Sari la conținut
Forum Roportal
Costty

Terapeutica bolilor spirituale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ptr unii parinti cel mai bine e sa te duci sa te inchizi intr o pestera si sa te rogi toata ziua ! Chiar si atunci tot tre sa pacatuiesti cu ceva !

Destest perfectionismul spre care tinde uneori biserica ortodoxa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

freakkk stiu prin ce treci ca am trecut si eu, 2 lucruri ar trebui sa stim sa aplicam in viata noastra dragostea de oameni (nu de lume) fara sa judeci pe nimeni, in felul asta nu mai aveai crize de genu urasc toata lumea pt ca e pacatoasa, sau pentru ca nu stie ce-i cu ea, sau sa-mi urasc parintii si etc si in felul asta ucizi si perfectionismul care zici ca te mai chinuie, intelegi tu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ptr unii parinti cel mai bine e sa te duci sa te inchizi intr o pestera si sa te rogi toata ziua ! Chiar si atunci tot tre sa pacatuiesti cu ceva !

Destest perfectionismul spre care tinde uneori biserica ortodoxa !

 

Cred ca religia ortodoxa e dat nastere nevrozei orietale cu ale ei mentalitati restrictive.Stim in ce societate au trait bunicii nostrii.Daca vorbeai de sentimente ,gata , erai necurat.Oamenii nu au invatat sa se accepte pe ei insisi cum ar fi trebuit.De-aici au rezultat o gramada de probleme.Suntem mult mai tristi decat occidentalii,nu credem in schimbare (pentru noi totul e traditie),in civilizatie(e lucru diavolesc,deh),etc.Cred ca religia ar trebui sa ofere sprijin sufletesc.Si probabil ca asta a incercat candva(inainte sa fie "politicizata").Doar ca nu mi se par atat de "drepte" caile ortodoxismului.Ci mai mult ocolite...

 

cele opt patimi principale*

 

 

 

 

Editat de haydn91
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×