Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa intreb...pt ca am 100 de intrebari..nu stiu cum si ce sa inteleg...Orice raspuns o sa-mi fie cu siguranta de ajutor...

O sa va povestec pe scurt..

Mama mea a lucrat la o batrina in Italia ..a ingrijito..desi nu stia ce are ..si nici nu i s-a spus..ca batrina avea ciroza..mama mea din obisnuinta dezinfecta totul dar degeaba..acum doua luni se simtea foarte rau..si s-a gindit sa-si faca analizele ..in urma analizelor..are urmatoarele rezultate...

HBsAg pozitivi

HBcAb IgM NEGATIVI

 

HBc anticorpi pozitivi

HBc-IgM anticorpi negativi

HBs anticorpi mUl/ml 0,0

HBeAg negativi

HBe anticorpi pozitivi

HBV-DNA qualitativo (PCR) pozitiv

HBV-DNA quant/PCR 10^3cps/ml 11

 

Bilirubina totale o are 0,92 mg/dl 0,10-1,00

 

Cine imi poate da mai multe detalii sau pareri...sunt bine venite...

 

Mama mea nu a primit tratament,isi face foarte multe probleme din cauza asta .. doctorul spunind ca ficatul nu este inca afectat ci are numai in singe si ca e in cantitate scazuta virusul...

Analizele au fost repetate de doua ori o data la inceputul lunii martie si o data in april la sfirsit..

 

Ce ar trebui sa faca in cazul ei?Are nevoie de tratament?Cum o pot ajuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite aici un tabel care te poate ajuta

http://www.systoc.com/outcomes_protocols/h...itisB_Panel.htm

 

si eu sunt HBs-Ag pozitiv, transaminaze normale, bilirubina totala un pic (?) crescuta... restul testelor le astept cu sufletul la gura. medicii cu care am stat de vb pana acum, mi-au spus ca cel mai probabil am o infectie cronica cu un virus care nu se manifesta si cu care cel mai probabil va trebui sa ma "impac" de-acum incolo. eu totusi sper sa fiu intr-o faza acuta ... desi nu-mi dau seama de unde l-as fi putut contacta si nici nu se manifesta in vreun un fel (nici nu-mi aduc amite sa fi avut vreodata in ultimii ani acele semne - poate doar oboseala dar aia mereu am pus-o pe seama serviciului).

sanatate mamei tale iar tu si toti cunoscutii tai sa va vaccinati!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns...eu azi am fost la un control de rutina pentru copilul meu si am lasat sa-mi faca si mie analizele...si am primit si reteta sa ne cumparam vaccine..eu si sotul meu..pt copilul meu care are numai 2 ani si 6 luni i-a prescris vaccin numai pt hepatita de tip A pt ca cea de tip B a fost vaccinat ..

 

Vreau sa intreb ..daca noi toti trei suntem vaccinati..si o vizitam pe mama ...cit la % putem fi siguri ca ne intoarcem sanatosi..eu vreau sa mergem in concediu in Italia ...dar nu as vrea sa risc sanatatea familiei mele...

 

Si inca o intrebare de ce nu a primit mama tratament???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pt raspuns...eu azi am fost la un control de rutina pentru copilul meu si am lasat sa-mi faca si mie analizele...si am primit si reteta sa ne cumparam vaccine..eu si sotul meu..pt copilul meu care are numai 2 ani si 6 luni i-a prescris vaccin numai pt hepatita de tip A pt ca cea de tip B a fost vaccinat ..

 

Vreau sa intreb ..daca noi toti trei suntem vaccinati..si o vizitam pe mama ...cit la % putem fi siguri ca ne intoarcem sanatosi..eu vreau sa mergem in concediu in Italia ...dar nu as vrea sa risc sanatatea familiei mele...

 

Si inca o intrebare de ce nu a primit mama tratament???

 

Vaccinul se face in 3 etape. Initial, la o luna si apoi la 6 luni d ela prima injectare.

Dupa al doilea vaccin nu mai sunt probleme.

Sansele sa va infectati sunt aproape nule. Sa nu folositi aceiasi unghiera, forfecuta de unghii etc.

In majoritatea cazurilor acest tip de hepatita (ca si C-ul) se ia prin contact sangvin.

Si la viremia pe care o are mama ta nu cred ca este infectioasa. Este doar purtator inactiv. Testul pentru D l-a facut?

Ce este mai important pentru mama ta este sa nu va comportati cu dansa ca si cu un bolnav. Adica sa nu fie o schimbare de atitudine fata de inainte. Sau sa o compatimiti. Nu. In nici un caz.

Sanatate si vacanta placuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti ,

Faceti treaba buna pe forum. Am si eu o rugaminte : cineva drag mie si-a facut analizele si are cateva analize cu mult peste limita maxima admisa , exemplu : colesterolul, trigliceridele , aslo si ii mai scria PCR pozitiv

ce inseamna PCR ? Mentionez ca nu si-a facut testul pentru hepatita.

sanatate si multumesc .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va salut pe toti ,

Faceti treaba buna pe forum. Am si eu o rugaminte : cineva drag mie si-a facut analizele si are cateva analize cu mult peste limita maxima admisa , exemplu : colesterolul, trigliceridele , aslo si ii mai scria PCR pozitiv

ce inseamna PCR ? Mentionez ca nu si-a facut testul pentru hepatita.

sanatate si multumesc .

 

PCR - Polymerase chain reaction este o tehnica folosita pentru detectia si diagnosticarea bolilor infectioase. Uneori acest tip de analize mai poarta denumirea si de DNA PCR deoarece se bazeaza pe studierea DNA-ului (ADN-ului) pentru care se face testarea.

 

Mai multe date despre aceasta tehnica gasesti si la http://en.wikipedia.org/wiki/Polymerase_chain_reaction

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit raspunsul la analizele care le-am facut ..test pt hepatita A;B si C si sunt rezultate BUNE...imi era frica pt ca vara trecuta am fost in Italia si am fost in vizita chiar acolo unde lucra mama...(bine ca nu a fost decit ,am intrat si iesit )dar am vrut sa fiu sigura .Acum ne putem comanda vaccinele si sa le facem...ne vor costa ceva bani dar sanatatea e mai scumpa..

 

Mamei mele ii e frica sa incerce sa mai lucreze...pt ca daca o sa spuna ca e bolnava nu o vor accepta sau daca nu spune sa nu o prinda si sa o trimita acasa in Ro..A intrebat un doctor daca are voie sa lucreze ..referitor sa nu se infecteze persoana la care lucreaza...si doctorul i-a dat un raspuns fara nici o solutie cica nu stie daca poate sa lucreze..Ce sa inteleaga biata mama..??

Ea trebuie sa mearga iar la analize luna viitoare din cite stiu...

Nu stiu daca a facut testul pentru D..

BravoEcho, unde vezi?cum iti dai seama ce viremie are mama?

Scuze ca pun atitea intrebari dar nu am prea multe informatii despre aceasta boala...cum pot sa stiu in ce stadiu e boala mamei?ca la aceasta boala depinde foarte mult de rezultatele analizelor..ori???

Cum pot sa invat sa interpretez rezultatele?Eu am la mine toate analizele mamei dar ma uit ca o pisica in calendar...ca nu am idee..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am primit raspunsul la analizele care le-am facut ..test pt hepatita A;B si C si sunt rezultate BUNE...imi era frica pt ca vara trecuta am fost in Italia si am fost in vizita chiar acolo unde lucra mama...(bine ca nu a fost decit ,am intrat si iesit )dar am vrut sa fiu sigura .Acum ne putem comanda vaccinele si sa le facem...ne vor costa ceva bani dar sanatatea e mai scumpa..

 

Mamei mele ii e frica sa incerce sa mai lucreze...pt ca daca o sa spuna ca e bolnava nu o vor accepta sau daca nu spune sa nu o prinda si sa o trimita acasa in Ro..A intrebat un doctor daca are voie sa lucreze ..referitor sa nu se infecteze persoana la care lucreaza...si doctorul i-a dat un raspuns fara nici o solutie cica nu stie daca poate sa lucreze..Ce sa inteleaga biata mama..??

Ea trebuie sa mearga iar la analize luna viitoare din cite stiu...

Nu stiu daca a facut testul pentru D..

BravoEcho, unde vezi?cum iti dai seama ce viremie are mama?

Scuze ca pun atitea intrebari dar nu am prea multe informatii despre aceasta boala...cum pot sa stiu in ce stadiu e boala mamei?ca la aceasta boala depinde foarte mult de rezultatele analizelor..ori???

Cum pot sa invat sa interpretez rezultatele?Eu am la mine toate analizele mamei dar ma uit ca o pisica in calendar...ca nu am idee..

 

Vieremia este data aici

HBV-DNA qualitativo (PCR) pozitiv

HBV-DNA quant/PCR 10^3cps/ml 11

Din ce ai scris inseamna 11*10^3 cps/ml = 11.000. Adica 11.000 copii /ml. Foarte mica.

Daca TGP/ALT este sub limite si ficatul nu este afectat atunci nu are de ce sa faca tratament.

Boala nu poate sa fie decat in doua stadii acuta sau cronica. In primele 6-9 luni (uneori chiar mai mult) de la infectare este in faza acuta cand organismul incearca sa elimine virusul. Daca nu poate sa fie eliminat virusul (90-95% il elimina) se trece in faza cronica. Din analize, dar numai cineva cu experienta poate sa-ti spuna, se poate stabili in care stadiu este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×