Sari la conținut
Forum Roportal
delia delia

Ce inseamna pentru voi "a fi moral"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru tine poate fi un punct de plecare foarte bun,dar ce te faci cu toti ceilalti din celelalte religii?Cei pentru care Dumnezeu e doar o notiune,budhistii,taoistii,sintoistii,islamicii,etc..

Tocmai de asta am spus ca ceea ce considera o persoana ca fiind moral,pentru altcineva sa nu aiba nici o valoare.

Tine mai mult de caracterul omului,de sistemul de valori personal,decat de religie..desi unii se ghideaza si dupa asta

M-am gandit cand am scris ca o sa comenteze cineva ceva de genul asta, zau ca m-am gandit. Dar in fiecare religie exista un fel de cele zece porunci, un fel de cod de genul asta. Am zis in general. Si pentru atei exista un fel de ce se face si ce nu se face. Fiecare om stie precis in constiinta lui (la nivelul la care este, absolut) ce anume din ce a facut e bine si ce e rau. Intuitia iti cam spune - oricat de ignorant ai fi - unde gresesti. Problema e ca pe unii constiinta ii macina iar pe altii ii lasa rece (cel putin un timp).

 

P.S. Poate religia mea e diferita de a ta... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gandit cand am scris ca o sa comenteze cineva ceva de genul asta, zau ca m-am gandit. Dar in fiecare religie exista un fel de cele zece porunci, un fel de cod de genul asta. Am zis in general. Si pentru atei exista un fel de ce se face si ce nu se face. Fiecare om stie precis in constiinta lui (la nivelul la care este, absolut) ce anume din ce a facut e bine si ce e rau. Intuitia iti cam spune - oricat de ignorant ai fi - unde gresesti. Problema e ca pe unii constiinta ii macina iar pe altii ii lasa rece (cel putin un timp).

 

P.S. Poate religia mea e diferita de a ta... :D

 

Nu,religia este la fel-daca esti crestin ortodox-

Ideea era ca moralitatea tine intr-o mai mica masura de religie,si intr-una mai mare de felul de a fi al unei persoane,de caracterul sau.

Intotdeauna constiinta ne va impiedica sa facem ceva rau.Dar nu garantez ca e valabil la oricine.. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intotdeauna constiinta ne va impiedica sa facem ceva rau.Dar nu garantez ca e valabil la oricine.. ;)

Pai nici nu e. :D Citeste doar pe aici printre topicuri un pic sa vezi ce repede se pierde moralitatea asta cand e vorba de familie, prieteni...ca sa nu mai zic de interesul strict personal, propriu. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sistemul de valori"

 

pai mai intai as vrea sa stiu cine hotareste aceste "valori"

 

fiecare are o parere care coincide cu cea a majoritatii - asta in gebneral , dar sunt si cazuri particulare cand teoria nu este valabila

 

De altfel cred cu tarie ca acest sistem ni-l formam pe parcursul trecerii timpului , nu poti spune ca un copil poate avea capacitatea de discernamant ca si un adult...sau ca universul dulce in care traieste...si i se pare cine stie ce minune...corespunde cu... adeziunea la Domnu becalii ;)

 

moral...

Am o

Editat de Dudu21

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Sistemul de valori"

 

pai mai intai as vrea sa stiu cine hotareste aceste "valori"

Societatea in care traiesti stabileste etica si conduita care trebuie sa o aiba un individ.

Sistemul de valori defineste personalitatea sau mai bine spus nivelul de moralitate al individului in societate .

Iar apoi societatea este impartita in grupuri de indivizi ..adica anturaje, unde la fel sistemul de valori defineste personalitatea indivizilor si gradul de moralitate .

Iar in final aceste sisteme de valori difera de la grupuri la grupuri ..adica ce a ce pentru unii poate insemna ca este moral ,pentru ceilalti nu . ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

societatea hotareste , adica uneori exista riscul sa te supui celor prosti...da' multi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
societatea hotareste , adica uneori exista riscul sa te supui celor prosti...da' multi.

Nu te supui nimanui ..atata timp cat nu deranjezi pe cei din jurul tau cu actele tale de vointa .

De aceia s-au format grupuri de indivizi in care moralitatea este inteleasa diferit .

De ex: homosexualitatea ..pentru unii este imorala iar pentru altii nu .. :D

Deci ..depinde de grupul de indivizi .

* desi stiam ca ai inteles ..sau poate doar vreau sa cred asta . ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Sistemul de valori"

 

Este de preferat sa iti realizezi propriul sistem de valori si sa nu te lasi ghidat dupa unul realizat de altii (societate)

Bineinteles ca daca vei vrea sa te integrezi in societate vei fi nevoit sa accepti macar o parte dintre regulile sale,dar in general este bine sa te ghidezi dupa propriile reguli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
* desi stiam ca ai inteles ..sau poate doar vreau sa cred asta . ;)

 

 

am inteles , nu sunt atat de prost pe cat par :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×