Sari la conținut
Forum Roportal
SAD EYES

De ce iubirea doare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu nu pot spune asta...eu imi doresc sa sufere cel putin cat sufar eu...si eu sufar enorm.

Esti egoista, iar iubirea nu este nici pe departe asa. Iarta-l. Doar atunci te vei elibera. Iarta-l pentru ca este las, iarta-l pentru ca este nebun.

In felul asta vei putea merge mai departe si vei putea intelege multe lucruri..

 

perfect! inseamna ca stii sa iubesti.

Da.. dar uneori stai si ma gandesc: ce folos? Daca el nu intelege nici a mia parte din ceea ce reprezinta iubirea, ma gandesc pentru ce simt ceea ce simt?

As da orice sa inteleaga macar pentru o clipa ca il iubesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa nu mai iubesti, sa vezi ca nu mai doare. Incearca sa iubesti si vezi ca doare. Durerea face parte din iubire, daca nu te doare nu iubesti...Iubirea e frumoasa si trebuie luata asa cum vine ea. Atunci cand incepi sa o "schimbi" incepe sa nu mai fie iubire si sa doara mai tare ca de obicei :)

nu inteleg...de ce sa-mi doresc sa sufar? am iubit odata si s-a terminat aiurea rau...dar am zis ca se poate si mai bine si mi-am facut curaj si mi-am dorit sa iubesc din nou si cand am simtit asta a venit iar marea dezamagire...nu vreau sa mai iubesc niciodata...sper sa nu mai trec prin asta. sa-l uit si pe asta si sa nu mai simt niciodata ce am simtit datorita si apoi din cauza lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da.. dar uneori stai si ma gandesc: ce folos? Daca el nu intelege nici a mia parte din ceea ce reprezinta iubirea, ma gandesc pentru ce simt ceea ce simt?

As da orice sa inteleaga macar pentru o clipa ca il iubesc.

 

Vezi? Esti si tu putin egoista. Nu trebuie decat sa te bucuri de sentimentul iubirii, nimic mai mult...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti egoista, iar iubirea nu este nici pe departe asa. Iarta-l. Doar atunci te vei elibera. Iarta-l pentru ca este las, iarta-l pentru ca este nebun.

In felul asta vei putea merge mai departe si vei putea intelege multe lucruri..

Da.. dar uneori stai si ma gandesc: ce folos? Daca el nu intelege nici a mia parte din ceea ce reprezinta iubirea, ma gandesc pentru ce simt ceea ce simt?

As da orice sa inteleaga macar pentru o clipa ca il iubesc.

inca nu pot sa-l iert...merci pt mesajul ala...as vrea sa stiu cum ai reusit sa revii la normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa-l uit si pe asta si sa nu mai simt niciodata ce am simtit datorita si apoi din cauza lor.

Din pacate, nu poti face asta.

 

Vezi? Esti si tu putin egoista. Nu trebuie decat sa te bucuri de sentimentul iubirii, nimic mai mult...

Da, ma bucur. Si sper sa ma bucur la infinit. Nu sunt egoista, doar ca as vrea sa inteleaga. Nu am nevoie sa fie langa mine, sa fie cu mine sau altceva. Decat sa inteleaga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca trebuie sa uitam.. asta ar insemna ca am trecut degeaba prin experienta respectiva... si nu am invatat nimic...

Pastram amintirile frumoase si mergem mai departe .

Cu ce m-ar ajuta sa ma gandesc incontinuu la o persoana careia nici nu'i pasa de mine ?

De ce sa'l mai iubesc daca imi demonsteaza ca poate trai bine merci fara dragostea mea ?

Pentru mine , este preferabil sa las in urma un trecut dureros decat sa ma multumesc cu iluzii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inca nu pot sa-l iert...merci pt mesajul ala...as vrea sa stiu cum ai reusit sa revii la normal.

L-am iertat. Pentru toata suferinta, pentru toate lacrimile, pentru toate clipele de disperare. N-am mai incercat sa neg ceea ce simt si m-am lasat in voia sentimentelor.. Mi-am dat seama ca il iubesc mult prea mult si nu-mi pasa de altceva in afara de fericirea lui.

Restul e in zadar..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi? Esti si tu putin egoista. Nu trebuie decat sa te bucuri de sentimentul iubirii, nimic mai mult...

Mda.. aici sunt de acord cu ironic.

 

Tu l-ai iubit pe el pentru ca el ti-a fost menit in acest moment din viata. Iubirea ta nu e conditionata de nimic, nu trebuie ca daca tu il iubesti pe el, el sa simta la fel.. sau "macar a mia parte". Daca te-a iubit, a facut-o in felul lui, asa cum a fost el capabil sa iubeasca.

 

Te-ai gandit ca poate trebuia sa treci prin experienta asta pentru ca a mai invata ceva?

 

inca nu pot sa-l iert...merci pt mesajul ala...as vrea sa stiu cum ai reusit sa revii la normal.

Nu exista "nu pot". Exista doar "nu vreau".

 

Dupa ce vei reusi sa ierti, toate vor intra pe fagasul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ma bucur. Si sper sa ma bucur la infinit. Nu sunt egoista, doar ca as vrea sa inteleaga. Nu am nevoie sa fie langa mine, sa fie cu mine sau altceva. Decat sa inteleaga.

 

Intelege, crede-ma. Doar ca din pacate, multora le este frica de iubire... ei cred ca iubirea doare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista iubiri imposibile, iubiri neimpartasite, iubiri false (dar astea nu mai sunt iubiri)...de ce ne trezim de cele mai multe ori spunand ca iubirea doare? se presupune a fi un sentiment inaltator, fericirea suprema...si totusi...suferinta este mult mai mare decat iubirea...ce rost mai are iubirea daca stim de la inceput cat de mult vom suferi? cum sa mai avem curajul sa iubim, sa credem, sa visam, daca am avut una sau mai multe dezamagiri provocate de acest sentiment?

 

Nu iubirea doare.Ci faptul ca noi proiectam in persoana de langa noi anumite asteptari,fapt care uneori nu coincide cu realitatea.Noi asteptam ceva de la persoana iubita si se intampla ca asteptarile noastre sa fie in zadar.Noi incercam sa il vedem pe cel de langa noi asa cum am vrea noi sa fie,si asteptam sa se comporte,sa actioneze dupa cum credem noi ca e bine,sau ca ar trebui,si nu dupa cum simte el.Si in momentul in care el actioneaza altfel,contrar asteptarilor noastre,ne simtim raniti,ne doare.

Daca noi am incerca sa luam totul asa cum este,sa nu asteptam nimic,sa oferim ceea ce avem de oferit,probabil ca nu am mai suferi.Dar putini sunt cei care pot face acest lucru.Este greu sa oferi tot si sa nu astepti ceva in schimb,chiar daca ne dam seama ca nu asa trebuie sa fie,ca iubim mai presus de orice,la un moment dat un anumit lucru facut contrar asteptarilor noastre ne va rani;la urma urmei cu totii suntem oameni,avem mandrie,ego,principii,un sistem de valori,etc,bine implementate in subconstient.

 

Dar iubirea,sentimentul de iubire,nu doare.Nu ne poate rani sub nici o forma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×