Sari la conținut
Forum Roportal
nteofil

Virusi - cazuri si necazuri

Postări Recomandate

hey Conte, mersi ptr. raspunsul tau....eu se pare ca sint cam "paranoia" si vreau "asigurare totala"......desi stim si ni se spune ca nu exista asa ceva.... eu tin toate settings la maxim de posibil ....ca sa pot totusi sa browse.....stiam dar nu sigur....si acum am aflat...ca poti avea 2 AV instalate, atit timp cit numi unul are "auto protect enabled"..... poti alterna la full scan sa vezi...daca la unul ii scapa ceva....poate reuseste celalat.....asa ca o sa-la folosesc pe Avast ca un "bacca up" AV......ptr. un AV gratis mi se pare foarte bun.(83 % de detectare la statisticile din toama lui 2004.....am vazut statisticile pe Febr 2005 si este printre multe altele renumite care au trecut testul unui website...asum ca cel putin 90 % detectare)...ba chiar mi-a fost recomandat la unul din forumurile unde apelez ptr sfaturi.....impreuna cu alte mici "tools".......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai apelam si la scanarea on-line a altor antivirusi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place panda si mai folosesc si unele websites unde iti poti "testa browser-ul" in cazul meu IE. as incerca si Opera dar inca mi-e teama.....si la ultimul test spunea ca nu am nici o vulnerabilitate.....dar totusi astazi la panda scan a gasit un "necurat".........si nu am fost la nici un website necunoscut ori sa zic....compromitator.....dar asta e....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca spui ca este virus inseamna ca unul sau mai multe din antivirusurile tale ti la-au detectat. Daca procesul nu poate fi oprit atunci virusul care probabil este un exe se afla destul de probabil in "system 32" folder in windows. Stergerea se face foarte simplu. Restartezi calculatorul, la bootare apesi f8, start in safe mode. In safe mode windowsul isi foloseste numai elementele pentru o functionare minima exclusiv, deci nu va deschide si procesul care iti face probleme. Acum poti sa il stergi cu clicca dreapta, delete( ;)" ), sau ca sa fii mai sigur , deschizi in safe mode un antivirus care sa poata rula in safe-mode(RAV 8 ) si dai un full scan ;) .

 

Spune-mi daca intampini probleme....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am citit mai atent anuntul tau . De fiecare data cand te infectezi cu un virus iar un antivirus iti indica faptul ca se afla in system 32 sau alt fisier sistem din windows citeste cu atentie cum se numeste virusul. Ar putea fi lsass.exe si sa se afle in c:\windows sau c:\system sau in orice alta locatie decat system 32 (unde se afla adevratul lsass.exe - un executabil al windowsului cu ajutorul caruia se face logarea userilor in system, exe ce nu poate fi inlocuit de virus) - in cazul asta e un virus si il poti sterge exact cum am spus mai sus, sau ar putea fi lsasss.exe sau lssas.exe. Atunci ar sa-ar putea afla oriunde chiar si in system 32 dar stii ca are o litera in plus si stii pe cine sa ataci - ;) (tot prin metoda de mai sus). Valabil si pentru scvhost.exe (virus) creaza confuzie prin svchost(windows). Data viitoare cand va mai loviti de o problema asemanatoare ar fo bine sau dati un search pe google pentru numele fisierului cu pircinca dar atintie ce ctiti.

 

Preferabil, dupa stergerea virusului ar fi buna si stergerea oricarei referiri catre virus din registri cu ajutorul find , f3 si delete :oca:

Editat de PoTZo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am si eu o intrebare de cand mi-am instalat Norton Antivirus 2005 Si am intrat pe internet mi-a aparut la procese 2 procese supecte deoarece panaacum nu au fost acolo (si tin sa precizez ca am mai avut nortonul instalat) si anume IEXPLORE.EXE si cand incerc sa le opresc se stin pentru o secunda si apar din nou egal daca sunt pe net sau nu..... am un pentium 4 cu windows xp home edition si merge ca un pentium 2 cu windows 98 daca stie careva ceva sa ma ajute va rog Am atasat si o poza la acest mesaj.

 

post-15280-1134923062_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!

Am si eu o intrebare de cand mi-am instalat Norton Antivirus 2005 Si am intrat pe internet mi-a aparut la procese 2 procese supecte deoarece panaacum nu au fost acolo (si tin sa precizez ca am mai avut nortonul instalat) si anume IEXPLORE.EXE si cand incerc sa le opresc se stin pentru o secunda si apar din nou egal daca sunt pe net sau nu..... am un pentium 4 cu windows xp home edition si merge ca un pentium 2 cu windows 98 daca stie careva ceva sa ma ajute va rog Am atasat si o poza la acest mesaj.

 

post-15280-1134923062_thumb.jpg

 

 

IEXPLORE.EXE = INTERNET EXPLORER browser-ul web de windows

Iar cu treaba cu mersul incet... ori ai un virus, ori windowsul tau a suferit multa "maltratare"...

Vezi ca Norton Antivirus mananca foarte multe resurse...eu unul iti recomand alt antivirus...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vezi unde se afla acel serviciu(iexplore) daca e prin program files inseamna ca nu este nici o problema .

Cateva sfaturi :

1.Scapa de Norton , e varza mananca multe resurse si detectia e slaba , incearca nod32 , kaspersky , mcafee .

2.Foloseste Opera sau Firefox , sunt mult mai sigure decat IE .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Calculatorul meu este plin (ochi) de Trajan.VB.AE si nu stiu cum sa scap de el. Stiti vreun program care sa-mi curete complet hardul ?

Ca antivirus folosesc Bit Def v.9 si Evido. Aceste programe il detecteaza, ii semnalizeaza prezenta, dar nu actioneaza asupra lui. Nu stiu ce sa mai fac!

Cine imi poate da o rezolvare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×