pereti era una din marile noastre pasiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti pove ceva: am urmarit recent un studiu facut pe gemeni identici, erau doua fetite adoptate de familii diferite, au crescut pe continente diferite, limba diferita etc.

s-au cunoscut abia la 5 ani cand familiile lor s-au intrunit pentru o saptamana

cu stupefactie familiile au constatat ca aveau pasiuni comune, mod de reactie identic, gesturi identice, personalitate la fel. Ce a relevat studiul a fost ca aceste caracteristici se dezvolta prin preferinte determinate genetic, mai putin prin influenta familiei si mediului inconjurator

chiar daca nu-si cunosteau limba, au invatat sa comunice

 

de ex si toleranta la durere e la fel in cazul gemenilor identici chiar daca au fost crescuti separat

ma opresc cu offtopicul

copii trebuie incurajati sa se manifeste, sa stie ce limite nu au voie sa incalce dar sa se simta liberi si in locuinta lor, altfel locuinta devine cuvantul "Nu"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi copil, mi-ar place o camera cu desene din astea

 

oricum, poti plati un elev la liceu de arta sau student care sa deseneze pe perete ce-i ceri (sora mea asa a facut si a iesit frumos)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate pt el, eu ma adresam clientilor si le dadeam idei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

 

Multumesc pentru parerile voastre.

Si mie mi se pare interesanta partea cu lasatul copiilor sa deseneze pe pereti.

Vor face desene din ce in ce mai frumoase.

Cineva mi-a povestit ca si-a lasat copilul intentionat sa picteze pe pereti.

Ce a iesit a fost foarte frumos. Acum au renovat, dar au facut poze la toate picturile inainte.

 

Legat de vopsele folosite sunt 100% Nontoxice, sunt vopsele lavabile pe baza de apa, precum cele folosite la zugravit peretii.

 

Mai multe lucrari realizate gasiti pe adresa noastra web: Picturi si desene pe pereti in camera copilului

 

Cateva picturi pe perete realizate la o gradinita

 

_-3.jpg

 

_-8.jpg

 

_-14.jpg

 

_-16.jpg

 

_-29.jpg

 

_-31.jpg

 

_-51.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

baietii mei au fost originali, bine, sunt si mai mari. Au dorit sa vopsim cei patru pereti ai camerei in culori complementare si sus la colturi am facut cate un triunghi de culori similare.

Intre timp ei si-au gasit niste mulaje de maini..picioare ...si am rezolvat-o.

Editat de nimfa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu iti propun albacazapada si piticii. are un succes de neinvins la copii.

Da chiar, poa' sa fie cat de minunata povestea, daca n-are pitici pe-acolo tot degeaba. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ... ca sa-mi decorez dormitorul ... mi-am cumparat in Paris, France un poster maaaare cu Jim Morrison, ... am platit bani frumosi la cineva sa-mi instaleze pe perete, etc., sa fie si usor de curatat/sters praful si ... am mers iar undeva cu sotul ... fiul a facut un party pe masura si fetele mi-au furat iubitul de pe perete ... :(((((( Acum ca veni vorba, iar vreau sa-mi pun un poster ca in tineretea mea nu ne lasau sa atingem peretii ... si iar imi aduc din Paris pe cineva ... ca fiul sta in casa lui, insa nu-i exclus sa tranteasca iar un party aici daca nu sintem acasa ... mai bine angajez un pictor :lol: sint nehotarita inca :wizard: Pe copilasii mei cand erau mici si pana locuiau cu mine, le lasam sa lipeasca ce vor pe pereti si pe tavan, dar nu era la moda cu picturi pe pereti. Insa cea mai importanta preocupare a noastra era sa fim in aer liber cu copiii nu in incaperi ... in parc, la plimbare prin oras, la piata unde se putea, la tirguri, parade, defilari, munte, mare, cand ajungeam acasa, direct in pat intrau, n-am avut probleme cu copiii ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×