Sari la conținut
Forum Roportal
SAD EYES

De ce iubirea doare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gasesc situtia in care doare suferinta a ceea ce iubim. Adica atunci cand persoana iubita sufera.

 

Dar in rest, ceea ce doare probabil nu este iubirea, ci dorintele nesatisfacute ale propriului ego.

 

Adica expresia "sufar din dragoste" ar fi de fapt suferinta provocata de propriile insatisfactii.

 

Poate ma insel intr-o anumita masura, dar cred ca sunt totusi pe aproape.

 

Iubirea nu doare...este o perceptie gresita. Doare doar pierderea a ceea ce e in mintea ta iubirea. De fapt doare sufletul cand ai impresia ca sentimentul de iubire nu va mai aparea in veci...ceea ce e o conceptie total gresita.

Exact. Imi confirmi teoria, acum am vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si sexul e un act de agresiune, de ce nu ar durea iubirea, pt ca e un act de agresiune, iti patrunde in suflet si nu intotdeauna iese usor sau o dai tu afara.

 

 

la sex inteleg ca poate fi act de agresiune...dar IUBIREA...act de agresiune??? oare cum poate fi agresiune ceva ce vine din interiorul "tau"...ca nu te obliga nimeni sa iubesti ... este un "act" voluntar....as insemna ca te agresezi singur constient :)

E ciudat cum vor oamenii sa inteleaga logic sentimentele :tease:

 

Exact. Imi confirmi teoria, acum am vazut.

 

:roll:

in sfarsit am intrat "in randul " normalilor. se spune ca daca macar o persoana intelege un lucru la fel ca tine....sau...macar pe aproape...esti un om normal. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la sex inteleg ca poate fi act de agresiune...dar IUBIREA...act de agresiune??? oare cum poate fi agresiune ceva ce vine din interiorul "tau"...ca nu te obliga nimeni sa iubesti ... este un "act" voluntar....as insemna ca te agresezi singur constient :)

Oare daca maine dimineata in drum spre servici ma hotarasc (singura si neinfluentata de nimeni) sa iubesc primul barbat care trece pe zebra, imi iese?

Vointa am, sentimentul este in mainile mele, nu ma obliga nimeni sa nu-l iubesc... De ce nu as reusi?

 

Sexul nu este act de agresiune, cum nici iubirea nu este.

Doar ca iubirea, in unele cazuri, are niste consecinte ce depasesc simpla agresiune si ajung la stadiul de tortura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare daca maine dimineata in drum spre servici ma hotarasc (singura si neinfluentata de nimeni) sa iubesc primul barbat care trece pe zebra, imi iese?

Vointa am, sentimentul este in mainile mele, nu ma obliga nimeni sa nu-l iubesc... De ce nu as reusi?

Probabil pentru ca nu ii doresti binele. Te lasa indiferenta situatia si destinul lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ! Iubirea nu doare, doare egoismul din noiatunci cand nu-i intelegem pe cei pe care credem ca-i iubim si pe care i-am vrea sclavii nostri in schimbul unui simplu 'te iubesc'.."Nu confundati dragostea cu delirul posesiei care este tocmai contrariul ei."Antoaine De Saint Exubery.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi problema omului contemporan ,vrea cu orice pret sa se tina de placere nu vrea un gram de durere ....DUREREA ITI SLEFUIESTE DUHUL ,TE FACE UN OM ....hedonismul este pentru cei corupti ,adica pentru omul contemporan

 

Cum sa fie hedonismul pentru cei corupti? Doamne! :hi: Ce-mi vad ochii!

 

 

De ce iubirea doare? Pentru ca suntem niste "corcituri", niste amestecaturi de carne si minte-prinsi intre putreziciunea hoiturilor noastre umblatoare si maretia sufletului (care ne face oameni). Incercam sa le impacam pe amandoua, dar nu prea merg impacate. Si asa apar durerea, neputinta.

Cat despre sex, exista placeri de 9877564333289 mai mari decat asta. Sexul e undeva...jos de tot, atat de jos, incat a ajuns sa reprezinte "fundatia" vietii noastre.

Editat de Xylia
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea e o forma de slabiciune a omului si e demonstrat si stiintific, pana la urma e normal sa suferi, logica si ratiunea sunt diminuate. Nu prea gandesti, celalalt poate profita de tine si o va face daca tu te vei indragosti inainte de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:think: pacat ca nu gasesc un icon cu un zambet trist...

Iubirea adevarata nu doare niciodata. Iubirea iti da forta de a merge mai departe. Iubirea este cel mai sublim sentiment dat omului... sper sa vorbim de acelasi lucru, de multe ori iubirea se confunda cu alceva...

 

 

asa mi-A dat si mie forta sa fac multe lucruri...dar de ceva vreme cred k am devenit obsedata, posesiva, deoarece vreau sa stiu cam tot ce face el...sper sa-mi revin;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×