Sari la conținut
Forum Roportal
Iris00

Romani in Iordania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

HELLO!

Mai intra careva pe forumul asta :ok:

 

Si eu sunt proaspat in iordania sunt-jumi juma, asa ca am mai fost des aici dar acum stau 3-4 ani pe aici :pash:, cunosc multe cam tot despre cultura iordaniana si despre toate zonele cu mentalitati mai putin sau mai mult conservatoare.... Sunt bine informat ca fac parte dintr-o familie cam foarte cunoscuta in Iordania... :wub:

chiar m-ar incanta sa cunosc romani mai tineri... indif de gen... 8) M/F ... sa mai deschidem povesti nemuritoare

apropo: Am 24 de ani.. si studiez acum in Iordania...

 

In fine mai multe putem vb si pe Yahoo messenger.... deci romani romance prin iordania :o: ??

nu prea dau detalii pe

astept ;) :P

 

 

 

HEY daca mai intri pe forum trimite un mesaj :P

sau ceva ... daca esti prin iordania poate ne si vdm la o poveste... un pahar de vorba =P~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie peste ce magar de om nenorocit a dat. In islam nu e permisa convertirea fortata. Daca femeia este crestina sau evreica are voie sa-si pastreze religia ei. Daca are orice alta religie (hinduism,budism),barbatul poate sa-i sugereze sa se converteasca iar daca ea nu vrea atunci nu o va lua de sotie.Dar cu forta nu. Bineinteles ca unii magari de barbati nu respecta regula asta.Rusine lor.Dar intr-un fel e si vina ei.Daca a vazut ca el o preseaza sa treaca la islam de ce s-a mai maritat cu el? Ar fi trebuit sa-si dea seama imediat cu ce fel de om are deaface.Iar daca a presat-o dupa casatorie,trebuia ea sa mearga la un imam si sa spuna ca sotul ei o obliga la convertire. Un imam nici nu va accepta Sahada spusa cu forta.Convertirea nu e valida.

In ceea ce priveste faptul ca femeia respectiva "a scapat doar cu rochia de pe ea" nici asta nu e corect,conform regulilor islamice in legatura cu casatoria. Barbatul e obigat sa-i dea femeii "maher" (un cadou in bani,proprietate sau aur) inainte de nunta.Fara acest maher casatoria nu poate avea loc. Acest cadou apartine in intregime femeii chiar si dupa divort sau separare. Probabil ca ea nu o fi stiut chestiile astea si a ramas fraierita.Sunt multe chestii care pot fi trecute ca clauze in contractul de casatorie si care o vor avantaja pe femeie.Dar astea trebuie stiute.Se vede ca nu s-a informat deloc.

In legatura cu copii,dupa legea sharia,ei ramin la tata,dar in ziua de azi multe tari arabe urmeaza si legi seculare care dau mamei dreptul la custodie.Trebuia sa se informeze.

In incheiere,e clar ca nu prea a stiut cu cine se leaga la cap. Ala nici macar nu e musulman adevarat.Daca ar fi fost nu ar fi facut asa ceva.

 

Bună seara

Vă rog să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara

...dacă o femeie creştină se căsătoreşte cu un musulman,obligatoriu femeia trebuie să se convertească.Să nu uităm,femeile musulmane nu au voie să se căsătorească cu creştini.

Buna seara. Ce ai scris aici este un adevar si o dezinformare, probabil din necunostinta de cauza, ca sa nu zic minciuna pentru ca nu stiu daca intradevar nu stii cum sta treaba sau daca ai ales intentionat sa spui neadevaruri.

Adevarul este ca da, femeilor musulmane nu le este permis sa se casatoreasca cu non-musulmani, fie ei crestini sau alte soiuri de credinciosi.

Neadevarul este ca in conformitate cu dogma religiei Islamice, o femeie crestina sau evreica ar trebui sa se converteasca la Islam daca se casatoreste cu un musulman. Nu e adevarat. Crestinele si evreicele sunt singurele care isi pot pastra religia lor pentru ca sunt vazute ca "people of the book". Nici macar atat nu stii. Informeaza-te.

 

Era o rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si desigur acest scenariu este valabil numai si numai daca o europeanca, in special romanca, se casatoreste cu un musulman. Mda. Inteleg. In orice alte casnicii este total exclusa bataia, maltratatea, umilinta, obtinerea custodiei copiilor, aruncatul in strada, ba chiar omoratul. Musulmanii au si patent de inventatori si monopol pe aceste orori. Restul barbatilor de pe planeta nu ar face din astea nici in ruptul capului. Asa-i ?

 

Scenariul e mai probabil dacă el e musulman, av

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara. Ce ai scris aici este un adevar si o dezinformare, probabil din necunostinta de cauza, ca sa nu zic minciuna pentru ca nu stiu daca intradevar nu stii cum sta treaba sau daca ai ales intentionat sa spui neadevaruri.

Cu respectul cuvenit,nu am denaturat nimic și nu am niciun fel de preconcepții sau prejudecăți.Și da,vorbesc cu arabi.Care este problema? Întreb,de acolo știu anumite lucruri.Întreb și mi se dau răspunsuri.Care e problema? Da,toate femeile nonmusulmane,căsătorite cu musulmani,sunt ”fericite”.E un aspect foarte plăcut,nu? Eu am vorbit strict din punctul meu de vedere și din ceea ce știu concret ! Și,da,am învățat anumite cuvinte arabe,tot întrebând;sau,există internetul,nu?

 

Și,da,susțin faptul că un musulman,dacă își poate permite financiar,poate avea 4 neveste,deoarece așa este.Desigur,nu este obligatoriu.De ce negi? Așa e în Egipt,Maroc,etc.

 

Desigur,sunt anumite condiții pentru ca un musulman să poată avea mai multe neveste:dacă prima nevastă este bolnavă,dacă nu poate face copii,etc.Vrei să spui că nu este adevărat? Acestea-s faptele,asta-i realitatea.Știu,adevărul doare,dar asta e.

 

Îmi pare rău dacă ți-am jignit orgoliul,dar am scris în cunoștință de cauză.Nu am niciun motiv să mint.Văd că ești revoltată și de faptul că am ”amici”musulmani.Și,știu și faptul că,între un bărbat și o femeie nu poate fi amiciție,prietenie.Dar,pe net totul e permis,nu? Chiar dacă încălcăm anumite ”reguli”.Sau,nu îți vine să crezi cum că un musulman este deschis și sincer?

Și,fiind convinsă că nu mă crezi,îi respect pe acești amici ai mei.Musulmani,desigur,în acest caz.Mă repet:nu am prejudecăți față de nimeni,față de niciun popor,etnie,ce o fi !!!

Dacă respect,sunt respectată,nu? Totul este reciproc.Da,înțeleg,fiindcă un musulman care îmi este amic,vorbește cu mine,sau cu altcineva non-musulman,acel om este gunoi? De ce? Fiindcă e sincer???

 

Sau ,ești geloasă,fiindcă îmi ”permit” să vorbesc cu acești oameni? Cu tot respectul,pot face ceea ce vreau,nu? Până ce prin comportamentul meu nu fac rău nimănui.Și,desigur,nu mint sau nu denaturez anumite informații.Și,sunt convinsă că și tu știi că nu am dezinformat sau denaturat nimic.

 

Îți doresc toate cele bune.Cu mult respect

 

 

Oare,cine are prejudecăți? Eu sau tu? Citind postarea ta,vehemența cu care mă contrazici și mă acuzi,mă face să cred că tu ești cea care are prejudecăți vis-a-vis de cei care sunt ”altfel”.

Cu permisiunea ta ulterioară:o fată din Ro,căsătorită cu un musulman,trăiesc în Ro.Fata îl iubește foarte mult pe el.Și ea crede că și el o iubește pe ea.Cu toate acestea,ea îl surprinde pe el fiind pe net,uitându-se la poze cu femei goale,mai voluminoase,cu sânii mari.Ea îl întreabă,de ce face asta? El îi spune că face acest lucru,fiindcă îi plac femeile grase cu sânii mari,spunând ei să se îngrașe,altfel,continuă ceea ce face.Ea nu vrea să se îngrașe,fiindcă se simte bine în pielea ei,dar nici pe el nu vrea să îl piardă,fiindcă îl iubește.Tot el îi spune ei:el,bărbat fiind ,are dreptul să facă ceea ce vrea.Dar,dacă pe ea o surprinde doar vorbind cu un bărbat,el nefiind de față,bagă divorțul.Asta,în zilele noastre.Deci?

 

O altă fată,căsătorită cu un musulman,trăiesc în Ro.Au un băiețel sănătos,frumos.Ea așteaptă încă un copil.Ea știe că o să nască o fetiță,dar,cu toate acestea,se ruga să fie băiat nou născutul,ceea ce era imposibil.El nu știe că soția sa o să aducă pe lume o fetiță.El așteaptă să vină pe lume copilul.Aflând că soția sa a născut fetiță,își ia catrafusele și o părăsește.Nu a contat faptul că are un băiețel,fiindcă al doilea copil era fată,a părăsit-o.Asta,tot în zilele noastre.Și,presupun că știi,sunt n exemple de acest gen.

Nu generalizez,zic ceea ce știu eu din surse sigure !!!Și nu mint !!! Nu am de ce să o fac.

Crede-mă,nu mai vreau nicio polemică cu tine.

 

 

Dacă,cumva te-am jignit,îmi cer scuze.Toate cele bune,respectele mele.

Editat de BlueS
Edit citat kilometric.NU MAI CITA MESAJE ATAT DE LUNGI SI NU TE MAI CITA SINGUR/A!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te juca,ca e alta cultura,si nu una tocmai toleranta.Aici nu vorbim de italieni sau francezi.Eu as paria baiatu' vrea sa obtina un pasaport UE.Ca intre timp a devenit valoros pasaportul romanesc.. Asta e .Parerea mea e ca iei teapa.Dar faci ce vrei cu tine.Ma rog,eu nu m-as baga,ca trombonisti gasesti si aici.Pe tine nu te-a invatat mamica ca nu tot ce zoara se mananca? La mine in oras e una care a fost maritata in Iordania.A presat-o sa treaca la islam,a scapat doar cu rochia de pe ea de acolo,copilul i-a ramas.Si,bineinteles,a ramas aici cu un...hm,anume renume.A si plecat in alt oras,de altfel.

BUNA SEARA FETELOR!!!

Sunt romanca si am intrat in mare incurcatura din cauza unui arab din irbid. Mult as dori daca ma poate ajuta careva sa aflu ceva informatii despre el -mama lui care e romanca - se numeste Elena din Iasi.........Multumec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA SEARA FETELOR!!!

Sunt romanca si am intrat in mare incurcatura din cauza unui arab din irbid. Mult as dori daca ma poate ajuta careva sa aflu ceva informatii despre el -mama lui care e romanca - se numeste Elena din Iasi.........Multumec

 

 

Bazat pe datele de mai sus, o sa curga informatiile despre Elena din Iasi!!!

 

O fi vre-o printesa sau ce??? ca numai royalii au nume din astea, sau curvele!!!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×