Sari la conținut
Forum Roportal
jet li

Sicko - sistemul medical din USA

Postări Recomandate

Ti se pare normall ca un full coverage privat sa depaseasca salariul tau?!

Mie nu mi se pare normal.

Sunt de acord cu asigurarile private atata timp cat acestea se adapteaza la veniturile persoanelor, nu ii poti cere unui om cu 150 euroi pe luna sa dea 500 euroi sau mai mult ca sa se poata imbolnavii de orice si sa nu aiba probleme.

Da stiu ca aparatura costa dar nu ii poti nega dreptul la viata pentru ca nu are un venit de 1000 sau mai mult ca sa iti permita asigurarea full.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti se pare normall ca un full coverage privat sa depaseasca salariul tau?!

Mie nu mi se pare normal.

Sunt de acord cu asigurarile private atata timp cat acestea se adapteaza la veniturile persoanelor, nu ii poti cere unui om cu 150 euroi pe luna sa dea 500 euroi sau mai mult ca sa se poata imbolnavii de orice si sa nu aiba probleme.

Da stiu ca aparatura costa dar nu ii poti nega dreptul la viata pentru ca nu are un venit de 1000 sau mai mult ca sa iti permita asigurarea full.

 

In primul rand ca discutia se refera la sistemul american versus franta, anglia, canada unde veniturile sunt similare.

Iar cand faci afirmatii te rog sa le si argumentezi cu cifre reale, nu ce-ai inteles tu.

M-am lamurit care este nivelul tau de intelegere. Pentru sistemul etatist nu esti, oricum, decat un numar si ca numar vei dispare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este asa mosule.... uneori asigurarile daca esti prea bolnav refuza sa te ia - alteori odata luat asigurarile incerca sa nu plateasca - anumite boli rare sau accidente nu sunt incluse in asiguare...

 

Oricum cel putin suspect cum un boboc (doctype) cu 14 posturi isi face cont pe roportal ca sa sustina sistemul asigurator american ! Este ca lucrezi ca agent asigurator ?

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sistemul american tu platesti fara poate sa stii aceste cheltuieli cu avocatii ale firmei de asigurari + profit-ul acesteia, profit care se face printr-un management al riscului acela pe care isi baga avocatii cand vad ca ai avut o suspiciune despre care poate ai uitat sa vb cand ai facut polita de asigurare, analizeaza cat la suta din oamenii care au anumite afectiuni sau simptome se pot imbolnavii de diverse boli si costurile acestor boli si astfel prin analiza atenta se stabileste cat vei plati tu + costurile angajatilor firmei de asigurari+profit+avocati+facturi diverse (utilitati electricitate, apa doar au sediu mare si tare pe banii tai).

De ce un gras nu are voie sa fie si el asigurat, ce daca are 250 KG, are si el voie sa traiasca nu?!

Pai dupa firmele de asigurari nu prea are voie sa fie pe statul lor de asigurati pt ca e riscul mare sa faca multe infarcturi si diverse boli si ar fi un grup de persoana care mai mult primesc decat platesc si nu ar mai fi rentabil, le-ar scadea profitul.

In sanatate nu ai voie sa vb de profit pentru ca nu este o afacere cand vb de conditii normale, da poti cere mai multi bani tu spital daca ala vrea tv in camera, access la internet etc. dar toti banii trebuie sa se regaseasca in costuri nu sa se ingrase un CEO pe banii tai de asigurare medicala.

Editat de AdrianX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce un gras nu are voie sa fie si el asigurat, ce daca are 250 KG, are si el voie sa traiasca nu?!

Pai dupa firmele de asigurari nu prea are voie sa fie pe statul lor de asigurati pt ca e riscul mare sa faca multe infarcturi si diverse boli

 

Aveţi dreptate cu grasul. Aşa pusă problema, pare inuman. Pe de altă parte, din ce cauză trebuie să suport eu riscul grasului,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveţi dreptate cu grasul. Aşa pusă problema, pare inuman. Pe de altă parte, din ce cauză trebuie să suport eu riscul grasului,
Editat de AdrianX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mercantislismul Masonic American

Mercantislismul masonic american nu are scrupule si limite cand vine vorba de bani si profit imediat - pentru acestia numai banul este balanta care da echilibru, sens si etica din pacate ! Dar ce etica este aceea izvorata din setea de profit si putere ?

 

Creaturi unidimensionale - spalate la creier de templu si de sistem in a se ghida dupa o singura directie - atractia profitului imediat.

Editat de Schimbarea Perceptiei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate pentru ca esti om (...)

 

Poate că ar trebui decuplat sistemul de asigurări sociale de sistemul de asistenţă socială. Primul ar trebui aşezat pe baze economice, al doilea pe baze sociale. Altfel, ceva va fi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×