Sari la conținut
Forum Roportal
Iris00

Romani in Iordania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea! Ma numesc Gais, sunt originl din Republica Moldova, dar studiez in Romania Suceava, mama este moldoveanca, tatal iordaniez in Jarash sta. El a trait in Moldova pana in anul 2000 dupa care a plecat si nu a mai dat de stire. Mama o facut divorti si decaderi din drepturi de tata. Acum in 2009 a sunat din Iordania. Eu cu el vorbesc, nu pot sa spun ca foarte de si nici ca prea strans, dar oricum ducem legatura. El s-a recasatorit si are si trei fete acolo, si anul trecut m-a chemat la el. Eu inca nu eram major si nu am acceptat sa merg, macar ca mama mi-o spus daca vreau sa ma duc. Si am facut 18 nu demult si iarasi ma cheama vara la el. Cred ca as dori sa merg, dar nu stiu cum e acolo. Ma tem sa nu faca ceva - cu armata de exemplu sau nu situ ca am auzit diverse cazuri - si sa raman acolo. Imi spune cineva cum e, merita de mersi, ce risc, cum sa fac sa fie totul bine din punct de vedere juridic. Multumesc anticipat

P.S. Sunt crestin ortodox, numele de botez Alexandru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Se cheama iordanian, nu iordaniez. Iordaniez suna a rasa de caine. :rot:

2. Daca el v-a parasit, de ce anume ai vrea tu sa te duci la el sa-l vizitezi ? Te inteleg ca vrei poate sa-ti cunosti tatal mai bine, dar in opinia mea nu merita.

3. Tu esti cetatean roman. Ce anume sa faca taica'tu ca tu sa ramai acolo fortat sau sa faci armata la ei ? :stars: Eventual sa te inchida in beci legat cu lanturi, sa-ti confiste pasaportul sau ce ?

4. Ce legatura are faptul ca tu esti crestin-ortodox, cu o eventuala vizita in Iordania ?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)...in privinta la iordaniez si iordanian am avut diverse confruntari cu profii la scoala, macar ca in certificatul de nastere scrie iordaniez, in fine. De faptul daca merita sau nu, eu decid. Pai eu nu stiu, eu am pasaport iordanian el l-a trimis si a spus ca am si certificat de nastere iordanian, de aceea si ma interesez, daca as cunoaste cum poate sa ma retina nu as mai intreba. Si totusi cum recomandati, sa merg cu pasaportul iordanian sau romanesc. Asta iordanian nu arata prea veridic. Adica la locul de nastere nu scrie moldova si maldive nu stiu de ce. Oricum multumesc pentru ajutor.:))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)...in privinta la iordaniez si iordanian am avut diverse confruntari cu profii la scoala, macar ca in certificatul de nastere scrie iordaniez, in fine. De faptul daca merita sau nu, eu decid. Pai eu nu stiu, eu am pasaport iordanian el l-a trimis si a spus ca am si certificat de nastere iordanian, de aceea si ma interesez, daca as cunoaste cum poate sa ma retina nu as mai intreba. Si totusi cum recomandati, sa merg cu pasaportul iordanian sau romanesc. Asta iordanian nu arata prea veridic. Adica la locul de nastere nu scrie moldova si maldive nu stiu de ce. Oricum multumesc pentru ajutor.

Tu unde te-ai nascut, in rep. Moldova ? Daca da, atunci ce ceapa masii certificat de nastere ti-a facut tie tatuca tau ? L-a cumparat de la bazar in Aman ? :doh: Te-ai nascut in Maldive ? Mergi cu ala romanesc, ca ala iornaniez cam macane. :lol:

Profii tai sunt prosti. Se spune iordanian.

Cat despre retinere, eu in locul tau nu mi-as face ganduri din astea. Tac'tu si-a luat traista in bat si s-a carat in Iordania, s-a insurat acolea si nu a mai dat vreun semn de viata, iar acum crezi ca l-a palit darul de a fi parinte chiar asa dintrodata incat ar vrea sa te tina cu japca ? Fi sigur ca nu.

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt nascut in R. Moldova, dar am si certificat de nastere roman:D:D si nu e de la bazar, parca:).....dar ma e ceva eu cand am fost mic adica, pe la 2 ani am fost in Iordanian, poate atunci si mi-au facut certificatul iordanian, nu stiu, el insa spune ca il are.:):D:)...si stii chiar imi este interesant de ce s-a trezit peste atatea ani si ce motiv o sa-mi spuna ...cred ca de asta si merg...:)

 

inca ceva:)..pasaportul ala iordanian..mm eu i-am trimis o poza cu mine...si in doua saptamani mi l-o trimis gata facut si faza e ca i-a trebuit doar o poza nimic date:D:D ..:).....deci nu cred ca e prea bun:D..si nu ma refer la gust

:D

Editat de El-AAsi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu e bun din ce ai scris aici!!! e chiar periculoasa combinatie ... faci ce vrei insa asigura-te ca e cineva sa te scoata din mocirla in caz de ceva. Tatal tau nu este dupa nimic bun, fi precaut ca esti singur acolo, de asta a asteptat sa devi major!!!

Certificat de nastere se scoate doar de unde te-ai nascut!!! Se poate cu bani de oriunde insa are si consecvente si de la adult nu se accepta ca n-ai stiut.

Tu-l cunosti pe el??? Eu n-as purta acte false cu mine care provin din surse necunoscute!!!

Vrea sa te ofere jertfa!!! sa primeasca virgine in rai ... :yahoo:

 

cei nascuti in rep Moldova au cert de nastere rom? cum vine aia?

 

A devenit cetatean roman si ca atare a primit acte in limba romana si pasaport roman.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu sunt cetateanul altei tari, dar certificatul de nastere ramane al tarii de origine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt nascut in R. Moldova, dar eu cand am fost mic adica, pe la 2 ani am fost in Iordanian, poate atunci si mi-au facut certificatul iordanian, nu stiu, el insa spune ca il are

Nu exista asa ceva. Nu elibereaza nimeni certificat de nastere, unei persoane care nu s-a nascut in tara respectiva. Cel putin eu nu am auzit vreodata de chestia asta. Ai trei certificate de nastere ? :lol:

PS: Ai fost in Iordania nu in Iordanian.

 

A devenit cetatean roman si ca atare a primit acte in limba romana si pasaport roman.

In primul rand el nu a zis ca a devenit cetatean roman, ci doar ca e din Rep. Moldova. In al doilea rand, dupa cum zice si Alex, cand devii cetatean al unei tari actele nu includ certificat de nastere, pentru ca nu esti nascut in acea tara. :doh:

 

inca ceva..pasaportul ala iordanian..mm eu i-am trimis o poza cu mine...si in doua saptamani mi l-o trimis gata facut si faza e ca i-a trebuit doar o poza nimic date....deci nu cred ca e prea bun

Aveti ambadasa sau consulat iordanian in orasul unde locuiesti ? Daca nu, afla unde este si mergi la ei sa-ti verifice documentul. Ce mare scofala ? Faci o programare sau te prezinti spontan, le explici ce ne-ai explicat noua aici, le dai pasportul si te vor lamuri ei. Simplu.

Pasaportul ar trebui sa fie adevarat. Nu cred ca e taica'tu asa dus cu pluta incat sa-ti trimita pasaport fals si sa te expuna riscului garantat ca vei fi arestat la aeroport cand il prezinti la verificare. Tu ce zici ? Daca e fals, nu-ti fa griji ca n-ajungi tu pana in Iordania. Fa-ti griji ca ajungi la sectia de politie. :rot:

Editat de Stifler's Mom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci mai repet odata:).....eu nu stiu daca exista sau nu certificatul de nastere iordanian, cel roman l-am obtinut cand am obinut si cetatenia romana....e legal totul in ceea ce priveste cel romanesc, de pasaportul iordanian am sa merg sa vad ce e cu el.....:)..... ca nu inteleg cum doar cu o poza a putut sa-mi trimita pasaportul iordanian in 2 saptamani:D:D.....sau la ei asa e de simplu cu documentele:)..ca sa-l obtin pe asta romanesc mi-a trebuit un an si ceva:D...dar a meritat:)..in fine nu de asta vorba....eu totusi inca nu sunt decis sa merg sau nu ......ce risc daca merg?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×