Sari la conținut
Forum Roportal
BoGo!!

Ai voie sa conduci in afara tarii?

Postări Recomandate

Va rog care poate sa-mi spuna cat mai urgent daca ai voie sa conduci in strainatate in primul an de permis. MS

NU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU!

cand mai da-ti raspunsuri din astea, sustineti-le cu argumente. eu din cate stiu nu are legatura experienta in condus cu mersul prin strainatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog care poate sa-mi spuna cat mai urgent daca ai voie sa conduci in strainatate in primul an de permis. MS

Nicaieri nu scrie asa ceva.

In Ordonanta, la articolul 82 se prevede ca autovehiculele si remorcile inmatriculate in Romania pot trece frontiera de stat pe drumurile publice, daca indeplinesc conditiile cerute pentru a fi admise in circulatia internationala, iar conducatorii lor poseda permis de conducere valabil, in conditiile stabilite prin tratatele la care Romania este parte...

In Regulament, la articolul 149 se interzice incepatorilor sa conduca autovehicule care transporta marfuri sau produse periculoase, vehicule de testare, sau cele destinate transportului public de persoane. De asemenea viteza trebuie sa fie in afara localitatii cu 20km/h mai mica decat cea maxima legala. Nu stiu insa daca aceste prevederi se aplica si in strainatate.

Exista insa societati de leasing care solicita celor care doresc sa plece in strainatate anumite documente. Poate de asta ai auzit.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in vechia legislatie scria clar ca persoanele care au permis de mai putin de un an, nu au voie sa conduca in afara granitelor tarii. acum nu mai stiu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in vechia legislatie scria clar ca persoanele care au permis de mai putin de un an, nu au voie sa conduca in afara granitelor tarii. acum nu mai stiu :airkiss:

tot asa stiam si eu... :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, ar trebui sa te lase, adica, acuma suntem uniti, o sa se ajunga sa nici nu mai fie granite... Ca n vest, o sa treceti fara sa realizati ca a-ti trecut pe unde inainte era granita... Mai este mult pana atunci, da totusi ar trebui sa te lase....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog care poate sa-mi spuna cat mai urgent daca ai voie sa conduci in strainatate in primul an de permis. MS

Indiferent ce spune legislaţia rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×