Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Romanii pleaca peste hotare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hopa si eu .. ba merita si de ce .. produsele autohtone cel putin cele alimentare sunt superioare calitativ celor din UE, chiar daca reclama este pro consum UE. Dar problema se pune altfel, trebuei consumate produse din locul in care esti, adica daca esti roman sa consumi produse crescute aici nu crescute prin parti straine, motivul? exista o oarecare asimilare mai buna si o compatibilitate crescuta cu produsele locale. Cred ca ideea de baza ai sa o intelegi, daca nu am sa vin cu cateva explicatii in plus. :dee pupici spider .. desi nu meriti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iote-te la el dom'le............da, am prinsa ideea ta. :( insa si tu ai prins-o pe a mea. :dee soooooooooo we are even now.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca vom avea prea multe avantaje cu intrarea in UE.

Preturile vor creste la nivelul celor din UE, iar salariile vor ramane aceleasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu engleza, dar vreau si germana...in curand o sa imi schimb mobilu pe germana... :evil:) altceva pot sa mai fac ca sa fiu in tema?!?!?

 

bafta !

eu zic sa inveti o meserie,sigur ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

unii pur si simplu merg sa lucreze in strainatate,pentru aduna ceva bani si pentru a-si face propria afacere in romania.Altii mai des intalniti,pentru ase stabili definitv in vederea unui trai mai decent.Da daca a venit basescu la putere poate ii intoarcem inapoi ::): Mai bine sa ramana cei ajunsi deja acolo si sa faca bine basescu sa ii tina pe cei ramasi aici in tara printr-un trai mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romanii sunt peste tot in Europa si mai ales in Spania (vreo600.000)si Italia(1mil.)

Dar au mentalitatea sa ramana unde mai bine si unde au un trai aproximativ decent fata din tara .

Si de asta in tara asta peste cativa ani vom ajunge o tara cu populatie imbatranita si .....

cauza asta o au politicieni care nu fac sa mentina tinerii in tara ca sa avem si noi de castigat si tara .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hopa si eu .. ba merita si de ce .. produsele autohtone cel putin cele alimentare sunt superioare calitativ celor din UE, chiar daca reclama este pro consum UE. Dar problema se pune altfel, trebuei consumate produse din locul in care esti, adica daca esti roman sa consumi produse crescute aici nu crescute prin parti straine, motivul? exista o oarecare asimilare mai buna si o compatibilitate crescuta cu produsele locale. Cred ca ideea de baza ai sa o intelegi, daca nu am sa vin cu cateva explicatii in plus. ;) pupici spider .. desi nu meriti

 

un produs autohton alimentar care-mi vine acum in minte ar fi painea noastra cea de toate zilele si pe care-o mai gasesti din cand in cand umpluta cu 'carne'...de sobolan mort..... :wub: .....pai hai sa-l consumam, ca tot la noi a crescut.... ;) :(

 

noi...romanii...vrem sa scoatem bani si din c_c_t, de aceea nu ne preocupa prea mult calitatea(nu conteaza ca-i imbolnavim pe altii).....cantitate sa fie....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mult timp vad ca se scrie iar in topicul asta...

 

Alta problema pe care am constatat-o este ca noi suntem lipsiti de imaginatie, daca unu se apuca de o afacere si altii vad ca merge repede mai apar unii cu aceasi afacere, in loc sa aiba idei noi, ca sunt atatea lucruri de facut la noi in tara, dar nimeni nu vrea sa riste. Deci la noi oamenii prefera sa plece din tara si sa lucreze pe bani mai multi in afara. Oricum mai trebuie cativa ani ca sa vina investitori in tara si sa-i faca pe oameni sa ramana aici (unde le e locul ;) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mult timp vad ca se scrie iar in topicul asta...

 

Alta problema pe care am constatat-o este ca noi suntem lipsiti de imaginatie, daca unu se apuca de o afacere si altii vad ca merge repede mai apar unii cu aceasi afacere, in loc sa aiba idei noi, ca sunt atatea lucruri de facut la noi in tara, dar nimeni nu vrea sa riste. Deci la noi oamenii prefera sa plece din tara si sa lucreze pe bani mai multi in afara. Oricum mai trebuie cativa ani ca sa vina investitori in tara si sa-i faca pe oameni sa ramana aici (unde le e locul ;) )

Eu sa stii, am idei gramada, dar cu investitia initiala am o problema serioasa...asa ca foarte posibil o sa plec o vreme si eu din iarna....

 

un produs autohton alimentar care-mi vine acum in minte ar fi painea noastra cea de toate zilele si pe care-o mai gasesti din cand in cand umpluta cu 'carne'...de sobolan mort..... :wub: .....pai hai sa-l consumam, ca tot la noi a crescut.... ;) :(

 

noi...romanii...vrem sa scoatem bani si din c_c_t, de aceea nu ne preocupa prea mult calitatea(nu conteaza ca-i imbolnavim pe altii).....cantitate sa fie....

Asta este valabil oriunde, nu numai la noi doar ca in alte tari este concurenta prea mare, unu' care vinde c---t pe linga ca rid toti de el mai risca si amenzi mari si iesirea fortata din afacere. La noi inca mai sunt destui nebuni care risca, poentru ca " au spate"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×