Sari la conținut
Forum Roportal
giovanna55

Sunt paranoica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt paranoica si prezint unele simptome cum ar fi:susceptibilitatea,neincrederea si gelozia.Mi se intampla sa interpretez de la inceput o situatie gresit,o replica care era neutra sa o consider rautacioasa,sau sa etichetez un om drept nesimtit daca ma intreaba daca am poze dezbracata pentru ca am un corp frumos.tata de exemplu imi spune ca sunt utopica.iarasi alte 2 defecte care am auzit ca au si ele legatura cu paranoia este narcisismul si vanitatea.imi aduc aminte de niste lucruri care s-au petrecut si despic firul in 14 lucru care ma duce la o concluzie eronata.imi provoaca multa suferinta gandirea mea,plang mereu cand sunt singura,imi pierd toata energia gandindu-ma doar la un singur lucru,sunt fixista si pana nu dezbat o idee de a mea gen "da' daca a vrut sa spuna sa plec sau doar a glumit,si daca prin gluma spune adevarul?",imi consum toata energia si pot sa spun ca ma obosesc la propriu,adica imi e foarte somn.am tendinta sa ma autodistrug si stiu ca e bine ca am depistat asta acum,am 16 ani,pentru ca mai incolo se va agrava daca nu o tratez.sa va dau si exemple;zilele trecute mi-am adus aminte de niste scene acasa la un prieten al fostului meu prieten.prietenul meu spala vasele iar eu ii ziceam esti bun la casa omului ca speli vasele,iar el mi-a spus sa nu cred k ii face vreo placere spalatul vaselor.gandirea mea paranoica a interpretat ca el facea aluzie sa le spal eu,de abia acum mi-am dat seama ca el nu facea nicio aluzie.un alt exemplu cand imi spunea ca gateste si i-am spus "e bine ca stii sa gatesti",iar el a spus ca este sigur ca daca am fi amandoi in bucatarie eu m-as pricepe mai bine decat el,eu am interpretat ca el spune ca as gati eu,de-abia acum mi-am dat seama ca a vrut sa fie compliment;si inca un exemplu si ultimul a fost cand mi-a povestit ca vroia sa vada cata lume poarta galben,si ca mai era putin si trecea a30a persoana care nu vaea pic de galben pe ea,si a vazut la a30a persoana bareta de la chiloti.atunci eu m-am gandit ca el m-a mintit atunci cand mi-a spus ca ma iubeste ca nu vrea pe alta si ca niciuna nu il intereseaza in afara de mine si ca nu se uita dupa fete nici cand nu e cu mine,pentru ca daca i-a vazut bareta de la chiloti inseamna ca a admirat-o si s-a uitat si la fundul ei.ah...si inca ceva...cand am un prieten unul dintre lucrurile pe care mi le doresc este sa nu se uite dupa altele nici cand e cu mine,nici cand e fara mine,pt k asa fac si eu si zic ca e corect.de ce sa te mai uiti in curtea vecinului?inseamna ca nu esti multumit cu ce ai acasa sau vrei ceva mai bun.Simt ca ceva nu este in regula cu mine si va imlor sa ma ajutati cateva sfaturi pentru o gandire mai corecta.Nu ma pot duce la psiholog sau la psihiatru pentru ca parintii nu sunt de acord,iar la liceu nu mai este psiholog ca sa ii cer niste sfaturi.Asa ca singura mea speranta sunt cartile de psihologie sau voi.oricum cat mai repede trebuie sa rezolv pentru ca nu mai pot trai asa,de mica interpretez gresit,cateodata simt ca eu sunt vinovata cu tot ce mi se intampla si consider oamenii niste copii care de-abia invata sa mearga.Vreau sa nu mai interpretez gresit,sa nu mai am idei fixe,sa fiu mai cu picioarele pe pamant si sa am puterea de a accepta realitatea.Va rog frumos ajuta-ti-ma.

Editat de giovanna55

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand gandeste mai simplu,ia prima varianta care iti vine in minte, nu mai sta apoi sa te gandesti ce a vrut sa spuna .

Asta evident ca implica si esecuri ,dar ele sunt mama experientei.Tu faci asa pentru ca iti doresti sa fii perfecta ,nu vrei sa dezamagesti si interpretezi totul . Dar pe de alta parte te indepartezi si nu este bine .

Ai mai multa incredere inb gandirea ta ,ia de bun primul lucru ce iti vine in minte ,daca apoi se dovedeste a nu fi bine ,vei vedea care era varianta corecta .Niciodata nu este prea tarziu, fii asa cum esti ,nu mai incerca sa fi altceva . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt paranoica si prezint unele simptome cum ar fi:susceptibilitatea,neincrederea si gelozia.Mi se intampla sa interpretez de la inceput o situatie gresit,o replica care era neutra sa o consider rautacioasa,sau sa etichetez un om drept nesimtit daca ma intreaba daca am poze dezbracata pentru ca am un corp frumos.tata de exemplu imi spune ca sunt utopica.iarasi alte 2 defecte care am auzit ca au si ele legatura cu paranoia este narcisismul si vanitatea.imi aduc aminte de niste lucruri care s-au petrecut si despic firul in 14 lucru care ma duce la o concluzie eronata.

 

;) ...pai cum altfel sa-l etichetezi, Doamne? :lol2:

 

Nu sunt psiholog, dar din ceea ce scrii, esti okay. :fool: Ai o capacitate de introspectie care ma face sa cred ca vanitatea si narcisismul nu sunt tocmai atat de grave in cazul tau. Eu cred, mai degraba, ca ai o gandire sanatoasa insa ai o problema, poate emotionala, de a avea incredere, si de asta rationezi uneori mai mult decat trebuie. Cred/sper ca vor aparea pareri mai competente ca sa detalieze acest aspect. Paranoica cu siguranta nu esti. :D :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt paranoica si prezint unele simptome cum ar fi:susceptibilitatea,neincrederea si gelozia.Mi se intampla sa interpretez de la inceput o situatie gresit,o replica care era neutra sa o consider rautacioasa,sau sa etichetez un om drept nesimtit daca ma intreaba daca am poze dezbracata pentru ca am un corp frumos.tata de exemplu imi spune ca sunt utopica.iarasi alte 2 defecte care am auzit ca au si ele legatura cu paranoia este narcisismul si vanitatea.imi aduc aminte de niste lucruri care s-au petrecut si despic firul in 14 lucru care ma duce la o concluzie eronata.imi provoaca multa suferinta gandirea mea,plang mereu cand sunt singura,imi pierd toata energia gandindu-ma doar la un singur lucru,sunt fixista si pana nu dezbat o idee de a mea gen "da' daca a vrut sa spuna sa plec sau doar a glumit,si daca prin gluma spune adevarul?",imi consum toata energia si pot sa spun ca ma obosesc la propriu,adica imi e foarte somn.am tendinta sa ma autodistrug si stiu ca e bine ca am depistat asta acum,am 16 ani,pentru ca mai incolo se va agrava daca nu o tratez.sa va dau si exemple;zilele trecute mi-am adus aminte de niste scene acasa la un prieten al fostului meu prieten.prietenul meu spala vasele iar eu ii ziceam esti bun la casa omului ca speli vasele,iar el mi-a spus sa nu cred k ii face vreo placere spalatul vaselor.gandirea mea paranoica a interpretat ca el facea aluzie sa le spal eu,de abia acum mi-am dat seama ca el nu facea nicio aluzie.un alt exemplu cand imi spunea ca gateste si i-am spus "e bine ca stii sa gatesti",iar el a spus ca este sigur ca daca am fi amandoi in bucatarie eu m-as pricepe mai bine decat el,eu am interpretat ca el spune ca as gati eu,de-abia acum mi-am dat seama ca a vrut sa fie compliment;si inca un exemplu si ultimul a fost cand mi-a povestit ca vroia sa vada cata lume poarta galben,si ca mai era putin si trecea a30a persoana care nu vaea pic de galben pe ea,si a vazut la a30a persoana bareta de la chiloti.atunci eu m-am gandit ca el m-a mintit atunci cand mi-a spus ca ma iubeste ca nu vrea pe alta si ca niciuna nu il intereseaza in afara de mine si ca nu se uita dupa fete nici cand nu e cu mine,pentru ca daca i-a vazut bareta de la chiloti inseamna ca a admirat-o si s-a uitat si la fundul ei.ah...si inca ceva...cand am un prieten unul dintre lucrurile pe care mi le doresc este sa nu se uite dupa altele nici cand e cu mine,nici cand e fara mine,pt k asa fac si eu si zic ca e corect.de ce sa te mai uiti in curtea vecinului?inseamna ca nu esti multumit cu ce ai acasa sau vrei ceva mai bun.Simt ca ceva nu este in regula cu mine si va imlor sa ma ajutati cateva sfaturi pentru o gandire mai corecta.Nu ma pot duce la psiholog sau la psihiatru pentru ca parintii nu sunt de acord,iar la liceu nu mai este psiholog ca sa ii cer niste sfaturi.Asa ca singura mea speranta sunt cartile de psihologie sau voi.oricum cat mai repede trebuie sa rezolv pentru ca nu mai pot trai asa,de mica interpretez gresit,cateodata simt ca eu sunt vinovata cu tot ce mi se intampla si consider oamenii niste copii care de-abia invata sa mearga.Vreau sa nu mai interpretez gresit,sa nu mai am idei fixe,sa fiu mai cu picioarele pe pamant si sa am puterea de a accepta realitatea.Va rog frumos ajuta-ti-ma.

 

asa cum spune si fitzroy,ai cam putina incredere in tine.ba cred ca esti o persoana destul de timida si sensibila in raport cu ceilalti.e adevarat?eu ti-as recomanda un grup de prieteni/prietene.insa trebuie sa ii alegi cu grija,pentru ca la varsta asta si mai ales cu problemutza ta poti fi un pic influentabila.sportul poate fi o alta alternativa de a-ti alunga gandurile si de a te simti in forma.stai llinistita ca nu esti singura pesoana asa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii parinti joaca cu propriul copil de foarte de mic jocuri de devalorizare (pentru ca nu l-au dorit si nu-l accepta nici in prezent, pentru ca nu-l iubesc cu adevarat, pentru ca parintii nu s-au iubit intre ei).

 

Asta are ca rezultat (asupra copiilor cu structura slaba) scaderea increderi in sine a copilului.

Si cand copilul are ocazia, se va valoriza si el devalorizand pe altii prin remarci ironice:

- Speli vase, esti bun la casa omului! (tradus: daca vei fi sotul meu, as vrea sa faci asta permanent ca eu nu am chef!)

 

Baiatul interpreteaza conform educatiei masculului de pe la noi:

- Cu toate ca sunt baiat, iata-ma suficient de fraier sa spel vasele in locul ei!

 

Cum ar fi fost corect?

Fata trebuia sa vina la baiat si sa-i spuna, lasa-ma sa te ajut la spalat-ul vaselor, tu jumate eu jumate, sau uite, tu speli vasele, eu dau cu aspiratorul etc.

 

Munca in gospodarie se imparte egal, nu femeia totul, nu barbatul totul.

 

Facand ironii inconstiente, tot inconstient percepi si eventualitatea reversului: ruperea in timp a relatiei. De aici panica, anxietate, etc.

 

Copilul relationeaza prost pentru ca s-a relationat prost cu el in familie, cauza? - absenta sentimentelor in familie. E foarte logic dar foarte greu de constientizat de catre cei implicati in problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ai probleme mai grave decat paranoia. Vanitatea, mandria, orgoliul sunt pacate pentru o femeie. De asemeni scrii cu "k" ceea ce denota o conversatie sustinuta de tip mess, hi5. Iti doresti sa primesti fara sa oferi intai. Cred ca si relatia sexuala cu un barbat o vezi asa: cand ajungi la punctul culminant ti se pare maxim ce ai oferit tu, nu te gandesti la dragoste si sa te simti bine cu partenerul tau. Posibil sa nu te bucuri nici de orgasme. shades.gif

 

Un alt exmplu este ELENA UDREA, usor offtopic fata de subiect, dar actual.

 

OMNIA MEA MECUM PORTO! Vine din partea uneia care este imaginea fix a opusului celebrei vorbe! Elena Udrea fara numele sotului, fara banii lui Cocos, fara relatiile sale este exact Nimic! Ea singura, Elena Udrea, nu este nimic fara toate lucrurile si relatiile care ce o inconjoara!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ai probleme mai grave decat paranoia. Vanitatea, mandria, orgoliul sunt pacate pentru o femeie. De asemeni scrii cu "k" ceea ce denota o conversatie sustinuta de tip mess, hi5. Iti doresti sa primesti fara sa oferi intai. Cred ca si relatia sexuala cu un barbat o vezi asa: cand ajungi la punctul culminant ti se pare maxim ce ai oferit tu, nu te gandesti la dragoste si sa te simti bine cu partenerul tau. Posibil sa nu te bucuri nici de orgasme. shades.gif

 

Un alt exmplu este ELENA UDREA, usor offtopic fata de subiect, dar actual.

 

OMNIA MEA MECUM PORTO! Vine din partea uneia care este imaginea fix a opusului celebrei vorbe! Elena Udrea fara numele sotului, fara banii lui Cocos, fara relatiile sale este exact Nimic! Ea singura, Elena Udrea, nu este nimic fara toate lucrurile si relatiile care ce o inconjoara!

 

 

din putul ganidrii la un topic mort si inchis...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vanitatea, mandria, orgoliul sunt pacate pentru o femeie.

Iaca. Si pentru un barbat ce sunt, calitati? Sine qua non-uri?

 

 

Te-as intreba daca te-ai uitat la data cand a fost deschis topicul asta, da' mai bine lasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×